E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaFinancial Times: Petrol krizinden en çok Türkiye ve Arjantin etkilenecek---

Financial Times: Petrol krizinden en çok Türkiye ve Arjantin etkilenecek

Financial Times: Petrol krizinden en çok Türkiye ve Arjantin etkilenecek
17 Eylül 2019 - 09:51 www.borsagundem.com

Petrol fiyatlarında gözlenen sert yükseliş dünyanın her bölgesini olumlu veya olumsuz etkileyecek. Türkiye ve Arjantin’in krizden en fazla etkilenen iki ülke olması bekleniyor.

Suudi Arabistan'ın petrol sahalarına insansız hava araçlarıyla yapılan saldırının ardından dünya piyasaları karıştı. Petrol fiyatları Irak'ın Saddam yönetiminde Kuveyt'i işgal ettiği 1991 yılından bu yana en büyük yükselişini yaşadı. Brent petrolün varili 70 dolara yaklaştı.

Financial Times gazetesi petrol fiyatlarından dünyanın hangi bölgesinin nasıl etkileneceğine ilişkin bir analiz hazırladı. Analize göre petrol fiyatlarının artmasından en fazla etkilenecek iki ülke ekonomik krizde boğuşan Türkiye ve Arjantin. Financial Times'ta yer alan analizde şu ifadelere yer veriliyor:

TÜRKİYE VE ARJANTİN:

Petrol fiyatlarının artışından en fazla kaybeden iki ülke Türkiye ve Arjantin olacak hali hazırda ekonomileri kırılgan. Bu iki ülke enflasyonda kısa süreli artışlarla mücadelede yetersiz kalıyorlar.

AVRUPA:

Avrupa Birliği enflasyon yaratmaya çalışıyor. Petrol fiyatlarındaki her 10 euroluk yükseliş ülkede enflasyonu 0.3 puan yukarı çeker. Bu onlar için iyi olabilir.

ABD:

Petrol fiyatlarındaki her artış ABD'nin gayri safi yurt içi hasılasını olumsuz etkiliyor. Bu yüzden 1970 yılındaki petrol krizinden beri petrol rezervleri tutuyorlar. ABD ülkesinde enflasyon yaratmaya çalıştığı için fiyatların yükselmesi o kadar da kötü olmayabilir. Öte yandan dünyaya petrol de sattıkları için kısa süreli fayda bile sağlayabilirler.

DÜNYA:

‘Dünyanın fabrikası' Çin net petrol ithalatçısı ve ekonomisi petrolde yaşanan fiyat artışlarından ciddi etkilenecek. (Bugün Reuters'ta yer alan habere göre Suudi Arabistan'dan ekim ayında Çin'e yapılacak petrol sevkiyatı 10 gün ertelendi)

MERKEZ BANKALARI:

Petrol fiyatlarındaki yükseliş genel olarak enflasyonu olumsuz etkiler. Fakat Merkez Bankacıları bunu kısa süreli bir fiyat hareketi olarak görüyor. ABD ve Avrupa Birliği enflasyon yaratmaya çalıştığı için kısa süreli fiyat artışı işlerine yarayabilir. Türkiye gibi enflasyonu kontrol altında tutmaya çalışan ülkeler için durum daha zor olacak.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Onur17 Eylül 2019 13:02

  Nakite faize geçtik borsadan dün kaçtık

 • ALAATTİN CAMGÖZ17 Eylül 2019 11:30

  çok sıkışır isek sınırı acar iran dan alırız.reis bilir işini.sonra yakında akdeniz de iki bomba patlatıp bir doğalgaz bir de petrol buldunmu bu iş bitmiştir.

 • Oğuz17 Eylül 2019 11:46

  Tabi çalışıp üretme yerine bulsak, en komiği iran ticareti, sizinki abd den izin almadan wc ye gidemez.

 • Türkoğlutürk 17 Eylül 2019 10:46

  Kaptanın ustalığı fırtınada belli olur diyeceğim ama çarşaf gibi denizde rotayı şaşırdı. Faizi yüzde sekiz den enflasyonu yüzde altından alıp rekor kırdıran belli.

 • haha17 Eylül 2019 13:11

  Enflasyonla faizi  %70 -80 lerden o banda indiren kim onu da mı CHP yaptı yoksa :)

 • Okie Dokie17 Eylül 2019 10:18

  Petrol krizi çıkacak ve enflasyon %60 olacak. Faizler %70'e tırmanacak. Hisseler çöp olacak. Ev ve konut alanların daireleri ellerinde patlayacak bence.