E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaSPK Başkanı Gönül: 100'e yakın halka arz başvurusu oldu---

SPK Başkanı Gönül: 100'e yakın halka arz başvurusu oldu

SPK Başkanı Gönül: 100'e yakın halka arz başvurusu oldu
20 Kasım 2023 - 16:30 borsagundem.com

SPK Başkanı Gönül, kuruldaki halka arz dosya sayısının 100 civarında olduğunu belirterek, "100 başvuru var diye, gelecek sene 100 halka arza onay çıkmaz. Bu yılı 50 civarında bitiririz" dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, son dönemde hızla artan Borsa yatırımcı sayısı ve halka arzlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gönül, yaptığı değerlendirmede, SPK'nın önündeki halka arz dosya sayısının 100’e yakın olduğunu söyleyerek “100 başvuru var diye, gelecek sene 100 halka arza onay çıkmaz. Bu yılı 50 civarında bitiririz, gelecek yıl talebe bakar ona göre değerlendiririz" ifadelerini kullandı.

BloombergHT'de yer alan habere göre Gönül, artan talebin borsa açısından önemli olduğunu anımsatırken, “Ama biz, bu 8,5 milyon kişinin heves, oyun gibi girdi-çıktı mantığı ile değil, yatırımcı mantığıyla bakmasını istiyoruz” diye ekledi.

‘Mevduata doğru çıkış olursa halka arzlar yavaşlayabilir’

İnsanların paralarını değerlendirecek farklı enstüraman arayışı nedeniyle borsaya yöneldiklerini anlatan Gönül, “Kuşkusuz bunun birçok nedeni var. Ancak artan mevduat faizleriyle birlikte borsadan çıkış olursa halka arzlara olan ilgide de bir yavaşlama görülebilir. Böyle bir beklentimiz yok ama piyasayı düzenlerken her şeye hazır olmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Masalarında 100’e yakın halka arz başvurusunun olduğunu dile getiren Gönül, “Firmalar, bu halka arz taleplerinin bir an önce yapılması için acele ediyorlar. Ama biz de halka arz yaparken, sadece dosyanın tamamlanmasına bakmıyoruz. Firmanın gereken şartları karşılayıp karşılayamadığı, piyasanın bu talebi karşılayıp karşılayamayacağı gibi etkenlere de bakıyoruz. Bazen halka arzları yavaşlatmak gerekiyor. Diyelim ki şimdi ortalama 50 halka arz yapsanız, gelecek sene ne kadar yapabileceğinizi öngörmeniz gerekir.” diye konuştu.

"100 başvuru var diye, 100 halka arza onay çıkmaz"

Gönül, “Zaten başvuru var, 50 değil de 80-90 arz yapalım demez misiniz?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Yapamayız, fazla olur. Yani biz halka arzda piyasanın durumuna, konjonktürüne bakıyoruz. Başarısız bir halka arz olmasını da istemeyiz. Çok hızlı halka arz yapmak da bazen iyi bir fikir olmayabilir. Onun için şu andaki sayılarla devam edeceğiz gibi görünüyor. Yani 100 başvuru var diye, gelecek sene 100 halka arza onay çıkmaz. Bu yıl 50 civarında bitiririz, gelecek yıl talebe bakar ona göre değerlendiririz.”

Kendileri için bir diğer önemli konunun da halka arzın büyüklüğü olduğunu vurgulayan Gönül, “En büyük halka arzlardan birisi 6,8 milyar lira ile yapıldı. Bekleyen daha büyük halka arzlar da var. 6,8 milyar liralık halka arza 2,5 kat talep geldi. Bunlar bizim için gösterge. Küçük arzlarda talep sıkıntısı yaşamıyoruz. Özellikle bireysel yatırımcıya eşit dağıtım talebi dengeliyor ama büyüklerde bunları çok iyi gözlemlememiz lazım.” değerlendirmesini yaptı.

"Her çıkan hissenin tavan yapacağına dair bir garanti olamaz"

Artan halka arzlar, Türkiye’de yeni bir akımı da beraberinde getirdi. Daha önce borsa yatırımcısı olmayan çok sayıda kişi, halka arz edilen şirketlerin bir süre tavan gideceği düşüncesiyle sadece bu şirketlere yöneliyor. Bu konuda da yatırımcıyı uyaran Gönül, “Halka arzlarla ilgilenen herkes konuyla profesyonel yatırımcı mantığıyla ilgilenmeli. Yani her çıkan hissenin tavan yapacağına ve öyle devam edeceğine dair bir garanti olamaz. Her alanın bir de satanı var.” dedi.

Türkiye’de halka arz edilen şirketlerin büyüklükleri ve sektörleri de zaman zaman tartışma konusu oluyor. SPK’nın “şu sektörü halka arz ederiz, şunu etmeyiz” deme lüksünün bulunmadığının altını çizen Gönül, “Gelen şirketin yapısına bakarız. Bir hikâyesi, ileriye dönük umudu var mı gereken şartları karşılıyor mu, ona bakarız. Sonra yatırımcıya sunarız.” dedi.

Gönül, bu çerçevede onay süreçlerinde bundan sonraki tavırlarının daha teşvik edici mi yoksa temkinli mi olacağı yönündeki soruya da “Bizim ilkelerimizde temkin esas, zaten her zaman temkinli bir kurumduk, bundan sonra da kılı kırk yararak, temkinli gitmeye devam edeceğiz.” yanıtını verdi.

Türkiye’deki borsa akımı, temel yatırım bilgisi olmayan binlerce kişinin de bu alana yönelmesine yol açarken bu durum SPK’ya gelen şikayetleri de artırdı.

Gönül, bu konudaki örneklere değinirken, “Meselâ diyor ki ‘endeks yükseliyor, benim hissem düştü.’ Şimdi, yatırımcı mantığıyla bakmak zorundasınız. Haber akışına, teknik ve temel analizlere bakmanız lazım. Yani “ben paramı koyayım, devlet de garanti versin” diyorsanız gidip tahvil alacaksınız. ‘Arkadaşım söyledi aldım, para kaybettim, kim ödeyecek’ diyenden, aldığı hisseyi bize şikâyet ederken o hissenin adını yanlış yazana, kodu benzediği için yanlış hisse alıp parasını bizden geri isteyene kadar... Bunun için ‘profesyonellerden yardım alın’ diyoruz.” diye konuştu.

Gönül, zaman zaman yaşanan büyük hacimli işlemler nedeniyle oluşan büyük hareketler konusundaki çalışmalarına değinirken de “Tüm gelişmeleri, sıcağı sıcağına takip ediyor, hepsine bakıyoruz. Borsayla birlikte çalışıyoruz burada. Ama sosyal medyada bazen özellikle belli bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Biz zaten bir şey varsa tek tek bakıyoruz, çok yükselene de çok düşene de sürekli yatay giden hisseye de bakıyoruz.” dedi.

SPK Başkanı Gönül'den 'izinsiz sermaye piyasası işlemi' uyarısı

 

SPK Başkanı Gönül, gayrimenkul yatırımlarında değerlemenin önemini anlattı

 

SPK Başkanı Gönül: Yatırımcıların piyasalara olan ilgisi ve talebi arttı

 

SPK Başkanı Gönül: Borsada işlem gören GMYO'ların aktif değeri 350 milyar TL'yi aştı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Bayram Terler 21 Kasım 2023 18:25

  Değerli başkanım Allah rızası için milleti soyan kanını emen zalimlere dur diyin artık Bu millet çok iyi bilir dolar euro altını alıp yastık altı yapmayı ama ekonomimiz malum Ekonomimiz Canlansın bir iki kuruşta biz kazanalım dedikçe şirket sahipleri kanımızı emdi özellikle SASA BİDE BU BOFA YA BU KADAR SUİSTİMAL NIYE gereğini yapmanızı rica ederim saygılar.

 • Veni vidi vici 20 Kasım 2023 23:13

  Bizim bakkal ın halka arzı ne zaman. Adam toptancıya borcunu ödeyemiyor. Sermayesi de iyi 10 bin TL az kaldı bu halka arzlarla batıracaksınız borsayı

 • İzmirli20 Kasım 2023 21:16

  İzmir'de Tunç Soyer tekrar aday yapılırsa kimse ona oy vermez süper yetersiz onun döneminde İzmir'in sorunlari bırakın azalmayi çok arttı Belediye kaynakları boşa harcandı

 • Yakup Kaya20 Kasım 2023 20:29

  İş Yapmak İstiyorsanız Bedava Para Diye Borsaya Kote Etmeye Kaltığınız Şirketleri ve Bunların Denetiminden Halka Arzına Kadar Sorumluluğu Bunlara Yükleyin Şirket Sahipleri Elindeki Hisseleri En Az Üç Yıl Satamasın Bakalım O Zaman Neler oluyor. Birde Durmadan Bedelli İle Yatırımcıyı soydurduğunuz Şirketlere dur diyin ve Yatırımcı Bir Yıl Boyu Elinde Tuttuğu Hissenin Yıl sonu Bilançosundan Payına Düşen verilsin Neymiş Gelecek Yıl Yatırımlarına Ayırmış Benim Payım Nerede.?.O Zaman Banada Payım Kadar Hisse Versin Deve Misali Neremiz Doğru  Kısacası bu İşte.

 • deniz20 Kasım 2023 18:57

  işleri iyi giymeyen çoğu şirket çözümü borsaya açılmakda buluyor .alt yapısı iyi ve sağlam olmayan şirketleri borsaya almıyacaksın örnek avod hissesi mesela  yada ihlaslar daha çooook var bu saydıklarım gibilerinden

 • VS20 Kasım 2023 18:44

  sayın başkan bu 6 ihlas hissesini bistten atın bende olan ihlas hisseleri çöp olsun yinede razıyım sürekli bedelli yapıyorlar bu topladıkları paralar ne oluyor bide bedelliden önce söke ile pazarlık yapıyoruz dediler söke yi uluun aldı bunlarda tık yok

 • uçbeyi20 Kasım 2023 18:17

  Halka arzlarda kurumlara verilen lotlarla büyük vurgun yapılıyor. Arz büyüklüğü ne olursa olsun hepsi eşit dağıtım olmalı. Zaten hepsine en az 2.5 kat talep geliyor. Kurumlar kazanacağına KY kazansın, yeni gelenler borsayı öğrensin, değer yatırımcısı olmayı öğrensin. Bu ülke ekonomisi için Borsa İstanbul için bireysel ve kurumsal yatırımcılar için de kazanım olur.

 • Muhammet20 Kasım 2023 17:12

  Öncelikle yıllardır ihlaslardaki maduriyetlerin hesabını sorun.Bu şirketleri niçin koruyorsunuz.