E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto Paralar‘Omicron’ isimli kripto para %900 değer kazandı---

‘Omicron’ isimli kripto para %900 değer kazandı

‘Omicron’ isimli kripto para %900 değer kazandı
30 Kasım 2021 - 10:49 www.borsagundem.com

Dünya Omikron varyantıyla nasıl mücadele edileceğini hesaplarken kripto para çılgınları ise varyantla aynı isimdeki kripto paraya akın etti. Omicron isimli kripto para kısa sürede 65 dolardan 700 dolara tırmandı

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

‘Omicron’ isimli kripto para aynı isimde bir Kovid varyantı olduğundan dolayı %900 yükseldi. Bloomberg International yazarı Mark Gongloff başka hiçbir sebep olmadan sadece isim benzerliği nedeniyle bu olağanüstü yükselişi kaydeden kripto paraya dikkat çekerek kripto piyasalarını eleştiriyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz hafta Güney Afrika’da yayılan ve pandemi krizinin yeniden ciddileşmesi konusunda büyük bir risk oluşturan yeni varyantı ‘Omikron’ olarak isimlendirildiğini açıklamıştı. Söz konusu yeni varyantın aşıları etkisiz hale getireceği endişeleri küresel piyasalarda çalkalanmalara neden olmuştu. Bununla birlikte yeni varyantın hastalığın daha hafif atlatılmasını sağlayacağına dair bir beklenti de mevcut.

CoinTelegraph’da yer alan habere göre kripto para olan Omicron ise, “Ethereum ikinci katman ağı Arbitrum'da çalışan yakın zamanda tanıtılan merkezi olmayan rezerv para birimi protokolü. Yerel sembolü OMIC olan token, bir stablecoin varlık olan USD Coin de dahil olmak üzere diğer birçok kripto varlık ve likidite sağlayıcısı token’lar tarafından desteklenmektedir. Sadece merkezi olmayan SushiSwap borsasında işlem yapılabilir.”

Gongloff söz konusu kripto para biriminin yaptığı işin “Tahvil bazlı getiri tarımı projesi” olduğunu belirtiyor. Borsa yazarı söz konusu kripto para birimine yönelik anlamsız bir biçimde artan talebe tepki göstererek, “Tanrı ve kutsal olan her şeyin aşkın lütfen bunun bir ‘şaka’ olduğunu fark edin. Meşru finansal araştırma ve tavsiyelere danışmadan kripto para birimi olan Omicron’u satın almayın. Kripto olan Omicron aniden tehlikeli hızlarla yükselebilir. Kripto olan Omicron’un kışkırtmayın” ifadelerine yer verdi.

Korona virüsün Omikron varyantına ilişkin haberler yayıldıkça Cuma günü 65 dolar olan kripto para Omicron Cumartesi gününe kadar kabaca 700 dolara kadar fırladı. Gongloff bu durumun saçmalığı hakkında konuşmaya bile gerek olmadığını belirtiyor. Borsa yazarı söz konusu kripto paranın bir aydan daha az ömürlü ve yasal yönden şüpheli olduğunu, riskli bir borsada işlem gördüğünü ve henüz piyasa verilerine dahi sahip olmadığını söyledi. Bununla birlikte bu kripto para biriminin korona virüs varyantıyla hiçbir ilişkisi yok.

CoinDesk’ten Omkar Godbale ise kripto para birimi Omicron’un yükselişini “Mantıksızlığın pik noktaya ulaşması” olarak gördüğünü belirtiyor.

Borsalarda yanlış isimlendirmeler nedeniyle hisse senetlerinin yükselişi daha önce de gerçekleşmişti. Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre Facebook’un ismini Metaverse’e çevirmesi sırasında yatırımcılar aynı isimdeki Kanadalı ilaç şirketinin hisselerine yüklenmişti ve şirketin hisseleri olağanüstü bir biçimde yükselmişti. Gongloff hızlı ticaret algoritmaları nedeniyle asıl hedefler yerine yanlış hedeflerin kazara satın alınmasının normal olabileceğini belirtiyor.

Ancak borsa yazarına göre nedeni ne olursa olsun kripto Omicron’un satın alınması sıradan bir kazara satın almaya göre çok daha aptalca. Gongloff söz konusu iki terimden birinin finansal piyasalarda dahi bulunmadığına dikkat çekiyor.

Borsa yazarı,Burada zenginliğe giden en bariz yol Yunan alfabesinin diğer harflerini isminde bulunduran kriptoları satın almak ve yeni Kovid varyantlarının daha fazla spekülatif alıma ilham vermesini beklemektir. (Bir kez daha bu fikrin bir şakadan ibaret olduğunu ve hiçbir şekilde meşru bir yatırım tavsiyesi oluşturmadığını unutmayın. Aslına bakılırsa bu yöntem sizi zenginliğe değil neredeyse finansal bir yıkıma götürür.)” dedi.

Gongloff kripto Omicron’a yatım yapanları tiye alarak, “Yunan alfabesi oyununda Omicron için geç kalındı. Ancak hala bazı cazip harfler var. Bu Kovid varyantı/ kripto birimi harflerinin arasında pi, upsilon ve hepsinin arasında en korkutucusu olan omega da bulunuyor. Belki de bu harf Kovid pandemisinin/kripto coşkusunun iyi ya da kötü bir sonunu temsil edecektir. Ya da belki de alfadan itibaren yeniden başlarız” ifadelerine yer verdi.

Yeni varyantta piyasalar ihtiyatlı iyimser

 

Facebook yatırımcılarının kafası karıştı

Omikron’un petrole etkisi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)