E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsa İstanbul sanayi ile güçlendi---

Borsa İstanbul sanayi ile güçlendi

Borsa İstanbul sanayi ile güçlendi
17 Kasım 2021 - 18:10 www.borsagundem.com

Küresel piyasalarda enflasyon endişeleri devam ederken, kurlarda rekorlar yarın yapılacak PPK toplantısı öncesi sürüyor. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü %1,27 oranında yükselişle 1.707,04 puandan tamamladı

BORSAGUNDEM.COM

Gündemde yeniden güçlenen enflasyon kaynaklı endişeler, küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Fed üyelerinden yükselen enflasyona karşı farklı değerlendirmeler gelirken, bugün Euro Bölgesi’nde enflasyon rakamı izlenecek. ABD Doları'nın küresel çapta artışı sürerken, yurt içinde de kur cephesindeki yükseliş eğilimi devam ediyor. Perşembe günü yapılacak olan TCMB'nin PPK toplantısı ve faiz söylemleri TL varlıkların seyri üzerinde belirleyici oluyor.

Son dönemde dalgalı bir seyrin izlendiği küresel borsalarda dün hafif alıcılı bir görünüm etkili oldu. Haftaya güçlü bir yükselişle başlayan BIST 100 Endeksi günnün ikinci yarısında kâr satışları ve kurdaki yükselişe bağlı olarak dün günü yüzde 0,99 oranında düşüşle 1.685,60 puandan tamamladı. Endeks güne sınırlı bir düşüşle başlarken, sonrasında yükselişe geçti ve gün sonunda sanayi endeksi öncülüğünde yükselişini güçlendirerek kapanış rekorunu tazeledi. Kurlarda ise yükseliş eğilimi tarihi zirveler eşliğinde sürüyor. Asya borsaları Çin hariç geriledi. Avrupa borsaları karışık seyretti. ABD borsaları dün günü yükselişle tamamlarken, bugün düşüşle açıldı. 

Erdoğan: Faizi savunanla beraber olmam

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisseler

BORSA İSTANBUL

Dün Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi gördüğü zirve seviyesini 1.725,02 puana taşımasının ardından artan oynaklık sonrası kar satışları ve kurdaki yükselişin de desteğiyle düşüşe geçti ve günü yüzde 0,99 oranında azalışla 1.685,60 puandan tamamladı.

Analistler, bugün yurt içinde kısa vadeli dış borç istatistikleri, yurt dışında ise Euro Bölgesi ve İngiltere'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile ABD'de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verilerinin takip edileceğini bildirdi. Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri ve oynaklığın arttığı tahvil piyasalarının da yatırımcıların odağında bulunduğu da aktarıldı.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde, kısa vadeli yükseliş trendi içerisindeki güçlü seyir, banka hisseleri öncülüğünde sürerken, 1.725 direnç seviyesinde seans içi kar realizasyonları gözlemlendi. Geri çekilmelerde 1.670 seviyesi ilk önemli destek noktası olurken, ilk etapta bu seviye üzerinde dengelenmeye çalışacak olan piyasada, 1.670 üzerinde alım eğiliminin devam etmesi bekleniyor. Şu aşamada yukarı potansiyelini koruyan piyasada, 1.640 seviyesi kısa vadeli hareketin desteği ve aynı zamanda yükseliş yönündeki pozisyonlar için önemini koruyor. Endeks gün içinde 1.657, kısa vadede 1.602 seviyelerinde tutundukça kar satışları yaşansa da alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve endeksin 1.745-1.755 aralığını hedefleyerek yükseliş trendini koruması da bekleniyor. Endekste teknik açıdan minimum yükseliş hedefinin 1.750-1.770 aralığı olup kar satışları yaşansa da orta vadede bu aralık ve üzerini hedeflemeye devam etmesi bekleniyor.

Piyasalarda bugün takip edilen verilerde öne çıkanlar 10.00'da Türkiye, eylül ayı kısa vadeli dış borç istatistikleri, İngiltere, ekim ayı TÜFE, 13.00'te Euro Bölgesi, ekim ayı TÜFE ve ABD'den de 16.30'da ekim ayı inşaat izinleri ile ekim ayı konut başlangıçları oldu.

Kısa vadeli borç yıl başından bu yana yüzde 8.8 arttı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,15 azalışla 1.683,10 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 2,50 puan ve yüzde 0,15 değer kaybederek 1.683,10 puana geriledi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,24 ve holding endeksi yüzde 0,05 düşüş kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,97 ile orman, kağıt, basım, en çok kaybettiren yüzde 1,66 ile ticaret oldu.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,44 artışla 1.693,08 puana yükseldi.

Günün ilk yarısında dalgalı seyreden BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,44 ve 7,47 puan değer kazanarak 1.693,08 seviyesine çıktı. Toplam işlem hacmi 11,5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Endeks, günün ilk yarısında en düşük 1.683,10, en yüksek ise 1.701,38 puanı gördü.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,46 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,42 yükseldi. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,08 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 1,26 ile ticaret oldu.

Günün ilk yarısında mali endeks yüzde 0,20 ve hizmetler endeksi yüzde 0,07 değer kaybederken, teknoloji endeksi yüzde 0,85 ve sanayi endeksi yüzde 0,75 değer kazandı.

Önceki kapanışa göre günün ilk yarısında BIST 100 endeksine dahil hisselerden 59'u yükseldi, 36'sı değer kaybetti. En çok işlem gören hisse senetleri Garanti BBVA, Şişe ve Cam Fabrikaları, Petkim, Kardemir (D) ve Yapı Kredi oldu.

BIST 100 endeksi yüzde 1,27 oranında değer kazanarak günü 1.707,04 puandan rekor seviyeden tamamladı.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre yüzde 1,27 oranında 21,44 puan değer kazanarak günü 1.707,04 puandan tamamlayarak kapanış rekorunu da tazeledi. Toplam işlem hacmi 27,2  milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Endeks gün boyu en yüksek 1.712,90, en düşük 1.683,10 seviyesinden işlem gördü.

Bankacılık endeksi yüzde 0,05 , holding endeksi yüzde 1,42 oranında değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,80 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 0,52  ile ticaret  oldu.

Önceki kapanışa göre mali endeks yüzde 0,90, sanayi endeksi yüzde 1,61, hizmetler endeksi yüzde 1,04  ve teknoloji endeksi yüzde 1,29  oranında değer kazandı.

BIST 30 endeksi, önceki kapanışa göre 24,90  puan ve yüzde 1,35  oranında yükselişle 1.868,37 puandan kapandı. BIST hisselerinin 238'i yükselirken, 153'ü düştü. Petkim, Garanti Bankası, Şişecam, Kardemir D ve Türk Hava Yolları en çok işlem gören hisse senetleri oldu.

Yünsa ve Tek Art Turizm sorusu

Unicredit, Yapı Kredi paylarını azalttı

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel pay piyasalarında, ABD'de artan enflasyon baskılarının ABD Merkez Bankası'nı (Fed) beklenenden önce sıkı para politikasına zorlayabileceği endişeleri devam ederken, bugün İngiltere ve Euro Bölgesi'nde enflasyon verileri ile Fed yetkililerinin konuşmaları yatırımcıların odağında bulunuyor.

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping dün çevrimiçi olarak bir araya gelmesi ve görüşme sonrası, Biden'ın pozitif açıklamaları ABD ile Çin arasındaki gerilime ilişkin endişeleri hafifletirken, küresel ölçekte artan enflasyon piyasalar üzerinde baskıya neden oluyor.

Dün ABD'de açıklanan perakende satışlar, ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 1,7 artarak mart ayından bu yana en yüksek artışı kaydetti. ABD'de Walmart ve Home Depot gibi perakende zincirlerinin de beklenenden iyi gelen karlılıkları sonrası New York borsasında pozitif bir seyir izlendi.

Dün açıklamaları takip edilen Fed yetkililerinden San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ekonomi için bir yıl öncesine göre daha pozitif olduğunu belirtirken, faiz artışı konusunda adım atmak için henüz çok erken olduğunu dile getirdi.

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD'nin borç limitine 15 Aralık'ta ulaşacağını tahmin ettiğini belirtirken, Biden Fed Başkanlığı için kararını 4 gün içinde vereceğini açıkladı.

Dün, New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,39, Nasdaq endeksi yüzde 0,76 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,15 yükseldi. 

Avrupa tarafındaki siyasi anlaşmazlıklar piyasaları etkilemeye devam ederken dün, Almanya'nın enerji piyasası düzenleyici kurumu (Bundesnetzagentur-BNetzA) Rusya'dan Avrupa'ya uzanan Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı'nın ruhsatlandırma sürecini geçici olarak askıya aldığını duyurdu.

Kurumdan yapılan açıklamada, projenin yürütücü firması Nord Stream 2 AG'nin, hattın işletme ruhsatını almaya yönelik daha fazla ön şartı yerine getirmek amacıyla Almanya yasalarına göre bir şirket kurması gerektiği belirtildi. Karar sonrası Avrupa'da işlem gören doğal gaz vadeli işlem kontratı yaklaşık yüzde 16 artışla 94,6 euroya çıktı.

Polonya ve Belarus sınırında devam eden göçmen krizinde ise henüz somut bir gelişme bulunmazken, bölgede yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınına ilişkin endişeler de artmaya devam etti.

n, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,61 değer kazanırken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,34 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,23 değer kaybetti. Fransa'da CAC 40 endeksi ise yatay seyretti.

Asya borsalarında satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi pozitif ayrıştı. 

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in dün çevrimiçi toplantıda bir araya gelmesinin ardından Biden'ın pozitif açıklamaları iki ülke arasındaki gerilime ilişkin endişeleri yatıştırdı. Biden, Şi Cinping ile görüşmenin çok iyi geçtiğini belirterek, birçok konuda çalışacak 4 ayrı grup kurduklarını, gelecek iki hafta içinde bu konuda daha çok bilgi vereceğini bildirdi.

Makroekonomi veri tarafında ise bugün açıklanan verilere göre, Japonya'da ekimde yıllık bazda ihracat yüzde 9,4 ve ithalat yüzde 26,7 artışla beklentilerin altında kaldı. Bunun sonucunda ülkede dış ticaret açığı da 67,4 milyar yene geriledi. Japonya'da imalat sanayi yatırımlarına ilişkin önemli sinyal veren çekirdek makine siparişleri de ekimde yıllık yüzde 12,5 artsa da piyasa öngörülerini karşılayamadı.

Kovid-19 salgını kapsamında artan vakalara yönelik de endişelerin sürdüğü Asya tarafında, küresel çapta enflasyonist kaygıların gündemin üst sıralarındaki yerini koruması da risk iştahını sınırlıyor.

Bu gelişmelerle kapanışta Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 artarak 3.537 puan, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 1,2 azalarak 2.962 puan, Avustralya'da ASX 200 endeksi yüzde 0,7 gerileyerek 7.370 puan oldu. Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 düşüşle 29.688 puandan günü tamamlarken,Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 0,1 azalışla 60.282 puanda, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,4 kayıpla 25.607 puanda seyretti.

Avrupa borsaları güne karışık bir seyirle başladı. Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 489,8 puan, Almanya'da DAX 30 endeksi önceki kapanışa göre yüzde 0,1 artışla 16.264 puan oldu. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,25 değer kaybıyla 7.308 puanda, Fransa'da CAC 40 endeksi önceki kapanışın hemen altında 7.151 puanda ve İtalya'da MIB 30 endeksi önceki kapanışa göre yüzde 0,17 yükselişle 27.852 puanda bulundu.

Analistler, küresel bazda artan enflasyon endişelerine paralel Avrupa pay piyasalarının da yön arayışında olduğunu belirtti.

Bugün İngiltere'de açıklanan verilere göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 1,1 ve yıllık yüzde 4,2 artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

ABD borsası, güne hafif düşüşle başladı. Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,15 azalışla 36.089,81 puana geriledi. S&P 500 endeksi yüzde 0,11 azalarak 4.695,93 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,06 azalışla 15.964,3 puana indi.

Artan enflasyon endişelerine rağmen perakende sektöründen gelen güçlü verilerin etkisiyle dün günü yükselişle tamamlayan endeksler, bugün açılışta aşağı yönlü bir seyir izledi.

ABD'de büyük perakende zincirleri üçüncü çeyrek bilançolarını açıklamaya devam ederken, Walmart ve Home Depot'unun ardından Target'da satışlarının bu dönemde yüzde 12,7 arttığını duyurdu. Target aynı dönemde gelirinin 25,6 milyar dolara ulaştığını açıklamasına rağmen, şirketin üst yöneticisi Brian Cornell'in yüksek maliyetlerin bir kısmının müşterilere yansıtılması yerine şirket tarafından üstlenildiğini duyurmasının ardından Target'in hisseleri yüzde 4'e yakın değer kaybetti.

Tüketici harcamalarındaki güçlü seyrin enflasyonu destekleyebileceği endişesi ise tahvil faizlerinin yükseliş eğilimini sürdürmesine neden oldu. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,64 seviyelerinde seyretti.

Öte yandan ABD'de bugün açıklanan verilere göre, konut başlangıçları ekimde yüzde 0,7 azalışla 1 milyon 520 bine gerileyerek piyasa beklentilerinin aksine düşüş gösterdi. Konut başlangıçları, malzeme maliyetlerindeki artış, arz darboğazları ve iş gücü sıkıntılarının etkisiyle 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ülkede inşaat izinleri ise ekimde 1 milyon 650 bine çıkarak beklentileri geride bıraktı.

Cramer: Enflasyon geçici diyenler kazanacak

Enflasyona karşı en iyi yatırım aracı nasıl seçilir?

PARA PİYASALARI

İstanbul serbest piyasada dolar 10,4270 liradan, euro 11,7820 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 10,4250 liradan alınan dolar 10,4270 liradan satıldı. 11,7800 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 11,7820 lira olarak belirlendi.

Dolar/TL ise dün uluslararası piyasada günü yüzde 2,51 artışla 10,3166'dan tamamlaması sonrası, bugün bankalararası piyasanın açılışında 10,4505 ile zirvesini gördü.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 10,2650 lira, euronun satış fiyatı ise 11,6390 lira olmuştu.

Euro/dolar paritesi ise yüzde 0,1 azalışla 10 Temmuz 2020'den bu yana gördüğü en düşük seviye olan 1,1264'e geriledi.

Tüketici harcamalarındaki güçlü seyrin enflasyonu destekleyebileceği endişesi ise tahvil piyasalarında satışların artmasına neden oldu ve ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yükseliş eğilimini sürdürerek yüzde 1,65'e çıktı.

Artan küresel dolar talebiyle dolar endeksi yükseliş eğilimini üst üste üçünce güne taşıyarak, 96,2'yle son 16 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 10,36 seviyelerinde işlem gördü.

Dün en düşük 10,0551 ve en yüksek 10,4141 seviyelerini gören dolar/TL, günü önceki kapanışın yüzde 2,51 üzerinde 10,3166'dan tamamladı.

Dolar/TL, bugün 10,4571 ile zirvesini görmesinin ardından saat 10.25 itibarıyla önceki kapanış seviyesine göre yüzde 0,5 artışla 10.3640 seviyesinden işlem gördü. Euro/TL yüzde 0,40 değer kazanarak 11,7250'den, sterlin/TL de yüzde 0,70 artışla 13,9450'den satıldı.

Dolar endeksi 96,2 ile yaklaşık 16 ayın en yüksek seviyesini görmesinin ardından önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 96 seviyesinde bulundu. Euro/dolar paritesi gün içinde 1,1264'le Temmuz 2020'den bu yana en düşük seviyeyi görmesinin ardından şu sıralarda dünkü kapanışının hemen üzerinde 1,1310 seviyesinden işlem gördü. Dolar/yen paritesi 114,9 seviyelerinde yatay hareket etti. 

Analistler, küresel bazda artan enflasyon baskılarının ABD'nin tahvil piyasalarında oynaklığı artırdığını ve dolar talebini güçlendirdiğini kaydetti.

Analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 96,5 seviyesinin direnç, 95,5'in ise destek konumunda olduğunu söyledi.

Gün ortasında uluslararası piyasalarda saat 13.00 itibarıyla euro/dolar paritesi 1,1310, sterlin/dolar paritesi 1,3420 ve dolar/yen paritesi 114,80 düzeyinde seyretti.

İstanbul serbest piyasada dolar 10,5250 liradan, euro 11,9220 liradan satıldı.

Gün sonunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), doların bugünkü efektif kurunu alışta 10,3920 lira, satışta 10,4336 lira olarak açıkladı. TCMB, önceki efektif kurunu alışta 10,1600 lira, satışta 10,2007 lira olarak belirlemişti.

Uluslararası piyasalarda, saat 18.00 itibarıyla euro/dolar paritesi 1,13162 , sterlin/dolar paritesi 1,3463 , dolar/yen paritesi de 114,53  düzeyinde seyretti. Serbest piyasada ise kurlar rekor yeniledi. Dolar/TL 10,5845, euro/TL 11,9823 ve sterlin/TL 14,2569 seviyesinden işlem gördü. 

Döviz kurlarında yeni tarihi zirve

Bitcoin’in geleceğini FED belirleyecek

EMTİA PİYASALARI

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 81,97 dolardan işlem gördü.

Dün 83,14 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 82,43 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.42 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,56 azalışla 81,97 dolardan işlem gördü. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 79,27 dolardan alıcı buldu.

Amerikan Petrol Enstitüsünün öngörüsüne göre, ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 655 bin varil arttı. Piyasa beklentisi stokların 1,5 milyon varil artacağı yönündeydi.

Ülkenin benzin stoklarında ise yaklaşık 2,8 milyon varil düşüş görüldü.

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'nin ham petrol stoklarındaki artış öngörüsüyle geriledi.

Ülkede talebin yüksek seyrettiğine işaret eden benzin stoklarındaki düşüş tahmini de piyasalarda ABD'nin yüksek akaryakıt fiyatlarıyla mücadele kapsamında stratejik petrol rezervlerini kullanacağı beklentilerine yol açarak fiyatları baskılıyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin resmi petrol stok verileri bugün açıklanacak.

​​​​​​​Brent petrolde teknik olarak 82,38 ile 83,16 dolar aralığının direnç, 81,60 ile 80,82 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 618 lira seviyesinde işlem gördü.

Dün dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü önceki kapanışın yüzde 1,8 üzerinde 613,7 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının ardından, saat 10.50 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,7 yükselişle 618,3 liradan işlem gördü. Çeyrek altın 1.015 lira, Cumhuriyet altını da 4.142 liradan satıldı.

Altının ons fiyatı, şu sıralarda önceki kapanışa göre yüzde 0,3 yükselişle 1.856 dolardan alıcı buldu.

Analistler, küresel piyasalarda enflasyon endişeleri ile törpülenen risk iştahının altının ons fiyatını desteklediğini belirterek, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişin yurt içinde altın fiyatlarının rekor seviyeye yükselmesine neden olduğunu kaydetti.

Bugün Euro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile ABD'de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verilerinin takip edileceğini aktaran analistler, altının ons fiyatında 1.870 doların önemli direnç, 1.810 doların destek konumuna geldiğini söyledi.

Gün ortasında İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 622,20 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 4.120,00 lira oldu.

Altının onsu uluslararası piyasalarda yüzde 0,4 artışla 1.858,5 dolardan, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 1 düşüşle 81 dolardan işlem gördü.

Gün sonunda Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) en düşük 616 bin lira, en yüksek ise 627 bin 440 lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,8 artışla 626 bin liradan tamamladı.

İstanbul Kapalıçarşı'da, bugün kapanışta çeyrek altın 1.026,00 lira, Cumhuriyet altını 4.199,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 3,26 yükselişle 634,20 liradan işlem gördü.

Altının onsu, uluslararası piyasalarda saat 18.00 itibarıyla 1.866  dolardan, Brent tipi ham petrolün varil fiyatı vadeli işlemlerde yüzde 0,76 oranında düşüşle 81,80 dolardan işlem gördü.

