E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaOtomotivTesla prestij kaybediyor---

Tesla prestij kaybediyor

Tesla prestij kaybediyor
13 Ocak 2023 - 14:24 borsagundem.com

Geçen yıl yaklaşık yüzde 70 oranında değer kaybeden Tesla hisseleri yeni yılla birlikte toparlanıyor. Ancak aynı şeyleri Tesla’nın marka imajı için söylemek zor gözüküyor.

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Geçen yıl yaklaşık yüzde 70 oranında değer kaybeden dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Tesla’nın hisseleri, yeni yılla birlikte toparlanma belirtileri gösteriyor. Ancak markanın imajı, dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan Elon Musk’ın da etkisiyle, prestik kaybediyor gözüküyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, dünyanın en zengin iş adamları arasında yer alan Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli araç üreticisi Tesla, marka imajı bakımından kötü günler geçiriyor. Musk’ın Twitter’ı satın alarak kamuoyu üzerinde daha etkili bir figür olmasının bunda etkisi olduğu kabul ediliyor.

Marka imajı zedeleniyor mu?

Forbes’tan Alan Ohnsman’ın haberine göre, Geçen yıl yaklaşık yüzde 70 oranında değer kaybeden Tesla hisselerinin 2023 yılının başlarında bir miktar zemin kazandığı görülüyor. Ancak aynı şeyi, CEO Elon Musk'ın Twitter’ı kaotik devralışının ardından popülaritesi azalan dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisinin marka imajı için söylemek pek mümkün gözükmüyor.

Morning Consult Brand Intelligence tarafından Perşembe günü yayınlanan anket verilerine göre, geçen ayki yüzde 16 ve Ocak 2022'deki yüzde 28,4’lük oranlara kıyasla şu anda ABD'li yetişkinlerin yalnızca yüzde 13,4'ü Tesla hakkında olumlu görüşe sahip bulunuyor. Bu, yıldan yıla yüzde 15'lik bir düşüş anlamına geliyor. Düşüşün itici gücü, Tesla'nın kendisini Demokrat olarak tanımlayan kişiler nezdindeki popülaritesini kaybetmesi olarak öne çıkıyor.

Ankete göre, bu yetişkinlerin sadece yüzde 3’ü Musk'ın Tesla’sına olumlu bakıyor. Bu oranın Aralık ayında yüzde 10,3 olduğu düşünülürse, Tesla’nın marka imajının nasıl zedelendiği daha iyi anlaşılıyor. Musk'ın düzensiz Twitter yorumları ve bazı Tesla yatırımcılarının sosyal medya platformuna fazla odaklandığı için duyduğu hayal kırıklığı göz önüne alındığında, bu sonuçların dikkate değer olduğu gözüküyor.

Geçen yıl boyunca Musk, son ara seçimlerde insanları Demokratlar yerine Cumhuriyetçilere oy vermeye açıkça teşvik ederek ve Florida'nın potansiyel cumhurbaşkanı adayı Cumhuriyetçi Vali Ron DeSantis'e olan desteğini dile getirerek, büyük şirketlerin CEO'larının genellikle uzak durduğu partizan siyasi görüşleri benimseme yolunu tercih etti.

Musk, Twitter'da geçirdiği süre boyunca, binlerce çalışanı işten çıkarmanın ve büyük reklamcıları kaybetmenin yanı sıra, aşılar ve Kovid-19 hakkındaki doğruluğu kanıtlanmamış bilgileri önlemeyi amaçlayan yönergeleri de gevşetme yolunu seçti. Musk ayrıca, eski Başkan Donald Trump dahil olmak üzere kamuya mal olmuş tartışmalı kişileri ve hesapları da memnuniyetle karşıladı.

Tesla marka araçlara olan yaklaşım değişiyor mu?

Bu, bazı Tesla sahiplerinin Twitter'da araçlarından kurtulduklarını ve müstakbel müşterilerin planlı satın alımları iptal ettiklerini duyurmasına neden oldu.

Eski bir dergi editörü ve Tesla marka bir araç sahibi olan John Blumenthal, Los Angeles Times için kaleme aldığı yakın tarihli bir yazıda, “Son zamanlarda Elon Musk'ın hepsinden nefret ettiğim siyasi görüşlerinin açığa çıkması nedeniyle, arabanın ne tür bir siyasi mesaj verdiği konusunda endişelenmeye başlıyorum. İnsanlar beni sağcıların bir sembolü, yaşayan bir oksimoron olarak mı görecek” diyerek duyduğu abartılı endişeyi dile getiriyor. Blumenthal, “Musk, Twitter'ı neo-Naziler ve diğer gelişigüzel nefret tacirleri ve kaçık QAnon takipçileri için denetimsiz bir oyun alanına dönüştürdü, Trump'a özgü her şeyi kucakladı ve Kanye West'in Hitler'le yaptığı çirkin flörte soğukkanlılıkla karşılık verdi” diyor.

Morning Consult anketi, Musk'ın davranışını Tesla'nın marka imajında yaşanan keskin düşüşün açık bir nedeni olarak tanımlamıyor. Bununla birlikte, ABD'li yetişkinlerin CEO'lar hakkındaki görüşlerini ölçen son rapor, Musk'a yönelik olumlu yaklaşımın bir yıl önceki 16 puandan ve Şubat 2021'deki 22 puandan Kasım 2022'de 9 puana düştüğünü bulguluyor.

Dev elektrikli araç şirketinin hisseleri bu yıl şu ana kadar yüzde 14'ten fazla değer kazandı ve bugün itibariyle 123,56 dolardan işlem görüyor.

Elon Musk Tesla’yı nasıl kurtarabilir?

 

Elon Musk'ın 'Twitter Dosyaları' ifşa serisinde Kovid-19 detayı

 

Musk'ın 'Twitter Dosyaları' paylaşımında CIA de ifşa oldu

 

Elon Musk, Tesla hissesi satmayacak

 

Musk 'Twitter Dosyaları' serisinde bu kez Pentagon'u hedef aldı

 

Musk, ABD hükümetini ifşa etti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)