Ana SayfaYazarlarAdnan SalihTürev Piyasaları

Borsanın oynaklığı bu yıl ne kadar olacak?

23 Ağustos 2017, 09:30 ---

Borsa İstanbul, son 10 yılın en güçlü yükselişlerinden birini gerçekleştiriyor. BIST 100 Endeki yılbaşından bu yana yüzde 39 değer kazandı. Yıllık hareket marjlarına göre borsadaki hareketin hedef fiyatlarını belirleyebilirsiniz.

Piyasalardaki fiyat dalgalanmaları ve bu dalgalanmaların boyutları her yıl farklı olmakla birlikte geniş zaman periyotları içerisinde yıllık hareketler incelendiğinde trendler oluştuğu görülmekte. Büyük yükseliş dalgaları olduğu gibi büyük düşüş dalgalanmaları da belirli trendler izlemekte. Ancak fiyat hareketlerindeki oynaklığın boyutları değişmekte. Borsadaki son 10 yıl içerisindeki aylık fiyat hareket marjlarını incelediğimizde yatırımcıların beklentilerinin zaman zaman çok yükseldiğini, zaman zaman düştüğünü görebiliyoruz. Piyasalardaki olumlu beklentiler fiyat hareketlerinde sert dalgalanmaları beraberinde getirirken geleceğe yönelik kaygıların arttığı dönemde çok daha farklı bir seyir gözlenmekte.

BORSADAKİ HAREKET BİTTİ Mİ?

Borsadaki yıllık fiyat hareketlerini incelediğimizde son 10 yıl içerisinde kriz dönemi hariç yıllık hareket marjının ortalama yüzde 46 olduğu gözlenmekte. Buna göre bakıldığında BIST 100 Endeksi yılbaşından bu yana yüzde 45,82 oranında değer kazandı. Yıllık oynaklık verilerine göre aslında borsadaki hareket bitmiş görünüyor. Fakat ciddi bir para girişi var ve bunun devamı halinde borsadaki hareketin seyri ne olur diye baktığımızda kriz dönemleri dışında borsadaki oynaklığın en üst seviyesine göre hedef fiyat tahmini yapabiliriz.

EN İYİMSER TAHMİNLE BORSA NEREYE KADAR YÜKSELİR?

Borsada para girişinin sürdüğünü ve endeksin kriz dönemi dışında en yüksek oynaklığa erişebildiğini düşündüğümüzde son 10 yıldaki en yüksek oynaklığın yüzde 61,96’ya kadar çıkıldığını görüyoruz. İşte bu da endekste yüzde 35 oranında bir prim potansiyeline işaret ediyor. Borsanın 21 Ağustos tarihli 108 binlik kapanışı göze alındığında yüzde 35 oranındaki kapanış, hedef fiyat olarak 146.887 seviyesine işaret ediyor.

ETİKETLER :
YORUMLAR (16)