E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarKripto şirketinden iflas başvurusu ---

Kripto şirketinden iflas başvurusu

Kripto şirketinden iflas başvurusu
02 Temmuz 2022 - 11:47 www.borsagundem.com

Three Arrows Capital (3AC), ABD'de mahkemeye iflas koruma başvurusunda bulundu.

Singapur merkezli Three Arrows Capital (3AC), İngiliz Virginia Adaları'nda görülen mahkeme sonucunda verilen tasfiye kararının ardından ABD’de mahkemeye iflas başvurusunda bulundu.

Bloomberg’in aktardığına göre şirket, yabancı borçluların varlıklarını korumalarına olanak tanıyan ABD İflas Kanunu'nun 15. Bölümü uyarınca alacaklılardan koruma talep ediyor.

Tasfiye kararı sonrası gelen iflas başvurusu, borsaları ve yatırımcıları çevreleyen kripto piyasasındaki çöküş sürerken geldi.

Tasfiye kararı kripto sektöründeki krizin daha da derinleşeceği yönündeki endişeleri tetiklemişti.

THREE ARROWS CAPİTAL EN ÇOK ETKİLENENLER ARASINDA

Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto para birimleri geçen yıl piyasanın yükseliş trendinde olduğu dönemde tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkmış ancak yaşanan çöküş nedeniyle daha sonra yaklaşık yüzde 70 değer kaybetmişti. 3AC de kripto para piyasalarındaki keskin satışlardan etkilenen en yüksek profilli yatırımcılar arasında yer alıyor.

Mahkeme kararına göre 3AC'nin tasfiye memurluğunu danışma şirketi Teneo üstlenmişti. Şirketin yöneticileri Russell Crumpler ve Christopher Farmer da tasfiye sürecini denetlemek üzere görevlendirilmişti.

MAS'DAN KINAMA

Öte yandan Singapur Para Otoritesi (MAS), perşembe günü yanlış bilgi sağladığı ve varlık eşiğini aştığı için 3AC'yi kınamıştı.

Singapur'un finansal hizmetler düzenleyicisi, 3AC'nin başka herhangi bir ihlalde bulunup bulunmadığını değerlendirdiğini eklemişti.

Financial Times'ın incelediği mahkeme belgelerine göre kripto opsiyonları ve vadeli işlem borsası Deribit, 3AC'nin finansal sıkıntılardan ötürü 80 milyon doları geri ödemediğini ileri sürmüştü. 80 milyon dolar, yaklaşık 42 milyon dolar değerindeki 1300 bitcoin ve 15 bin etheri kapsıyordu. Söz konusu borç ayrıca 37,1 milyon dolarlık negatif varlık değerlerini içeriyordu.

Deribit, şirketin vadesi geldiğinde borçlarını ödeyemeyecek durumda olduğunu ve bu nedenle iflas ettiğini söylemişti.

Kripto finansal hizmet grupları BlockFi ve Genesis de 3AC'nin teminatları sağlayamaması nedeniyle geçen ay bazı pozisyonlarını tasfiye etmişti.

Financial Times'ın haberine göre Blockchain analitik firması Nansen, fonun varlıklarının 10 milyar dolar olduğunu tahmin etmişti.

KRİPTO PİYASASINDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Bununla birlikte Bitcoin son 24 saatte yüzde 2,24 gerileyerek 19 bin dolar seviyesine gelirken Ethereum da son 24 saatte yüzde 1,77'lik düşüşle 1,045 dolar düzeyine geldi.
(Sözcü)

Bazı kripto borsaları iflaslarını gizliyor

Kripto krizi derinleştikçe kullanılan elektrik miktarı da düşüyor

AB, kripto piyasasına çekidüzen veriyor

 

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (12)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Bir dost04 Temmuz 2022 11:02

  Bitcoin 2009 senesinde piyasa dengeleyici olarak ekonomi sistemine entegre edildi , 2008 krizi, dünya cikmaz sokaga giris yapmisti, geri dönüsü yok.

 • Mucise Reis : )03 Temmuz 2022 08:29

  Zamanında bankalarda battı.... Bu olaylar ilgili yönetici ceoların ellerindeki imkanları kullanması ile ilgili... borsa şirketleride battı... ama BTC battı diyen var mı ?  oarası önemli aslolan... yazılımcılar hayal dünyalarına ve geleceği bu kriptoları dahil ettiği sürece bu alan geleceği inşla edecektir... bir meta ortamı kuran yazılımcı grubu modern içeriği x coine ve btc ye entegre ederse onu kullanmak için paranı o alana sokmak zorundasın.... x kişi konser veriyor bileti c coinle satıyor, yada bilet için usd kabul ediyor... örnek: gerçek dünyada herşery usd ile alınıp satılıyor dünya ticaret para birimi... microsotf usd ile ticaret yapıyor, dediği iser ürünlerimi al istersen alma banane....Rusya enerjilerini ne diye satıyor ? RUBLE ödeme yoksa enerjı verıyorum, satmıyorum diyor... olay budur :D yazılımcılar 2022 de 2030 ları yazıyor ne ile satarlarsa ürünlkerini o alandan almak zorundasın.

 • MARHALET KUŞUÖTMEZ02 Temmuz 2022 23:56

  Temmuz ayından itibaren  iflas dalgaları dünya borsalarına gelecek borsalar % 75 değer kayıp edecektir.paranızı altın ve az bir kısmınıda dövize yatırın derim.

 • Algoritma02 Temmuz 2022 21:51

  Fed ve Ecb son 3 yılda yaklaşık 6-7 trilyon dolar bastı. Bu paranın en az yarısı borsa ve kripto dolandırıcılığı üzerinden yok edilerek paralar piyasadan çekilerek üst tarafa servet aktarımı yapıldı. Bu paralar sizi zengin etmek için basılmadı. Sistem her zaman şu şekilde çalışır :: Servet transferi hayat döngü algosu : Başla tüketim kredi borç algı manipülasyon transfer başa dön.

 • Batsın batsın.02 Temmuz 2022 20:45

  Geriye sağlamlar kalacaktır. Sistem daha sağlam hale gelir. Fırtınaürük gemileri batırrır

 • b.kemancı02 Temmuz 2022 18:08

  ya ev sahipleri hakaten ne aç adamlar,mışsınız  ne zam verdiyse hükümet  hortum gibi çektiniz ayıptır yaAllah yedirmesin inşallah ben ağlarken el oğuşturan onmasın yarabbi sen müsade etme sınama bizi yarab ?

 • ALİ KODUŞ02 Temmuz 2022 23:58

  kripto paralar ile asgari ücretin ne alakası var.yoksa sende kayıp edenlerdenmisin.diyelim ki hükümet asgari ücreti 20 000 TL de seni işyerinde çalıştıracaklarınımı zannediyorsun bire zavallı.hükümetin senin kadar kafası çalışmıyormu.hükümet isterki asgari ücret 100 000 TL olsun.hükümete bir yükü yok hatta karı var vergi elde edecek.seni özel sektör çalıştıracağınımı zannediyorsun.

 • AHMET ÖZBİR02 Temmuz 2022 16:35

  KRİPTO para tam bir HAVA! Birçok yatırımcıyı perişan ettiler, KANUNİ düzenlemesiz PARA İMAL ettiler, GÜVENENLER şu anda DERTTEN yanıyor, "GİTTİ PARACIKLARIM, BİTTİ HAYALLERİM!" diyor. Bizim "BİST'İMİZ VAR ÇOK ŞÜKÜR, KAP TÜRK'ÜN HİSSESİNİ TL İLE DOLDUR CEBİNİ!"

 • Bik02 Temmuz 2022 13:42

  Ne ilk ne de son olacak.

 • ölum dunya02 Temmuz 2022 13:25

  insallah hepsi batar dolar 0 olur ev fiyat duser viczansiz ev sahiplerinden korur ev sahipleri ölüm beraber evin yaninda gotur göturebilirse vicdansiz ev sahipler ölüm hatirla

 • ayse demir02 Temmuz 2022 16:50

  herhalde mehmet kara bey senin herhalde ev cok vicdansiz ev sahiplerine mi yok dolar kizdin

 • Mehmet kara02 Temmuz 2022 15:17

  Sen bunları oy verdiğin tayyibe anlat bozduğu gibi düzeltsin