E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBanka hisseleri çöktü, borsa direndi---

Banka hisseleri çöktü, borsa direndi

Banka hisseleri çöktü, borsa direndi
23 Mart 2021 - 18:15 www.borsagundem.com

Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi dün olduğu gibi bugün de iki kez devre kesici tetiklendi. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi günü yüzde 0,13 oranında düşüşle 1.377,43 puandan tamamladı

BORSAGUNDEM.COM

Haftanın ilk işlem günü Borsa İstanbul'da tarihi bir düşüşe sahne oldu. Haftasonu TCMB’de yaşanan başkan değişiminin ardından dün yurt içi piyasalarda satış baskısı ve volatilite tavan yaparken, hisselerin çoğu taban fiyatlarda kaldı ve endeks bazında devre kesici iki kez tetiklendi. Gün boyu ekonomi yönetiminden gelen çok yönlü açıklamalar piyasalarda takip edilirken, yarın Erdoğan tarafında yapılacak açıklamalar öne çıkıyor. Yurt içinde bu hafta ayrıca kabine değişimi gündemde ve piyasaların yakın takibinde yer alıyor. 

Küresel piyasalarda ise enflasyon endişeleri gündemdeki yerini korurken, Powell toparlanmanın güç kazandığını ancak sona yakın olmadıklarını ifade etti. Dünya çapında yeniden artış gösteren salgın verileri de özellikle emtia fiyatları üzerinde etkili olurken, ekonomik veriler için de endişe oluşturuyor. 

Enflasyon endişeleri piyasalar üzerinde risk unsuru olarak izlenirken, dün hisse piyasalarında dünya çapında dalgalı bir fiyatlama etkili oldu. TCMB’deki başkan değişimi sonrası TL varlıklar genelinde sert satışlar görülürken, volatilite bugün de devam etti. BIST 100 Endeksi dün günü yüzde 9,79 oranında düşüşle 1.379,25 puandan tamamladı. BIST 50 endeksinde bugün geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırıldı. Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksinde açılışta ve sonrasında 2 kez Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi devreye girdi. Dün de iki defa devre kesici çalışmıştı. Dünkü kayıplar ile birlikte borsada düşüş oranı bugün dip seviyelerdeyken yüzde 17'ye ulaştı. Endeks günün ikinci yarısında toparlanma göstererek günü hafif ekside tamamladı. 

Asya piyasalarında da genel olarak düşüşler görüldü. Avrupa borsaları düşüşle açıldı. ABD borsaları dün günü yükselişlerle tamamlarken, New York borsası bugün düşüşle açıldı.

'Merkez Bankası'nın kur değil enflasyon hedefi var'

Yiğit Bulut: Olağanüstü adım atılmayacak

BORSA İSTANBUL

Dün pay piyasalarında sert düşüşler, döviz kurlarında ise yükselişler görüldü. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 9,79 değer kaybederek günü 1.379,25 puandan tamamladı. 

Dün Borsa İstanbul'da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi iki kez devreye girse de stop-loss (zarar kes) emirlerinin tetiklenmesiyle satış baskısının gün sonuna kadar sürdüğü görüldü. Analistler, piyasalardaki oynaklığa işaret ederek, yatırımcıların sakin olması gerektiğini ve fiyatların kısa sürede yeni denge seviyesini bulacağını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın bugün ve yarın Temsilciler Meclisi ile Senato'da yapacağı sunumların, gündemin odağında bulunduğunu ifade eden analistler, veri gündeminde ise ABD'de açıklanacak yeni konut satışları ile Richmond Fed imalat sanayi endeksinin öne çıktığını kaydetti. 

Teknik açıdan seviyeler çok sağlıklı olmasa da, BİST 100 endeksinde, 1.450 desteğinin kırılmasıyla derinleşen satış baskısı kapsamında, 1.325 seviyesi gün içerisinde öne çıkarken, bu seviye pandemi düşüşü sonrası dipten başlayan uzun vadeli yükseliş hareketinin dönüş noktasındaki desteğini oluşturuyor. Bu noktanın aşağı kırılması mevcut yükseliş trendinin tamamlanması anlamına gelerek riskli bir konumda yer alıyor. Bu durumda ise daha aşağıda ana destek olarak 1.200 seviyesine gözler çevrilecek.  

Piyasalarda bugün takip edilen veriler 10.00'da İngiltere, ocak ayı işsizlik oranı sonrasında ABD'den 15.30'da 4. çeyrek cari işlemler dengesi, 17.00 şubat ayı yeni konut satışları ve mart ayı Richmond Fed imalat endeksi oldu.

Kavcıoğlu, 3 gün sonra bankalarla yeniden görüşecek

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 5,39 azalışla 1.304,89 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 74,37 puan ve yüzde 5,39 gerileyerek 1.304,89 puana indi.

Bankacılık endeksi yüzde 7,93 ve holding endeksi yüzde 6,47 değer kaybetti. Tüm sektör endeksleri güne azalışla başlarken, en çok gerileyen yüzde 8,28 ile finansal kiralama, faktoring oldu.

Açılış sonrası Borsa İstanbul'da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi çalıştı ve sürekli işlemler 10.30'a kadar geçici olarak durduruldu.

Borsa İstanbul'da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi dün de iki kez tetiklenerek sürekli işlemlerin geçici olarak durdurulmasına neden olmuştu. Devre kesici, anlık olarak endekste yüzde 5 ve yüzde 7'lik değer kayıplarının oluşması ile tetiklenerek yatırımcıların panik işlemleriyle zarar görmesini en aza indirmek için kullanılıyor.

İşlemlerin başlaması ile kayıp oranı yüzde 7'ye ulaşınca ikinci devre kesici geldi. Dün de iki defa devre kesici çalışmıştı. Dünkü kayıpla birlikte borsada düşüş oranı yüzde 17'ye ulaştı.

İşlemlerin yeniden açılması sonrası düşüş bir miktar daha devam etti. Sonrasında dip seviyelerden gelen alımlarla endeks toparlanarak, yüzde 1 oranında eksi seviyeye kadar geldi. Sanayi ve teknoloji endeksleri artıya geçti. 

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,79 değer kaybederek 1.368,32 puana indi.

Günün ilk yarısında, dalgalı seyreden BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 10,93 puan azalışla 1.368,32 seviyesine geriledi. Toplam işlem hacmi 20,5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Endeks, günün ilk yarısında en düşük 1.256,32, en yüksek ise 1.382,92 puanı gördü.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 5,87 ve holding endeksi yüzde 1,35 düşüş kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,20 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı, en çok gerileyen ise bankacılık oldu.

Günün ilk yarısında mali endeks yüzde 3,43 ve hizmetler endeksi yüzde 0,61 değer kaybederken, sanayi endeksi yüzde 0,25 ve teknoloji endeksi yüzde 0,35 değer kazandı. 

Önceki kapanışa göre günün ilk yarısında BIST 100 endeksine dahil hisselerin 27'si yükseldi, 72'si değer kaybetti. En çok işlem gören hisse senetleri Garanti BBVA, Akbank, Ford Otosan, Ereğli Demir Çelik, Petkim oldu. 

Endeks günün ikinci yarısında pozitif seyre geçti. 15.40 itibarıyla endeks 1.380 seviyesinin üzerinde seyretti.

16.00 sonrasında güçlenen alımlarla endeks yüzde 1'in üzerinde değer kazancıyla 1.400 puana yakın seyretti.

BİST 100 endeks günü yüzde 0,13 oranında düşüşle 1.377,43 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi güne 2 devre kesici ile başladıktan sonra bir süre yüzde 1 'in üzerinde pozitif seyretti. Endeks günü yüzde 0,13 oranında 1,83 puan değer kaybıyla 1.377,43 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise rekor seviyede 41,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Endeks gün boyu 1.256,32 ile 1.402,99 puan aralığında geniş bir bantta dalgalandı.

Garanti Bankası hisseleri tabandan kapatırken, bankacılık sektöründe yabancılar sert satış yaptı. Bankacılık endeksi yüzde 8,46 ve holding endeksi yüzde 0,65 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,68 ile inşaat, en çok kaybettiren ise bankacılık oldu.

Önceki kapanışa göre mali endeks yüzde 3,42 değer kaybederken, sanayi endeksi yüzde 2,19, hizmetler endeksi yüzde 1,69 ve teknoloji endeksi yüzde 1,49 oranında değer kazandı.

BIST 30 endeksi, önceki kapanışa göre 12,04 puan ve yüzde 0,84 oranında düşüşle 1.420,72 puandan kapandı. BIST'teki hisselerin 222'si yükselirken, 152'si değer kaybetti. Garanti Bankası, Ford Otomotiv, Ereğli Demir Çelik, Akbank ve Koza Altın en çok işlem gören hisse senetleri oldu.

Martı ve Türk İlaç'tan rekor hisse satış hazırlığı

Turk İlaç’ın halka arzında büyük vurgun!

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel piyasalar, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınında bazı ülkelerin tedbirleri sıkılaştırması, ekonomilerin toparlanmasına yönelik beklentiler ve veri gündeminin sakin olmasının etkisiyle dün karışık bir seyir izledi.

Kovid-19 salgınında, özellikle Avrupa'da mutasyon riski ve artan vaka sayılarına paralel alınan tedbirler ekonomideki toparlanmaya ilişkin belirsizlikleri artırıyor. Dün yayımlanan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komitesinde yapacağı sunumun metninde de ekonomideki toparlanmanın beklenenden daha hızlı ilerlediği, ancak belirsizliklerin devam ettiği vurgulandı.

Powell, toparlanmanın tamamlanmaktan çok uzakta olduğunu ve Fed olarak ekonomiye ihtiyaç duyduğu desteği gerektiği sürece sağlamaya devam edeceklerini yineledi. Bu gelişmelerle New York borsasında, haftanın ilk işlem gününde tahvil faizlerindeki gerilemenin desteğiyle pozitif bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 0,32, S&P 500 endeksi yüzde 0,70 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,23 değer kazandı.

Geçen hafta Ocak 2020'den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 1,75'e kadar yükselen ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise bu seviyelerden başlayan düşüşünü dün de sürdürdü ve yüzde 1,66'ya kadar indi. 

ABD basınında yer alan haberlerde ABD Başkanı Joe Biden'ın ekonomi danışmanlarının, ülke ekonomisini desteklemek amacıyla 3 trilyon dolarlık altyapı ve istihdam paketi hazırladığı bildirildi. 

Avrupa tarafında, Kovid-19 salgınına yönelik aşılama çalışmaları devam ederken, mutasyon riski ülke bazlı da olsa gündemin odağındaki yerini koruyor. Almanya’da Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 28 Mart’ta kadar geçerli olan tedbirler sertleştirilerek 18 Nisan’da kadar uzatıldı.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), dünkü açıklamasında salgının yayılmasını önlemek amacıyla uygulanan sıkı kısıtlamalar sonucu ülke ekonomisinin ilk çeyrekte keskin şekilde daralabileceğini bildirdi.

Salgına ilişkin endişelere karşın ABD'nin 10 yıllık tahvil faizlerindeki düşüşün etkisiyle Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,25 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,26 değer kazanırken, Fransa'daki CAC 40 endeksi yüzde 0,49 düşüş kaydetti.

Asya borsalarında bugün satıcılı bir seyir izleniyor. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,5, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,2 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,9 değer kaybetti. 

Avrupa borsaları, haftanın ikinci işlem gününe satıcılı bir seyirle başladı. Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,34 azalışla 422,74 puan, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,33 gerileyerek 14.605 puan oldu. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,56 azalışla 6.687 puanda, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,55 düşüşle 5.935 puanda, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,26 değer kaybıyla 8.325 puanda ve İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,39 azalarak 24.159 puanda bulundu.

New York borsası, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın Temsilciler Meclisi'ndeki konuşmaları öncesi güne düşüşle başladı. Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,26 azalışla 32.645,65 puandan işlem gördü. S&P 500 endeksi yüzde 0,26 düşüşle 3.930,17 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,08 azalarak 13.367,33 puandan işlem görmeye başladı.

Fitch’ten enflasyon ve dış finansman riski uyarısı!

Döviz pozisyonu yüksek 50 borsa şirketi

PARA PİYASASI

İstanbul serbest piyasada dolar 7,8620 liradan, euro 9,4120 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 7,8600 liradan alınan dolar, 7,8620 liradan satıldı. 9,4100 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 9,4120 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 7,9380 lira, euronun satış fiyatı ise 9,4770 lira olmuştu.

Dün 8,4864'ü görmesinin ardından bu seviyeden gelen satışlarla düşüşe geçen ve bir önceki güne göre yüzde 8,1 artışla 7,8036'dan kapanış yapan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,8590 seviyesinde işlem gördü.

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 7,89 seviyesinde işlem gördü.

Asya piyasalarında sığ işlemlerin yaşandığı saatlerde dün 8,4864'ü görmesinin ardından bu seviyeden gelen satışlarla düşüşe geçen dolar/TL, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 8,1 artışla 7,8036'dan tamamladı.

Dolar/TL, bugüne yükselişle başlamasının ardından saat 09.40 itibarıyla önceki kapanışın yaklaşık yüzde 1,1 üzerinde 7,8890'dan işlem gördü.

Euro/TL yüzde 1,7 artışla 9,4160'tan, sterlin/TL de yüzde 1 değer kazancıyla 10,9240'tan satıldı. 

Dolar endeksi yüzde 0,1 artışla 91,9 seviyesinde bulunurken, euro/dolar paritesi bir önceki kapanışın hemen altında 1,1925 seviyesinde dengelendi.

Gün ortasında Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı'nda işlem gören gösterge kağıdı 9 Kasım 2022 vadeli tahvilin, bugün valörlü işlemlerinin saat 13.00 itibarıyla basit getirisi yüzde 18,56, bileşik getirisi yüzde 19,42 seviyelerinde bulundu.

Uluslararası piyasalarda saat 13.00 itibarıyla euro/dolar paritesi 1,1890, sterlin/dolar paritesi 1,3780 ve dolar/yen paritesi 108,5 düzeyinde seyretti.

İstanbul serbest piyasada dolar 7,8350 liradan, euro 9,3250 liradan satıldı.

Gün sonunda serbest piyasada dalgalı bir seyir izleyen kurlar 18.20 itibarıyla TL karşısında dolar 7,8245, euro 9,3623 ve sterlin 10,8610 seviyesinden işlem gördü. Uluslararası piyasalarda, saat 18.20 itibarıyla euro/dolar paritesi 1,18755, sterlin/dolar paritesi 1,3796 ve dolar/yen paritesi de 108,67 düzeyinde seyretti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), doların bugünkü efektif kurunu alışta 7,8027 lira, satışta 7,8340 lira olarak açıkladı. TCMB, önceki efektif kurunu alışta 7,8985 lira, satışta 7,9301 lira olarak belirlemişti.

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı'nda işlem gören gösterge kağıdı 9 Kasım 2022 vadeli tahvilin, bugün valörlü işlemlerinde basit getirisi yüzde 18,56, bileşik getirisi yüzde 19,42 seviyelerinde bulundu.

Bitcoin'de düşüş sürer mi?

Bitcoin yatırımcıları sert fiyat dalgalanmalarına hazır olmalı

EMTİA PİYASALARI

Bugün Asya piyasalarında petrol ve bakır fiyatlarındaki düşüş eğilimi dikkati çekerken, altının ons fiyatı ise 1.730-1.750 dar bandında hareket ediyor. Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 64,02 dolardan işlem gördü.   

Dün 65,12 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 64,62 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.39 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,93 azalışla 64,02 dolardan işlem gördü. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 60,99 dolardan alıcı buldu.

Avrupa'da yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınında mutasyon riski ve üçüncü dalga endişeleri ile beklenenden çok daha yavaş ilerleyen aşılama çalışmaları talepteki toparlanmaya ilişkin belirsizlikleri artırarak petrol fiyatlarındaki düşüşte etkili olmaya devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 64,29 ile 64,83 dolar aralığının direnç, 63,75 ile 63,21 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 432 liradan işlem gördü.

Dün dolar kurundaki yükselişin etkisiyle 475,8 liraya kadar çıkan gram altının fiyatı, günü de önceki kapanışın yüzde 7,6 üzerinde 432,9 liradan tamamladı.

Gram altın, yeni güne ise düşüşle başlamasının ardından saat 12.00 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 1 altında 432,1 lirada dengelendi. Çeyrek altın 706 lira, Cumhuriyet altını da 2.875 liradan satıldı.

Altının ons fiyatı ise dün günü yüzde 0,3'lük azalışla 1.739,5 dolardan tamamlamasının ardından, bugün yatay bir seyir izleyerek 1.739 dolar seviyelerinden alıcı buluyor.

Analistler ayrıca, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.720 doların destek, 1.740 doların üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise 1.765 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Gün ortasında İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 436,50 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 2.896,00 lira oldu.

Altının onsu uluslararası piyasalarda yüzde 0,1 artışla 1.741,5 dolardan, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 3 azalışla 62,3 dolardan işlem gördü.

Gün sonunda İstanbul Kapalıçarşı'da, bugün kapanışta çeyrek altın 712,00 lira, Cumhuriyet altını 2.915,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 0,37 yükselişle 439,30 liradan işlem gördü.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) en düşük 431 bin 620 lirayı, en yüksek ise 442 bin 700 lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,7 artışla 441 bin 100 liradan tamamladı.

Altının onsu, uluslararası piyasalarda saat 18.25 itibarıyla 1.728 dolardan, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, yüzde 3'ün üzerinde düşüşle 62,20 dolardan işlem gördü.

Yıl sonunda altın fiyatları ne kadar olur?

Petrol fiyatları yüzde 4 geriledi

VADELİ PİYASA

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) nisan vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne düşüşle başlamasının ardından 1.350 puanda dengelendi.

Nisan vadeli endeks kontratı, açılışta en düşük 1.312,50 puanı görmesinin ardından önceki normal seans kapanışının yüzde 5,2 altında, 1.350,00 seviyesinde işlem gördü. 

Dün güçlü satışlarla yüzde 10 değer kaybederek taban olan nisan vadeli endeks kontratı, normal seansı 1,424,25 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında da düşüşünü sürdürerek 1.382 puana geriledi.

Analistler, endeks kontratının, stop-loss (zarar kes) emirlerinin azalmasıyla dengelenebileceğini belirterek, yatırımcıların panikle işlem yapmamaları gerektiğini ifade etti.

Analistler, teknik açıdan endeks kontratında 1.320 seviyesinin destek konumunda olduğunu kaydetti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (79)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ankara mesajı24 Mart 2021 11:39

  HOŞGELDİN : Şahanedir kar marjı.., Bir lafla uçar iner hisseleri... Önce milli ve yerli cümleleri... Zarar etsende hep süprizlerle... Bistte yatırımcı olarak HOŞGELDİN : ))

 • Radar124 Mart 2021 00:28

  Hadi soyleyim dayanamadım. Sizlere soruyorum Dünya bankasından gelişen ülkeler piyasasına 500 milyar dolar yardım onaylanırsa borsaya nasil etki eder? Cevabını sizlere birakiyorum. HERKESE SAYGILARIMLA YTD!

 • ?24 Mart 2021 11:09

  Kim usd bozupda, Tl ye gecek ve ytırım yapıp, kar elde edeceğini bekleyecek ?. Rİske girmeye gerek var mı? Ne diye Türkiye ye gelsin? türkler bile usd yapıp abd borsalarına yatırım yapacak kanalları ve coin sektorune girmeye başlamışken... Çok zor. bize kırıntılar diğer anca

 • Radar124 Mart 2021 00:14

  En fazla nisan 15 e kadar bankalar ve borsa uçacak, döviz ve tl gram en fazla 1 nisandan sonra düşecek. Bakin görün.Bildigim bir şeyler var ama söylemem. Bunlar benim düşüncelerim YTD . HERKESE SAYGILARIMLA!

