E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaMarbaş'tan temettü verimi yüksek hisseler---

Marbaş'tan temettü verimi yüksek hisseler

Marbaş'tan temettü verimi yüksek hisseler
05 Ocak 2022 - 11:17 www.borsagundem.com

Marbaş Menkul Değerler'den 'temettü verimi yüksek hisseler' listesi...

Temettü nedir?

Hisse senetlerinin sahiplerine verdiği bazı haklar bulunmaktadır. Temettü ise bunlardan birisidir. İşletme ortaklarının dönem içi kârdan paylarını alma hakları vardır. İşte bu hak, temettüdür. Ortaklar sahip oldukları hisse sayısı kadar temettü alma haklarına sahiptir.

Temettüler, hisse senedi bazında dağıtılmaktadır. Çünkü işletme, bedelsiz sermaye artırımına gitmektedir. Temettü bedelleri eklendikten sonra işletmenin değeri üzerinden ortaklara yeni hisse senetleri dağıtılmaktadır. Siz de Hisse senetlerine yatırım yaptığınız sürece bu kardan payınızı alma hakkına sahip olursunuz.

Şirketlerin yılsonu bilançoları, temettü oranları hakkında bilgi verir. Hisse senedi yatırımcıları ise bu verileri takip eder. Bir şirketin yatırımcısına ödeyeceği kar payı, şirketlerin yıllık net dönem karlarına göre belirlenir.

Bu kardan vergiler ve diğer giderler çıkarılır. Daha sonra kalan kısmın %20’sinden az olmamak şartıyla yatırımcısına dağıtılır. Bu olaya da “temettü dağıtımı” denir. Temettü dağıtım kararı, yönetim kurulunun teklifi ile şirketin genel kurulunda alınmaktadır.

Temettü dağıtımı nasıl yapılır?

Temettü dağıtımı 3 farklı şekilde yapılabilir. Yatırımcıların elinde bulunan hisse senedi sayısına karşılık gelen kar, hisse senedi veya elden nakit olarak verilebilir. İlk iki yöntem bu şekildedir. Üçüncü şekilde ise bu ikisinin karışımı söz konusudur. Sürekli kar eden ve karını istikrarlı bir şekilde yatırımcıları ile paylaşan şirketleri tercih etmeniz gerekiyor. Uzun vadede kazandıran hisseler de bu özelliklere sahip olan şirket hisseleridir. Anonim ortaklıkların, borsada işlem gören Hisse senetleri için de temettüler, nakit veya hisse senedi olarak dağıtılabilir. Eğer hisse senetleri piyasalarda işlem görmeyen bir işletmeyse de birinci temettü ödemelerini nakit olarak yapmak zorundadır.

Temettü nasıl alınır?

Temettü geliri genel olarak bir yatırım yöntemi olarak tercih edilir. Bir şirketin temettüden faydalanabilmek için hisse senetlerini ödeme gününden bir gün önce almak bile yeterlidir.

Aynı şekilde halka açık şirketlerin sermaye artırımlarından faydalanabilmek için de aynı koşullar gereklidir. Borsada işlem gören şirketlerin temettü dağıtım şartları yoktur ve bu tamamen şirketin politikası ile ilgilidir.

Genel kurulun onayından geçtikten sonra temettünün dağıtılacağı tarih, hissedarlara duyurulmaktadır. Hissedarların temettü dağıtımına katılabilmesi için tek yapması gereken dağıtımın yapılacağı günün sabahına kadar o şirketin hisse senedine sahip olmaktır.

Temettü dağıtacak şirketin hisselerine sahipseniz nakit temettü otomatik olarak yatırım hesabınıza geçecektir. Bedelsiz hisse şeklinde dağıtılacak temettü de doğrudan yatırım hesabına aktarılır.

Temettü nasıl hesaplanır?

Bir şirketin % 60 temettü ödeyeceğini ve elinizde de bu şirkete ait 100 hisse senedi olduğunu varsayalım. Hisse senetlerinin nominal değerle ölçüldüğünü bilmeniz gerekiyor. Bu değer borsada 1 TL olarak belirtilmektedir. 1 TL karşılığında 60 kuruş temettü alırsınız ve 100 adet hisseden de 60 TL temettü almış olursunuz. Bu şekilde hisselerin fiyat dalgalanmalarının yanı sıra temettüden de para kazanmış olursunuz.

Temettü sonrası hisse fiyatı ne olur?

Bir şirket kar payı dağıttıktan sonra hisse fiyatı aynı oranda düşmektedir. Yani hisseler değer kaybetmektedir. Ama kar payı dağıtımı, yatırımcıya güven verdiği için bu tam olarak bir değer kaybı olarak görülmemektedir.

Yukarıdaki örneğimizden anlatmak gerekirse; 60 kuruş temettü dağıtan şirketin hisse fiyatı 60 kuruş düşecektir. Ama elinizdeki pay sayısı arttığı için bu bir kayıp olarak hesabınıza yansımayacaktır.

Kar payı dağıtımı yapan şirkete güveni artan yatırımcılar, dağıtılan nakit temettü ile yeniden aynı şirketin hissesini alır. Bu şekilde de hissenin fiyatı yeniden yükselişe geçer.

https://marketingcini.com/marbas/ucretsizanaliz/borsagundem

Marbaş'tan 'özsermaye karlılığı devlet tahvilinden yüksek olan şirketler'

Marbaş'tan "Döviz borcu olan şirketler"

Marbaş'tan "Net döviz pozisyonu en yüksek şirketler"

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)