E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaSPK'dan Ensari Deri hissesindeki 2 isme işlem yasağı---

SPK'dan Ensari Deri hissesindeki 2 isme işlem yasağı

SPK'dan Ensari Deri hissesindeki 2 isme işlem yasağı
24 Ocak 2024 - 19:43 borsagundem.com

SPK, Ensari Deri hissesindeki işlemleri nedeniyle 2 yatırımcıya işlem yasağı getirdi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Ensari Deri (#ENSRI) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlere yönelik yürütülen incelemeler neticesinde 2 kişiye yaptırım uygulanmasını kararlaştırdı.

SPK bülteninde yer alan bilgilere göre, ENSRI hisselerindeki işlemlerde, Sermaye Piyasası Kanunu'nun 107/1 maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle, Halit Özkan ve Şemsi Çilingiroğlu isimli yatırımcılara 25 Ocak 2024 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verildi.

Sermaye Piyasası Kanunu Madde 107/1

ENSRI hissesinde 2 isme yasak getirilen ilgili kanun maddesinde "İşlem Bazlı Piyasa Dolandırıcılığı" başlığı adı altında "İşlem bazlı piyasa dolandırıcılığı 6362 sayılı SPKn'nun 107 nci maddesinin birinci fıkrasında (107/1) düzenlenmiştir. Bu düzenleme uyarınca; "sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin olarak yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya satım yapanlar, emir verenler, emir iptal edenler, emir değiştirenler veya hesap hareketleri gerçekleştirenler" hakkında 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası verileceği, ancak bu suçtan dolayı verilecek olan adli para cezasının miktarının suçun işlenmesi ile elde edilen menfaatten az olamayacağı hükme bağlanmıştır" ifadeleri yer alıyor.

Borsa İstanbul 2 hissede tedbir uygulanacağını duyurdu

 

Kontrolmatik hem bedelli, hem bedelsiz için SPK'ya başvurdu

 

Borsa günü yükselişle tamamladı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)