 • Güven24 Mart 2021 00:06

  Arkadaşlar çok garip, dolara yatırmayanlar cezalandırıldı, borsaya girdik, hatta birde bankalar çok düşük kaldı ondan alınabilir diye tavsiyeler uyduk, onlardan aldık, hapı yuttuk, nedir bu ya, yabancılar hep kazanıyor, yerliler kayıp eden, güvenimiz bitti, dayanacak halimizde kalmadı

 • TURK23 Mart 2021 21:28

  TÜPRASTA 99 MALŞYETLE FENA YAKALANDIM AMA. YÜZDE 7 EKSİ OLUNCA VİOP ENDEKS LONG ACTIM. ZARARI BIRAK KARA GECTİM. 

 • AHMET ÖZBİR23 Mart 2021 20:45

  İSMİMİ kullanarak yorum yaptığını sananları ALLAHA HAVALE ediyorum. Rabbim onları bildiği gibi yapsın.

 • hesapsız23 Mart 2021 20:41

  Galiba bankasız finans dönemine geçilecek!

 • güven24 Mart 2021 00:07

  o nasıl olacakki, hepisi katılım olacak acaba

 • BORSACI23 Mart 2021 20:28

  merkez bankasının yakasından düşmeli güvenmeli ve piyasayı akışına bırakmalı.aksi halde beter oluruz.

 • Ali bey23 Mart 2021 20:25

  Oy moy yok. Herkes işine baksın bu saatten sonra. Kimse enayi degil

 • BORSACI23 Mart 2021 20:24

  merkez bakasının yakasından bir düşse her şey düzelecek ama düşmüyor en ufak bir düzelme gördügü an yine bir bahane buluyor allah sonumuzu hayır eylesin olan ülkemize oluyor.

 • Metallica 23 Mart 2021 20:11

  Ocakta herkes o gunu degetlendirirken benim yorumum, "yabanci, su siralar gunu geldiginde yuklu satis yapip TL yi degersizlestirmek icin TL depoluyor" seklindeydi. %15 degersizlestirme...

 • okiman0723 Mart 2021 19:19

  Cuma günü 450 mil dolaresi kimler aldı???? Kimler bu olayı önce  biliyordu? Kimler portföylerini boşalttı da daha zengin oldular??? YANDAŞLARRRRRRRRRRRRRRRRRRR

 • yandaş yatırımcı23 Mart 2021 21:54

  ben de yandaşım ama neye benim haberim olmadı?demek ki sizin düşünceniz boş ve salakça.

 • Nurcan23 Mart 2021 20:22

  bence de öyle

 • çılgın yatırımcı23 Mart 2021 19:11

  bankaların çökmesini destekliyorum.daha çok düşsünki emekli,aç,yoksul ,düşkün ,fakir fukara,garip gureba da bu hisselerden alsın .böylece sermaye tabana yayılmış olur ve eşitlikçi hakça bir paylaşım olur.

 • güven24 Mart 2021 00:10

  çöp durumundaki hisseleri alın diyorsun yani, mantıklı çünki sadece hisse fiyatı çöp, ama bankalar borsadaki bir çok şirketten daha sağlam, daha değerli, ama sahip çıkanı yok

 • Borsacı Osman23 Mart 2021 19:03

  Artık yeni bakacağımız yer en düşük gördüğümüz seviye olan 1256 değeridir,burası aşağı geçilmedikçe oluşacak her dip başarızıdr,beklentisi olan geleceği olan banka hariç sağlamların nasıl tepki verdiğini hep beraber gördük alanlara selam olsun.👍🏻

 • 12323 Mart 2021 18:53

  THY de fena düştü olmayacak rakamlara geldi

 • BENHÜFEY23 Mart 2021 20:29

  THY Pandemi ve tl’nin değer kaybından,petrol fiyatlarının artışından olumsuz etkileniyor.Ayrıca sn KOTİL’den sonra iyi yönetilmediği düşüncesindeyim sağlıklı günler dilerim.

 • ZELİHA KARAKAŞLI23 Mart 2021 17:21

  öyle zannedin.kapanışa doğru elinize verir yabancılar.bugün bilgisayarlar son oyunu oynadı ve işlemlerini kapattılar.

 • Oksenis Karert23 Mart 2021 17:11

  Bu bist ne kadar çok seviyorum sizlere anlatmak mümkün değil.millet sazan ve aç kurt gibi atlıyor hisse senetlerine.

 • RAMO CANCAN23 Mart 2021 17:00

  Bugün algoritma bilgisayarlar gömme yaptılar.alanlara hayırlı olsun.bankalar yükselmeden borsa asla yükselmez.yabancı % 1000 faiz oranına yine yakalandılar.

 • Selim23 Mart 2021 16:46

  Dün demiştim 127 bine düşer 140 bin kapatır

 • Kredi çeken 23 Mart 2021 15:45

  Kredili alımlar patlamış zarar eden çıkmaz umarım sadece çevremde gördüğüm bankadan kredi çekip banka hissesi alan kredili işlemle 10-50-100 kat alım yapan var patlarsalar fena

 • Saran23 Mart 2021 15:39

  Twitterde sanki garan bizim bankamızmış gibi algı yapanlara aldırmayın onların çoğu 10 liradan alanlar veya şak şakçı,yabancı satışı durdurmadan asla kımıldayamaz isterlerse yine gömerler yabancı takas oranı genele bakarsak bizde. Düşük bazı hisselerde çok çok öndeler örnek Garan,dikkat li olun.

 • godoman23 Mart 2021 15:13

  Paşinyanlar önce fakirin dövizini sonra hissesini topladı şimdi zengin oldu ahhh paşinyanlar ahhh

 • RAMO CANCAN23 Mart 2021 14:45

  garanti 3 TL gelirse alır unuturum 10 sene.

 • emmi23 Mart 2021 14:17

  en güzel tepki AVOD an geldi inşaAllah böyle kapatır.

 • KASIM YANTIR23 Mart 2021 14:43

  avod yine 13-20 TL olacaktır.

 • kafadan kontak23 Mart 2021 13:59

  HErkez,muhalefet ve yiğit yurttaşlar doların 10 tl.olmasını istiyor.neden?çünkü onlar bu hükümetin başarılı olmasını istiyor da ondan.hadi hep birlikte dolar alalım doları 10 tl.yapalım.böylece her konusmasının öznesi para olan yiğit lider kemal beyin hayalini gerçekleştirelim.hak ,hukuk,adalet,para.

 • EFE23 Mart 2021 13:56

  KANDIRIYORLAR BORSADAN SATOŞA DEVAM EDECEKLER BEKLEYİN AKŞAMI VE HAFTA SONUNU DEMEDİ DEMEYİN

 • okiman0723 Mart 2021 19:21

  bence biraz yukarı sürüp tekrar basacaklar...YTD

 • Siyahbeyaz23 Mart 2021 17:12

  Kesinlikle ayni fikirdeyim umarim kücükyatirimciyi yine madur etmezler

 • ZELİHA KARAKAŞLI23 Mart 2021 13:49

  Doğru toparlanmaktadır.aşağıya doğru.bakalım nereye kadar sert satışlar gelecektir.

 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ23 Mart 2021 13:39

  Bundan sonra borsadan bir şey beklemeyin endeks 6500 olacaktır.hepside çöp seviyesine gelecektir.bugün yine kumarbazlar avod, sasa, dohll vs.ler boy göstermişlerdir.

 • Fenasi23 Mart 2021 16:15

  Git kumda oyna sen

 • EFE23 Mart 2021 12:54

  BUNLAR SON GEL GEL İNANMAYIN YEM OLMAYIN BORSADA ÇIKACAKLAR ÇIKARKEN ÇAKACAKLAR

 • Borsacı Osman23 Mart 2021 12:13

  Korkmayın dipten alanlar korkudan sattılar yüzde 5 görünce sabah ki dibin altına inmediğimiz sürece sorun yok satış zamanı değil,sakin kalın bir sorun yok yolumuz uzun tek şart banka harici sağlamlarda olun.

 • Ali23 Mart 2021 11:59

  Buna sebep verenlerin Allah belasini versin.

 • Halil23 Mart 2021 13:36

  Albendende o kadar

 • Taha GENÇOSMANOĞLU 23 Mart 2021 11:29

  Benim düşüncem Cumhurbaşkanı varlıklı ülke dostlarından borsada alım yapmalarını isteyebilir, mesela katar gibi, yoksa düş babam düş. Öğrenciyiz şurda birikimimi altına dövize değilde ülkeye faydalı bir yere koyayım dedim saolsunlar kaç gündür bana koyuyolar...

 • okiman0723 Mart 2021 19:25

  Katarlıların yaptığı sözde borsadaki yatırımları kimler yappıyor???? Katar adında paravan şirket bunlar. kendileri çalıp kendileri oynuyor, olay budur.

 • Oksenis Karert23 Mart 2021 11:21

  dolar 10 TL geçmeden alımlar yapmam.çünkü bu işten çok zarar ettik.

 • ZELİHA KARAKAŞLI23 Mart 2021 11:14

  BAŞLASIN BE ANAM UYKUMA BİLE ZARAR YOKTUR.HER GÜN 510-20 DÜŞSÜN .

 • fahri23 Mart 2021 11:05

  Ey Emekli,sen ne anlarsın borsadan,bu yaşa kadar tanımıdın mı ülkeni,neden batırdın emeklerini ,herkes gibi al dövizini yat üstüne.

 • EDE23 Mart 2021 11:01

  MERKEZ BASKANI GÖREVDE KALDIĞI MUDDETCE HİÇ BİRSEY DUZELMEZ MÜMKUN DEGIL GUVEN VERMİYOR SIFIR GELDİĞİ YER VE GORÜŞLERİ EKONOMİYI BATIRIR NACİ AGBAL TEKRAR ATANMALI

 • mehmet yılmaz23 Mart 2021 10:53

  Allah allah ya şu yevmiyeciler nerde ahmet özbir hadi bitanem hahahahahaha ne oldu milleti gaza getirdin ocakların sönmesine vesile oldun hahahahahahahha ben reise hep güvendim borsadan uzak durdum üretmedim vergi yok işletme maliyeti yok reisin izinden gittim parayla zengin olmayı 10 yıl önce öğrendim hahahahahaahahah hahahahahahah

 • Hasan23 Mart 2021 14:05

  Sayın Ahmet Bey siz rüya görüyorsunuz? Yan tahtalar hariç hiçbir hisse şişmedi. Zaten diplerdeydi. Dibin dibini gördü. Eger üretim artsaydı doğal olarak enflasyon düşerdi.Eskiden paramız vardı tüp kuyrugu olsada 2-3 tane alırdık. Para çok degerliydi.Artar altın alırdık. Şimdi ürün var hatta marketler magazalar ağzına kadar dolu. Yaş meyve sebze bozulup çöpe atılıyor. Alım yok millet kıt kanaat geçiniyor. Bunun sebebi sizce ne? Bence girdi maliyetleri yüksek.Ürünler tezgaha pahalı geliyor. Her sey ithal.

 • AHMET ÖZBİR23 Mart 2021 11:16

  Hisse senetleri zaten şişmiş patlayacak idi bir olumsuz habere ihtiyaç vardı  o da oldu ilahi adalet çalıştı.borsada treni kaçıranlara fırsatlar doğdu.bir kaç gün daha düşer ondan sonra bir yerde yatay gider gitsin parası olan alsın ve beklesin.dolar bazında borsamız dünya nın en ucuz borsalarından bir tanesi.eğer naci ağbal görevden alınmasa idi faizleri % 30 yapacak idi o zaman borsaya yine satış gelecek idi.

 • fafa23 Mart 2021 11:08

  İyi ki sordun,tek o değil,bu gün hepsi kayıp.

 • fafa23 Mart 2021 10:51

  MB'nın başını, kayıp 128 milyar doların araştırılması mı yedi,ya da bunula ilgili dışarıya bilgi mi sızdırdı da darbeyi biz yedik.Bir daha belimizi zor doğrulturuz.

 • emekli23 Mart 2021 10:50

  yaktın bizi AKPARTİ.

 • AHMET ÖZBİR23 Mart 2021 11:05

  Ak Partiyi seviyorum.böyle bir para hiç bir yerde kazanamayız.işte borsaya giremeyenleri yeni fırsatlar.fırsatları iyi değerlendirir isen köşelik hatta dört köşelik olursun.

 • Yorum23 Mart 2021 10:50

  Bizim tepedekiler borsa 1,55 olunca şımarmıştı ekonomisi sağlamdı hadi toparla şimdi dolarında yok yakında abd faiz arttırımına gidecek ne halt edeceksin bakalım

 • BORSACI23 Mart 2021 10:50

  DÜNYA TÜRK BORSASINI KONUŞUYOR DÜNYANIN GÜNDEMİ OLDUK MERKEZE BAŞKAN DAYANMIYOR DİYORLAR.

 • RAMO CANCAN23 Mart 2021 10:48

  Yabancılar kökünden satış verdiler.bakalım nerede duracak bu endeks.

 • Kamil23 Mart 2021 10:47

  Bu muhalefet niye konuşmuyor bu konuda hani devleti yönetirim diyordu çıksında malum zattan hesap sorsun boş muhabbetlerde ipi çekiyor konu ekonomi olunca ortada yok

 • Ggff23 Mart 2021 10:46

  Avrupa bizi kıskanıyor yok yok dünya bizi kiskaniyor .durmak yok yola devam

 • Durum analiz23 Mart 2021 10:46

  5 ayda 18.60 milyar dolar para girişi oldu 2 günde 6.83milyar dolar çıktı alıcısı yok yoksa daha da çıkış olur yerli dth da 3-3.5 milyar dolar satışta merkez doğrudan döviz satıp piyasayı rahatlatmalı ha diceniz merkezde doviz yok zk artırılabilir zk 5 puan artsa 7-8 milyar dolar demek

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU23 Mart 2021 10:46

  Hükümeti ve SKP kınıyorum.zaten hisse senetler 1 TL den 66 kata kadar yükseliş yaptılar.ne olacak % 10-20 düsse ne olacak.sonra bizlere para lazım fatura , doğalgaz su, SSK vergi ödemelerimiz , ayrıca elden aldığımız borç ödemelerimiz var bunları kim ödeyecek..bunları kim ödeyecek hisse senetlerimizi satalım ki borçlarımı ödeyelim.

 • Murat23 Mart 2021 10:38

  Göz göre göre bizi bu durumlara düşürdünüz, helal olsun.

