SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : 2017 yılının ekim ayının son haftalarında 3 TL’lerden düsen Dirit’i bir hatayla aldım. 1,41 maliyetle. Yıl 2019 oldu ve artık o seviyelere yaklaşmıyor bile. Şirket sürekli zarar içinde ve artık o yüksek noktalara geri gidecek gibi görünmüyor. Sizlerin yorumları nedir Dirit hakkında? Gönderen : Yunus Emre16.10.2019, 08:32

Diriteks Diriliş Tekstil, Eylül 2012’den bu yana borsada işlem görüyor. Hissenin ilk açılış fiyatı düzeltilmiş verilerle 10,98 TL’ye denk gelirken sonrasında sürekli geriledi ve şimdilerde nominal değerinin altında işlem görüyor. Arada geçen yedi yıllık süre zarfında çok ciddi bir değer kaygı söz konusu. Bir hissenin prim yapabilmesi şirketin büyümesiyle yakından ilişkilidir. Eğer firma düzenli şekilde gelir ve kârlılığını artırabiliyorsa buna bağlı olarak hissenin fiyatının da artması için uygun zemin oluşacaktır. Öte yandan gelirini büyütemeyen ya da zarar eden bir durum söz konusu ise o taktirde de hissenin değerinde erime yaşanmasına şaşırmamak gerekir. Dirit hissesine de bu çerçevede bakmalı. Firma sürekli zarar üreten bir yapıya sahip bulunuyor. Son beş yılda bazı yıllar azalıp bazı yıllar artmakla birlikte zarar devam etti. Son açıklanan 2019 altı aylık bilançosunda da gelir düşerken zararın arttığını görmekteyiz. Bu durum önemli bir gelişme olmadığı sürece yıl sonunda da zarar edileceğini gösteriyor. Son bilançosuna göre firmanın birikmiş geçmiş yıl zarar toplamı 16 milyon TL’ye yükseldi. Özsermayesi eksiye düşmese de sermayesinin altına inmesi mali yapının da sıkıntılı bir duruma geldiğini gösteriyor. Şirketin kârlı bir yapıya dönememesi halinde halihazırda işlem gördüğü 85 kuruş seviyelerinden dalgalanmalara bağlı olarak çıkışlar olsa da istikrarlı bir yükseliş beklenmemeli.

DİRİTEKS DİRİLİŞ TEKSTİL DIRIT

Alış0,00

Satış0,89

Gün İçi En Düşük0,88

Gün İçi En Yüksek0,90

PD/DD6,93

FK0,00

Fiyat0,89

Değişim0,00%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI