SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : İdealist GYO bu aralar iyi çıkıyor. Almadığıma pişman oldum. Sizce alsam çıkış devam eder mi? Yoksa başka bir kağıda baksam daha mı iyi olur? Gönderen : Veli Sicim07.03.2019, 23:08

İdealist Gayrimenkul’e ait hissenin fiyatı yaşadığı düşüşle birlikte geçtiğimiz şubat ayında en düşük 1,61 TL’ye kadar indi. Ardından gelen alımlarla birlikte 5 Mart 2019 günü en yüksek 2,60 TL‘yi gördü ve şimdilerde de 2,20 TL’den işlem görüyor. Piyasada genel çıkışın yaşandığı geçtiğimiz ocak ayında hissede değer kaybı devam ederken endeksin yataya döndüğü şubat ayında ise yönünü yukarı çevirmesi, piyasayla uyumlu bir hareket sergilemediğini gösteriyor. Hissenin harekete geçtiği günlerde çıkışı destekleyecek önemli bir gelişme ya da haber bulunmamakta. Bununla birlikte çıkıştan bir hafta önce yıl sonu bilançosunu açıkladı. Ancak yatırımcıyla paylaşılan 2018 yıl sonu bilançosunda firma bir önceki yıla göre zarar etti. Bu itibarla oluşan zararı çıkışın bir dayanağı olarak görmek doğru olmayacaktır. Çıkışın ekonomik bir dayanağı olmadığı gibi firmanın gelir üretememiş olması da bir diğer sıkıntı kaynağı. Netice bir şirketin kâr edebilmesi için her şeyden önce gelir yaratabilmesi beklenmeli. Gelir oluşturamadığı sürece şirketten düzenli kâr beklentisi fazla iyimser bir yaklaşım olacaktır. 10 milyon TL sermayesi bulunan İdealist Gayrimenkul’ün son beş yıl içindeki yıllık geliri bir milyon TL’yi bulamıyor. Söz konusu durum ister istemez kâr oluşmasının önündeki en büyük engel. Bu şartlar altında firmaya yapılacak yatırımlar gereksiz risk anlamına gelecektir.

İDEALİST GMYO IDGYO

Alış0,00

Satış4,19

Gün İçi En Düşük4,09

Gün İçi En Yüksek4,43

PD/DD5,72

FK153,14

Fiyat4,19

Değişim-4,77%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI