SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : Sizden bir ricam var; bugün itibariyle GSDHO ile ilgili yorumunuz nedir? İleriye dönük olarak bedelsiz hisse verebileceği ( bölünme ) ihtimaliyle "Al" tavsiyesinde bulunur musunuz? Gönderen : Müjdat27.07.2016, 10:01

GSD Holding uzun süredir yatay bir seyir izliyor. Hissenin fiyatında zaman zaman yukarı aşağı salınımlar yaşanmakla birlikte uzun vadede yatay trend korunuyor. Şüphesiz bir hisseyi alma gerekçesi her yatırımcı için farklılık içerebilir. Bu noktada dayanak yapılan gerekçeye itiraz etmek ve tek bir nedene dayalı alımlarda bulunmayı önermek doğru olmaz. Neticede asıl olan yatırımcının önceden belirlemiş olduğu kriterlerine göre hareket edebilmesi ve istikrarlı bir duruş sergileyebilmesidir. Bizim ısrarla üzerinde durduğumuz ve alım kriteri olarak önemsediğimiz husus ise firmaların elde ettiği gelir ile kârlılığın ticari hacim ile uyumlu olması ve aynı zamanda gerçekleşen gelir ve kârlılığın istikrarlı şekilde büyüyebilmesidir. GSD Holding bu noktada yatırımcısına arzu edilen beklentiyi vermekten epeyce uzakta duruyor. Şirket her ne kadar geçtiğimiz 2015 faaliyet döneminde kârını ciddi oranda artırmış görünce de artış nedeninin durdurulan faaliyetleriyle ilgili olduğunu göz ardı etmemeli. Bu durum gerçekleşen kârın kalıcılığını ortadan kaldırmakta. Zaten son açıklanan 2016 yılı ilk çeyrek bilançosunda zarar etmesi de adeta bunun göstergesi niteliğindedir. Söz konusu gelişmeler hisseye uzun vadede mesafeli kalınmasına neden olmakta. Tüm bunlardan ayrı olarak şirketle ilgili her zaman için kısa süreli hareketlenmelere neden olabilecek gelişmelerin yaşanabileceğini de göz ardı etmemeli. Nakit temettü ödemesi de bu gelişmelerden birisi olarak nitelendirilebilir. Şirket Geçtiğimiz haziran ayında yüzde 24 nakit temettü ödemesinde bulundu. Öte yandan gerçekleştirmek istediği bedelsiz sermaye artırımı SPK tarafından kabul görmedi. Kurul bedelsiz kararının kamuya açıklanmasından önceki otuz gün içindeki ağırlıklı ortalama fiyat ortalamasına göre hissenin iki TL’nin altına düşeceği nedeniyle bedelsiz talebini uygun bulmadı. Ancak firma 12 Temmuz 2016 günü Kurul’a yeniden başvuruda bulunarak kararın tekrar değerlendirilmesini istedi. SPK’nın bu başvuru üzerine kararını değiştirse dahi yaşanacak çıkışın sınırlı kalacağını asıl önemli olanın kârdaki istikrarlı çıkış olduğunu unutmamalı.

BU HİSSE İLE İLGİLİ DİĞER SORULAR (5)

GSD HOLDİNG GSDHO

Alış0,00

Satış2,19

Gün İçi En Düşük2,04

Gün İçi En Yüksek2,19

PD/DD0,64

FK14,69

Fiyat2,19

Değişim3,79%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI