E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarKripto para borsası Binance'ye 4.3 milyar dolar ceza---

Kripto para borsası Binance'ye 4.3 milyar dolar ceza

Kripto para borsası Binance'ye 4.3 milyar dolar ceza
22 Kasım 2023 - 08:20 borsagundem.com

ABD hükümeti, Binance'in kara para aklamayı önleme ve yaptırım yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle toplam 4,3 milyar dolar ceza ödeyeceğini bildirdi. Suçlamaları kabul eden Binance CEO'su Changpeng Zhao görevinden istifa etti


ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Binance'in Mali Suçlarla Mücadele Birimi (FinCEN) ile yapılan anlaşma kapsamında 3,4 milyar dolar ve Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) ile yapılan anlaşma kapsamında 968 milyon dolarlık ceza ödeyeceği kaydedildi. Binance'ın kara para aklamayı önleme ve yaptırım yasalarına uymayarak bir dizi yaşa dışı aktörün platformda serbestçe işlem yapmasına olanak tanıdığı belirtildi.

FinCEN ile yapılan anlaşma kapsamında 5 yıllık gözetim ve Binance'in ABD'den tamamen çıkmasının sağlanması dahil, önemli taahhütlerin yer aldığı belirtilen açıklamada, anlaşma yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde Binance'in FinCEN tarafından tahsil edilecek 150 milyon dolarlık ertelenmiş ceza da dahil olmak üzere, ek cezalarla karşı karşıya kalabileceği kaydedildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, ABD Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Behnam konuya ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD Hazine Bakanı Yellen, FinCEN, OFAC ve IRS'in 3 yılı aşkın süre boyunca Binance'in faaliyetlerini incelediğini anlattı.

Binance'in yıllar önce ABD pazarından çıktığını iddia ettiğini, ancak gerçekte ABD'li kullanıcılar ve ülkeyle önemli bağlantılarını koruduğunun tespit edildiğini aktaran Yellen, şirketin şüpheli işlemleri de bildirmediğini kaydetti. Yellen, platformun ABD yaptırımlarını ihlal eden 1,5 milyondan fazla sanal para ticaretine izin verdiğini bildirdi.

Binance'ye 4,3 milyar dolar ile bugüne kadar verilen en büyük ceza

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland da Binance'in ihlalleri kasten gerçekleştirdiğini kabul ettiğini belirterek ödeyeceği yaklaşık 4,3 milyar doların bugüne kadar verilen en büyük cezalardan biri olduğunu vurguladı.

Anlaşmanın bir parçası olarak Binance'e bir izleme ve raporlama zorunluluğu da getirildiğinin bilgisini veren Garland, şirketin geçmiş işlemleri incelemesi ve şüpheli faaliyetleri federal yetkililere bildirmesi gerektiğini kaydetti.

Garland, Binance Üst Yönetisi (CEO) Changpeng Zhao'ya ilgili yasayı kasten ihlal ettiği için suç duyurusunda bulunduklarını ifade ederek Zhao’nun, savunmasını bugün erken saatlerde Washington Batı Bölge Mahkemesine şahsen sunduğunu bildirdi.

Binance'in yeni CEO'su belli oldu

Öte yandan Çin'de doğup ve 12 yaşında Kanada’ya göçen Binance CEO'su Zhao, anlaşma kapsamında istifa etmeyi ve 50 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

Zhao, X hesabından yaptığı paylaşımda, hatalar yaptığını ve sorumluluk alması gerektiğini belirterek Binance ve kendisi için en doğrusu olacak şekilde şirketin CEO'luğundan ayrıldığını duyurdu.

Binance’in artık bir "bebek" olmadığını, şirketin yürümesi ve koşmasına izin vermenin zamanı geldiğini vurgulayan Zhao, "Binance'in sahip olduğu derin altyapıyla büyümeye ve başarılı olmaya devam edeceğini biliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Zhao, şirketin üst yöneticilerinden Richard Teng'in artık Binance CEO'su olarak görev yapacağına işaret ederek Teng'in 30 yılı aşkın finansal hizmetler ve düzenleme tecrübesiyle şirketin bir sonraki büyüme döneminde yönünü belirleyeceğini ifade etti.

Şirketin tarihsel bilgisine sahip bir hissedar ve eski CEO olarak, ABD hükümetiyle yapılan anlaşmaya uygun şekilde, gerektiğinde danışmanlık yapmak üzere hazır olacağını bildiren Zhao, son 6,5 yıldır gerçek bir mola vermediğini, bu sebeple öncelikle bir süre çalışmalarına ara vereceğini kaydetti.

Zhao, bundan sonra muhtemelen bazı uzun dönemli yatırım yapacağını, kendini yeniden bir startup'ı yönetecek bir CEO olarak göremediğini, dinleyici olması durumunda, az sayıda yeni girişimciye özel olarak mentorluk yapmaya açık olabileceğini belirtti.

ABD ile varılan anlaşmaya işaret eden Zhao, Binance'in herhangi bir kullanıcı fonunu kötüye kullandığının veya herhangi bir piyasa manipülasyonuna karıştığının iddia edilmediğine dikkati çekti.

Binance.US doğrudan dolar çekimini durdurdu

 

Binance, İngiltere'den yeni kullanıcı kabulünü durduruyor

 

Binance'tan mahkemeye 'SEC' başvurusu

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )22 Kasım 2023 11:32

    Resmi blog açıklaması geldi TC ye mailer gönderiyor şun saat 10 gibi mailler gelecektır son durum bilgi.. neyse.. Adamlar binance irmeyen xys  coınlerıne giriyor.. 1 ay topluyor.. sonra bınanbce gireceğini duyuruyor... derken bınancede bol bol çıakrttırıyorlar joını..öncesinde haber siteleri vb bol bol 1 ay gelceği heddefleri vb millete veriyorlar ayarı.. sonra bınancede lıstelendıgınde x 100  oluyor :D adamlar vurgunu yapıyor... yani bu paralar az... bu arada adam abd de 175 mılyon usd kefalet ile salındı 24 saat yattı sadece :D haberler gelır..

  • Mucise Reis : )22 Kasım 2023 10:21

    Terör odaklarına destek ve kara para transferleri var. işin ilginç yanı ABD bunu isliyor takıp ediyor. ABD büyük ambargolar koymamak için binance e, uyarısını çekti. Şuan ABD terör listesindeki gruplara para gidiyor, abd ekonımık zarar ediyor, ülke güvenliği bu durumda tehlıkeye gırıyor diyor. Fakat başka neler var? onları göremıyor. merkezi olmayan sisteme konmanın en gzel yolu Türkice karşılığı KAYYUM atamaktır. ABD büyük ihtimal merkezi olmayan sistemlerdeki paraların varlıgını kabul etmesi için, hesapları kontrol edebilmeli. Kensisine zararlı otları bulup izleyip temizleyecek. Kayyum atamasını mahkeme kaarı ve sonrası surdurecek. Yoksa bu sistemleri kendıne zarar görze kokunu kurutur. ama rakıplerıne zarar verıyorsa gormezden gelıyor. 4 mılyar usd çok  buyuk para. ama bınance operasyonları için çok deıl bu para. sarsmaz..