E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarŞaka coin yatırımcılarına son uyarı!---

Şaka coin yatırımcılarına son uyarı!

Şaka coin yatırımcılarına son uyarı!
15 Ağustos 2022 - 08:30 www.borsagundem.com

2013 yılında yazılım mühendisleri tarafından “Doge” ile ilgili bir şaka oluşturarak piyasaya sürülen Dogecoin için uzmanlar yatırımcıları uyardı.

Kripto para piyasasında hareketli günler yaşanmaya devam ediyor. Özellikle Elon Musk tarafından sıklıkla paylaşılan Dogecoin için ise uzmanlar yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Geçtiğimiz sene Musk'ın paylaşımlarının da etkisiyle 0,008 dolardan 0,73 dolar seviyelerine çıkan ve 1 dolar mı olacak sorularının yankılandığı coin için işler şu sıralar iyi gitmiyor.

Hatta geçtiğimiz günlerde bir Dogecoin yatırımcısı Musk’a kripto para birimini desteklemek için bir saadet zinciri yürütmekle suçlayarak 258 milyar dolarlık dava açtı. 

Küresel ekonomideki sorunlar, merkez bankalarının değişen para politikalarıyla düşüşe geçen kripto para piyasasında yeniden bir ralli yaşanacak mı bu da belirsiz. Ancak uzmanlar şaka coin yatırımcısı için önemli uyarılarda bulundu.

Dünya'dan Berfin Çipa'nın haberinde, Uzmancoin Kurucu Ortağı Burak Köse, Musk’ı samimi bulmadığını belirterek; “Önceleri Bitcoin’den olumlu bahsederken şimdi Bitcoin’i kötüleyip Dogecoin’i yüceltiyor. Dogecoin üzerinden yaptığı çıkışlar ve esprilere olan ilginin azaldığını gördüğünde 180 derece tutum değiştirebilir” dedi.

Evox Kurucusu Barış Büyüktaş; “Elon Musk, geçtiğimiz boğa döneminde yaptığı paylaşım serisi ile Dogecoin’in ciddi bir ralli yapmasına etki etti ve aslında Dogecoin üzerinden piyasayı doğrudan manipüle etmiş oldu. Açıkçası sosyal medya paylaşımları üzerinden devam eden bu ilişkinin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Şaka coinlerde dolandırıcılara dikkat her finansal enstrümanda olduğu gibi dolandırıcılık riski bu tokenları da vurdu. Doge’un ilk popülerleşmeye başladığı dönemlerde deneyimsiz spekülatörler dolandırıcıların ağına takıldı. Teknik Analist Kamile Uray yatırımcılara; “Riski her zaman azaltmalıyız. İşi sıkı tutalım, herhangi bir ürünü alırken toplam arzını, dolaşım kapasitesini, ekibinde kimler olduğunu iyice araştıralım. 100 paramız varsa 1 ile alım satım yapalım” tavsiyesinde bulundu.

Dogecoin sıfıra mı gidiyor? Dogecoin için sıfıra gidiyor iddiaları piyasada dolaşmaya başladı ancak herkes aynı görüşte değil. Köse; “Dogecoin gibi kripto paraların son derece volatil ve Bitcoin gibi piyasa liderlerine göre çok riskli olduğu bir gerçek. Ancak ‘sıfıra gidiyor’ gibi söylemleri fazla iddialı buluyorum. Piyasa, bugünkü gibi çok fazla kötü dönem yaşadı. Değerinde büyük kayıplar olmaya devam edebilir fakat var olmayı sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

Bu teknik seviyeler önemli

Doge, mayıs ayından beri 0,058 dibi altında mum kapanışı yapmadı bu seviyeyi koruması önemli. Yükselişlerde teknik olarak 0,094 ve 0,111 seviyelerinin direnç olarak çalışması beklenir. Eğer 0,18 üzerinde haftalık kapanış yapar ise haftalıkta ilk yüksek tepesini yapmış olacaktır. Shiba 0,00000806 dibini korumaya çalışıyor. 0,000013 tepesi üzerinde kapanış yaptığında 0,000020 seviyelerini deneme ihtimali oluşacaktır. Bu seviyenin üzerinde haftalık kapanış yaptığında yükselişin devamını bekleyebiliriz. 0,000035 üzerinde haftalıkta kalıcılık sağlaması ise haftalıkta düşen trendin kırıldığına işaret olacaktır.

Evox Kurucusu Barış Büyüktaş: Doge için önemli direnç bölgesi 0.071 ile 0.078 arası diyebiliriz, destek için 0.065 bölgesini kaybederse 0.058 bölgesi ilk desteği. Shiba için ise 0.00001305 - 0.00001400 önemli bir direnç bölgesi, destek için 0.00001125 - 0.00001050 bölgesi güzel destek seviyeleri. Her ikisi içinde belirttiğim destek bölgesi altında kapanışlarda düşüş derinleşebilir.

Elon Musk'a 258 milyar dolarlık "Dogecoin" davası

 

Dogecoin’e Twitter etkisi

 

Elon Musk’ın Dogecoin’e desteğinin perde arkası

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mehmet 15 Ağustos 2022 16:48

    Gercekten ilginc ne oldugu belli degil millet para yatiriyor sonra yol savciliga dusuyor biz dolandirildik oldu canim