SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

Ana SayfaYatırımcı MasasıHALKA ARZ FİYATININ ALTINDA-
SORU : Halk Bankasının, Halk GYO’daki alımını nasıl yorumlarsınız? Halkbank ucuz olduğunu düşünerek mi alım yapıyor? Bu alımının gerçek nedeni ne olabilir? Gönderen : Misafir07.10.2015, 07:27

İki yıl önce borsaya gelen Halk GMYO, 15 Eylül 2015 günü en düşük seviyesi 0,90 TL’yi gördükten sonra yukarı yönlü çıkışa geçti. Hissenin nominal değerinin altına inmesinin ardından da sermayesinin yüzde 78,61’ine sahip Halkbank’ın alım yönlü işlemleri dikkat çekti. Büyük ortağın alımları kuşkusuz hissenin çıkışında motive bir güç oldu. Bununla birlikte gerçekleştirilen alımların nedeni hakkın ek bir açıklama gelmedi. Bu noktada farklı yorumlarda bulunmak mümkün olsa da söz konusu seviyeden yapılan alımın her halükarda ticari bir tercih olduğunu göz ardı etmemeli. Tüm bunlardan ayrı olarak hissenin bulunduğu fiyat seviyesinin halka arz seviyesinin gerisinde olduğunu hatırlatmak isteriz. Şubat 2013’te halka arz fiyatından hisseyi alanlar hâlâ hisselerini tutuyorlarsa portföyleri eksiye düşmüş anlamına gelmekte. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları uzun vadede yatırımcısına kazandırmayan yatırım enstrümanları arasında yer alıyor. Halk GMYO için de benzer bir durum söz konusu. Hissede kısa süreli çıkışlardan istifade ederek kazanç elde edenler bulunsa da uzun vadede kazandıran bir yapısı bu güne kadar gözlenmedi. Son çıkışta da Halkbank’ın alımlarının destekleyici bir etkisi bulunuyor. Son dört çeyrek bilançosuna göre fiyat kazanç oranının ise 11,49 seviyesinde bulunduğu göz önüne alındığında 8,04 olan sektör ortalamasına göre düşük olmadığı görülecektir. Spekülatif hareketlerden istifade edilmesi düşünülmüyorsa daha farklı sektörlere yönelmekte fayda var.

HALK GMYO HLGYO

Alış0,00

Satış2,28

Gün İçi En Düşük2,26

Gün İçi En Yüksek2,35

PD/DD0,85

FK6,67

Fiyat2,28

Değişim-4,20%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI