E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin’de son rallinin katalizörü ne?---

Bitcoin’de son rallinin katalizörü ne?

Bitcoin’de son rallinin katalizörü ne?
28 Şubat 2024 - 15:24 borsagundem.com

Bitcoin, rekor zirvesine yüzde 15’ten daha az bir uzaklıkta. Peki Bitcoin’in bu son rallisine yön veren katalizör ne?

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kripto para piyasasının en hacimli parası Bitcoin, sın birkaç günde gerçekleştirdiği atakla, 59 bin 500 dolar seviyesini aştı. Kendine has dinamikleri olan kripto para piyasasında yatırımcılar bu yükselişe neyin neden olduğunu merak ediyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, Bitcoin Pazartesi günü yaptığı atakla 57.000 doların üzerine, bugün gerçekleştirdiği son yükselişle ise 59.500 dolar seviyesine yükseldi. Bu, Bitcoin’in Kasım 2021'de ulaştığı rekor zirvesinin yalnızca yüzde 14 civarı uzağında olduğu anlamına geliyor.

Enflasyonun yeniden canlanacağı endişesi

MarketWatch’tan Frances Yue’nun haberine göre, analistler, Bitcoin’in bu yıl şu ana kadarki rallisinin çoğunlukla borsada işlem gören fonlara devam eden girişler ve Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen ‘halving etkinliği’ hakkındaki iyimserlikten kaynaklandığını ve yaşanan son sıçrama için belirli bir katalizör olmadığını söylüyor.

CoinDesk verilerine göre Bitcoin bu yıl şu ana kadar yüzde 30’un üzerinde arttı ve 2023 yılında ise artış yüzde 150’nin üzerinde oldu.

Dow Jones Market Data'ya göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Ocak ayında ilk kez 10 ayrı şirketin spot Bitcoin ETF başvurusunu onayladığından bu yana, bu tür ürünlere toplam 1,2 milyar dolarlık net giriş görüldü. BlackRock'un iShares Bitcoin Trust fonu, şu ana kadar aktarılan 5,9 milyar dolar ile en yüksek net giriş görülen fon olarak öne çıktı.

Bitcoin ödeme şirketi BitPay’in baş gelir yetkilisi Bill Zielke'ye göre, büyüme ve çeşitlendirme arayışındaki yatırımcılar, bazılarının enflasyonun yeniden hızlanabileceğinden ve Fed'in faiz oranını ne zaman düşürmeye başlayacağının belirsiz kalmasından endişe duyduğundan, varlıklarına dijital varlıklar ekliyor. Bu arada, çoğu sektör katılımcısı ‘halving’ yani 'yarılanma’yı Bitcoin fiyatındaki yükselişin önemli bir katalizörü olarak görüyor.

Zaman dilimi ve Asya piyasaları

Halving, limiti 21 milyon olan Bitcoin arzını kontrol etmek için blockchain algoritmasında yazılmış bir mekanizma olarak biliniyor. ‘Yarılanma’larda Bitcoin madenciliği ödülü yarıya indiriliyor, bu da madencilerin işlemleri doğrulamak için yüzde 50 daha az Bitcoin alacağı anlamına geliyor. Yarılanmaların, maksimum 21 milyon Bitcoin arzı serbest bırakılıncaya kadar, çıkarılan her 210.000 bloktan sonra veya yaklaşık dört yılda bir gerçekleşmesi planlanıyor. Tarihsel olarak ise Bitcoin, yarılanma’lardan aylar sonra fiyat artışı görüyor.

Varlık yöneticisi Valkyrie Investments'ın kurucu ortağı ve CEO'su Leah Wald, Bitcoin'in bu hafta içi başlayan yükselişinin çoğunlukla ABD işlem saatlerinin bitimini takiben Asya'daki işlem saatlerinin başında gerçekleştiğini belirtiyor. Wald, bunun, Bitcoin ETF'lerinin ABD'de piyasaya sürülmesinin Bitcoin ticaretinde ABD'nin pazar payının artmasına katkıda bulunmasına rağmen, Bitcoin'in sadece ABD'de değil küresel olarak da ilgi gördüğünü gösterdiğini ifade ediyor.

Bitcoin fiyatı 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

 

Bitcoin dijital altın mı, dijital inci mi?

 

ECB: Bitcoin’in gerçek değeri sıfır

 

Bitcoin'de 50 bin dolar seviyesi ucuz mu pahalı mı?

 

Kripto varlıklara işlem vergisi ve şeffaflık düzenlemesi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)