Son 5 yılda hiç kaybettirmeyen 18 hisse

31 Mayıs 2018, 09:45 - -

Borsada 18 hisse senedi son 5 yılda hiç kaybettirmedi. İşte kaybettirmeyen hisseler ve 2018 yılı beklentileri.

İstikrarlı yüksek getiriler elde etmek tüm yatırımcıların hedefidir. Bir yılda tesadüfen sağlanan yüksek getiri yerine, her yıl enflasyonun üzerinde sağlanan kazançlar yatırımcıları daha fazla o yatırım aracına yöneltir. Bu çalışmada istikralı getiri sağlayan hisse senetlerini inceleyerek, borsada son beş yılda kaybettirmeyen hisse senetlerini listeledik.

Verilere baktığımızda Borsa İstanbul 100 bin seviyesinin üzerinde tutunuyor. Endeksin her 100 bin seviyesinin altına doğru sarkmalarında alımların geldiği görüldü. Son beş yılın istatistiklerini incelediğimizde 5 yıl içerisinde hiç kaybettirmeyen 18 hisse senedi olduğunu görüyoruz. Bu hisselerden getirileri ile dikkat çeken şirketlerin başında Logo Yazılım geliyor. Diğer şirketler ise şöyle: Soda Sanayii, T.Tuborg, Aselsan, Tofaş Oto. Fab., Parsan, Eczacıbaşı İlaç, Borusan Yat. Paz., Kuyumcukent Gayrimenkul, Ata GMYO, Avrasya GMYO, Anadolu Sigorta, İndeks Bilgisayar, Adana Çimento (B) , Gedik Y. Men. Değ., Adana Çimento (A), İş Yat. Ort., Pınar Et Ve Un.

İki teknoloji şirketi
Listedeki şirketler içerisinde iki teknoloji şirketi bulunuyor. Logo Yazılım ve İndeks Bilgisayar. Logo son beş yılda her yıl kazandıran şirketler içerisinde en yüksek getiriyi sağlayan şirket oldu. İndeks Bilgisayar ise her yıl ortalama yüzde 18,27 oranında değer kazandı.

Bir yatırım ortaklığı ve Aracı Kurum
Son 5 yılda hiç kaybettirmeyen şirketler içerisinde bir yatırım ortaklığı hissesi ve aracı kurum hissesi dikkat çekiyor. Bu hisseler Gedik Y. Menkul Değerler ve İş Yatırım Ortaklığı.  Gedik Yatırım Ortaklığı son 5 yılda her yıl yüzde 9’un üzerinde kazandırdı. İş Yatırım Ortaklığı ise son beş yılda yatırımcısına yüzde 73,27 oranında kazandırmasına rağmen dalgalı bir getiri seyri izledi.

Aselsan hissesi alınır mı?

Listede dikkat çeken önemli şirketlerden biri de hiç şüphe yok ki Aselsan. Yatırımcısına her yıl düzenli olarak kazandıran Aselsan, atılımlarını sürdürüyor. Şirket, ihracat gelirlerini arttırmak hedefiyle Pakistan ve Katar da ortaklıklar kurmayı planlıyor.

Aselsan’ın ikincil halka arzında 31 Mayıs-1 Haziran arasında talep toplanacak. Peki, bu hisse alınır mı? Şirkete ilişkin verileri incelediğimizde Aselsan’ın halka arzında satış 21.35 – 26.00 TL ortalamasından gerçekleşirse kasasında net 3 milyar 263  milyon TL’ye yakın bir gelir oluşacak. Şirketin geçmiş büyüme trendine ve yatırımlarına bakıldığında istikrarlı bir çizgisi olduğu görülüyor. Sağlanacak bu naktin de değerlendirilmesi büyümesini güçlendirecek. Şirketin Fiyat/Kazanç oranı 16,91 seviyesinde bulunuyor. Hisselerdeki yabancı payı yüzde 26,35 seviyesinde. Aselsan’ın büyüme tendini sürdürebileceği, kasasına yeni girecek nakitle birlikte yeni yatırımlarla güçleneceği görülüyor. Şirket hisselerinin uzun vadede sağladığı yüksek performansın önümüzdeki dönemlerde de sürme ihtimali var. Ancak konjoktürel dalgalanmalardan olası finansal krizlerden etkilenebileceği unutulmamalı. Orta ve uzun vadeli yatırım düşünen istikrarlı gelir etmeyi hedefleyenler için hisse senedinin şuana kadar gösterdiği büyüme performansı ve hisse getirileri bir referans oluşturabilir.

Aselsan’ın TL ve dolar bazında yıllık getirileri

Aselsan’ın yıllık değerleme oranları

Şirketin son güncel verileri - 22.05.2018

Veriler incelendiğinde Aselsan’ın mevcut F/K oranının (16,91) hem 2017 yıl sonuna göre (20,92) hem de son beş yılda ulaşılan (39,51) Fiyat/Kazanç oranına göre iskontolu olduğu gözleniyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Recep Gültekin07 Haziran 2018 06:41

  10 bin TL param var borsa ya nasıl girerim.yardimci olurmusunuz hangi bankadan aracı firma bide borsa gideri aidad kaç TL giriş parası tesekurler

 • Haciagam02 16 Ekim 2018 14:45

  Aklın varsa paranı kendin ye bu pisliğe bulaşma bir daha kurtulamayacağın gibi bütün kazancını bunlara yedirirsin birde üstüne sağlığından olursun 30 yılın tecrübesi ve Bi o kadarda kaybedeni hiç kazanmadım hep kaybettim.

 • Kasım erdogan02 Ekim 2018 22:32

  10.000.tl.kendi paransa.ve enaz.3.yil ihtiyaç yoksa gir.yoksa emanet parayla.olmaz.gunluk deneme.kumar gibi .enaz.1.yillik al.suan bankalar ucuz.

 • okn26 Ağustos 2018 13:48

  5binlik isdmr al.2500 luk unye cimento. 2500 luk soda al yat. Uzun vadeli gireceksen tabi. Kisa vadeli alim satim diyosan hic bulasma yerler. Bi bankadan yatirim hesabi actir. Int bankaciliginida actir.Hisse senedine gir al cok basit.

 • Oktay ak14 Ağustos 2018 15:32

  Hic bulasma

 • ismail01 Haziran 2018 13:46

  bu ortamda hissee girmek çok riskli.

 • POLAT ALEMDAR31 Mayıs 2018 21:11

  hocam eline sağlık böyle haberlerini çok çok bekliyorum.

 • ALİ DAYI31 Mayıs 2018 10:42

  BU HİSSELERİN ÇOĞU MİADINI DOLDURDU DÜŞME YOLUNA GİDER