 • emekli23 Mart 2021 10:36

  size oy yok bundan sonra.

 • Kamil23 Mart 2021 10:35

  Niye devre kesiyorsun kardeşim çıkan çıksın ne işi var türkiye borsasında neyine güvenip borsada kalsınlar yatırım yapmak isteyen döviz alsın artık borsa olayı bitmiştir türkiyede

 • Yoğurtlu İskender23 Mart 2021 10:29

  Tarihe kara bir leke dolar almayan borsaya yatırım yapmaya çağırdığımız vatandaşları yabancının kucağına bıraktığı gün olarak geçecektir,keser döner sap döner gün gelir hesap döner.

 • Uğur23 Mart 2021 10:23

  127 binde güçlü yükseliş trendi var. Borsa alım bölgesinde.

 • HASAN TOSUN23 Mart 2021 10:21

  hani serbest piyasaydı düşen düşer neden müdahale ediyorsunuz,50 kuruşluk senetler 100-1000-2000-3000 lere çıkarken müdahil değildiniz,hatta üretim yapmayan batık şirketlerin senetleri 500-1000 kat çıkarken devreniz neden çalışmıyordu,hainler

 • Arif23 Mart 2021 10:19

  Hazır olun açılınca uçucaz. Tabandan 100 bin lot akbank aldım 4.80

 • Deli Dumrul23 Mart 2021 10:18

  Ne oldu simdi bir başkan değişikliği manipulatif ve spekülatif haberler hareketler durdurulamayan döviz iki günde rekor seviyede düşmeyen çöken borsa eriyen TL kaçan yabancı yatırımcı ve yükselecek olan enflasyon kim kazandı kim kaybetti

 • Kamil23 Mart 2021 10:38

  Kazanan belli 2001 yılında develüasyon olacağı gece dönemin merkez bankası başkanı bütün parasını dolar yaptı sabah bingoooo aynı cuma akşamı başkanı kafana göre değiştirirsen vardır dövizciklerin

 • Sinerji Ytd23 Mart 2021 10:17

  Ekonomik saldırı DEVLETİMİZE MİLLETİMİZE yapılmıştır,bunun sağı solu partizanlığı olmaz. Demokrasi ile yönetiliyoruz,YASAL oy çoğunluğu almış YASAL Yönetim kararına Hep destek tam destek olmamız olmazsa olmaz. Anayasamız,Ceza Kanunlarımız zaten hertürlü mağduriyeti koruyor ve cezai gereğini yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın "Sayın Biden'ın Putin ile ilgili bu ifadeleri, bir devlet başkanına yakışmayan ifadedir"demesinden sonra ekonomik saldırılar artmıştır,Bir gece ansızın Amerika ya Londra ya biat eden,PLANLI, EŞ ZAMANLI, KASITLI -10 zarar yazdıran BORSA İSTANBUL ŞİRKETLERİNE, aracı kurumlara KAYYUM ATANABİLİR. HERKES AKİLLİ OLSUN. T.C. Kimliği Taşıyıpta, Elin gavurunun parasınının TÜRK LİRAMIZDAN on kat yirmi kat olması için uğraşan sözde Atatürkçü, Milliyetçi, Müslüman, Vatansever gözüküp özde Amerika ve Londra kripto ajanlarının tüm mal varlığı hazineye aktarılır, kendilerini f tipinde bulurlar. Devletimiz Milletimizin zararını karşılar telafieder. Hayat güzel herkes has dursn YTD

 • yatırımcı23 Mart 2021 11:20

  madem dış güçler saldırıyor yanına mehter takımını al ve viyana kapılarına dayan 

 • fafa23 Mart 2021 10:57

  İkimiz Türkiye'de yaşamıyoruz galiba?Yoksa bizi salak yerine mi koyuyorsun?

 • Yürü be koçum kim tutar seni23 Mart 2021 10:45

  İyi gaza gelmişsin ama at gözlüğü ile tek taraflı bakmışsın olaya. senin dediğin gibi sadece bir sözden dolayı mı oldu bütün bunlar. dünya düz mü? 2x2 = 4 şeklinde bu kadar basit mi? Tanzanya cumhuriyetinin mi merkez bankası görevden alındı. Daha yazacak çok şey var da değmez bu kafadaki birine. AT GÖZLÜKLERİNİ ÇIKAR ÖYLE BAK !!!!!!!!!!!

 • DDD23 Mart 2021 10:39

  HADİ ORDAN AKP VE ARAP SEVİCİ DANGALAK. (M) 

 • Arjantin lover23 Mart 2021 10:13

  Arjantin 2018 de benzer durumu yaşamıştı önce borsa da açığa satış yasağı sonra swap kısma peşine doviz çekimine limit ve valor getirdi kan durmayınca moratoryum ilan etmişti

 • wers23 Mart 2021 10:09

  bu kadar piyasa ile oynanırsa böyle olur 

 • mali23 Mart 2021 10:07

  Borsanın sigortası attı. Elektrikler kesik.