Altında kritik 2 bin dolar aşılır mı?

Tahvil yatırımları cazibesini kaybediyor

VADELİ PİYASALAR

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne düşüşle başlamasının ardından 1.865 puanda dengelendi.

Aralık vadeli endeks kontratı, açılışta en düşük 1.850,25 puanı görmesinin ardından, önceki normal seans kapanışının yüzde 0,2 altında 1.865,00 seviyesinden işlem gördü.

Dün, satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışın yüzde 3,9 altında 1.868,50 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında da düşüşünü sürdürerek 1.866,25 puana indi.

Analistler, küresel pay piyasalarında enflasyon endişelerinin risk iştahını törpülediğini belirterek, yurt içinde ise son haftalardaki hızlı yükselişin ardından kar satışlarının etkisini artırdığını ifade etti.

Analistler, teknik açıdan endeks kontratında 1.840 ve 1.810 seviyelerinin destek, 1.880 puanın direnç konumunda olduğunu söyledi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Naim18 Kasım 2021 00:43

  Yarın faiz inerse en düşük emekli maaşı 100 dolara düşer.

 • A.ozdm17 Kasım 2021 23:07

  Yaw hesabımda duran TL cinsinden param 1300 dolardan 1000 dolara düştü bu gidişle zinhar hesabımda TL kalmayacak faiz haramda kardeşim senin damarına bağlanmış zamanında bu lobi bir anda kesersen ölürüz madem faizden bu kadar rahatsızım diyon evet bende rahatsızım hadi 0 a çektir hemende ülke batsın sende kurtul bizde kurtulak yeni devlet para birimi kurulsun TL ler demişsin ama resmini koydurursan o parayı kullananın.....NENe hatun FSMehmet olabilir sen asla.

 • erol17 Kasım 2021 19:21

  vatandaşı faize ezdirmezsin ama enflasyona ve dolara karşı öldürürsün.

 • mülayim sert17 Kasım 2021 18:31

  DOLAR 11 LİRA OLDU. AMA BEN 15 LİRA OLARAK DÜŞÜNME KARARI ALDIM. BÖYLE OLUNCA 11 LİRA BANA ÇOK UCUZ GELMEYE BAŞLADI.

 • Kemal17 Kasım 2021 17:24

  hadi iyisiniz babanızı emekli maaşı 2 gram altına denk geldi. başkanlık gelince kişi başı gelir 20 bin dolar olacaktı. 2 gram altın oldu ahahahahah

 • cengiz17 Kasım 2021 17:19

  dolar coşunca borsayada alıcı geldi. herkes TL den kaçıyor. reis gerçektende faizle işim olmaz demiş. yarın faiz kesin düşecek.

 • ferdi17 Kasım 2021 17:08

  dolar ralliye devam ediyor borsada bu ortamda yükselir

 • coşkun17 Kasım 2021 16:58

  merkezin 128 milyar doları hortumladığını biliyorlar ondan gidiyordur dolar.

 • cemo17 Kasım 2021 16:34

  dolar tam düşecekken reis faizle işim olmaz dedi ve dolar 10,60 ı geçti.

 • asım17 Kasım 2021 13:44

  GARANTİLİ KÖPRÜ GEÇİŞLERİ İÇİN HÜKÜMET GEÇEN SENE 11 TL OLARAK DOLAR KURU BELİRLEMİŞLER. O YÜZDEN DOLAR UÇUYOR.

 • Mucise Reis ;)17 Kasım 2021 10:34

  Borsam benim...Aşkımmm...ömrümmmm...bitanem.....canımmm :D Hahaha  biste aşık olanları çok çekti be :D ... 

 • Bika17 Kasım 2021 10:21

  TL'nin değer kaybı karşısında, "'Yastık altındaki dövizlerinizi bozdurun"çağrısı yapan yok. Dolarını bozdurana saç sakal tıraşı bedava kampanyası yapan da yok! 

 • Tolga17 Kasım 2021 10:10

  Karsan karsan karsan 3.79 da