SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

Ana SayfaYatırımcı MasasıSATIŞ KARARI HİSSEYİ DÜŞÜRDÜ-
SORU : Tuğçelik firmasının hissesi 12 Kasım 2015 günü neden düştü? Kâr satışı mı yoksa firmayla ilgili olumsuz bir şey mi var? Gönderen : Misafir24.11.2015, 07:16

Tuğçelik’in sermayesinin yüzde 81,46’sı Nergiz ailesine ait bulunuyor. Büyük ortaklardan Mehmet Nergiz 11 Kasım 2015 günü yaptığı açıklamada 2,5 milyon adet hisseyi bir yıllık süre içinde satacağını KAP’ta açıklayınca hissede sert bir düşüş yaşandı. Satışın nedeni diğer ortakların harekete geçmesiyle alakalı. Zira 2,5 milyon adet hissenin büyük ortak tarafından satılacağı beklentisi hisse üzerinde baskıya neden olacağı ve fiyatı düşüreceği beklentisi diğer hissedarların harekete geçerek satmasına neden oldu. Bu da hissenin fiyatını geriletti. 2011 yılından bu yana satışlarını geliştiremeyen şirketin kârında da kayda değer gelişme kaydedilemiyor. Son açıklanan dokuz aylık bilançosunda da kârdaki artışa karşın elde edilen rakamı yeterli görmek mümkün değil. Esasen fiyat kazanç oranı da kârın yetersiz olduğunu göstermekte. Son dört çeyrek bilançosuna göre hissenin fiyat kazanç oranı 40,42 seviyesinde bulunuyor. Sektör ortalamasının 14,39 seviyesinde bulunduğu göz önüne alındığında mevcut oranın yüksek olduğu anlaşılacaktır. Hisse geçtiğimiz ağustosta en yüksek 15,40 TL’yi gördü ve ardından geriledi. Yaşanan düşüşe rağmen kârında yeterli artışın gerçekleşmemesi mevcut fiyatın dahi yüksek kalmasına neden olmakta.

TUĞÇELİK TUCLK

Alış0,00

Satış1,95

Gün İçi En Düşük1,85

Gün İçi En Yüksek1,95

PD/DD0,64

FK0,00

Fiyat1,95

Değişim5,98%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI