E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsada geri alımlar 10 milyar lirayı buldu---

Borsada geri alımlar 10 milyar lirayı buldu

Borsada geri alımlar 10 milyar lirayı buldu
24 Haziran 2022 - 08:20 www.borsagundem.com

Borsa İstanbul'da yabancının oranı gittikçe azalırken, bu dönemde şirket alımları da hızlandı. Hisse fiyatlarındaki düşük değerle birlikte şirketler 10 milyar lirayı bulan hisse geri alımı yaptı.

Yabancı yatırımcının Borsa İstanbul'daki çıkış süreci hızlandı. Son olarak, Borsa İstanbul Pay Piyasasında mayıs ayında yabancı yatırımcılar 885,2 milyon dolar net satım yaptılar.

Böylece yabancıların üst üste altıncı ayda da net satış tarafında yer aldılar. Yıl başından bu yana satışları 2,1 milyar dolara çıkarken, son 5 yıldaki yabancı çıkışı 10 milyar dolar civarında gerçekleşti.

Yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul'dan çıkış süreciyle birlikte hisse fiyatları düşen dev şirketler ucuz buldukları kendi hisselerini geri alma yoluna gitti. Öyle ki son 1 yılda bugünkü değeri yaklaşık 10 milyar lirayı bulan hisse geri alımları olduğu görüldü. Bu geri alımlar bir yandan Hisse senedi piyasasına da can suyu olurken diğer yandan şirketler de kimilerinde sermayelerinin yüzde 20'sine kadar olan hisselerini ucuz buldukları fiyattan yerine koyarak farklı bir yatırım anlayışını benimsedi.

En büyük geri alımı Arçelik yaptı

Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre, şirketlerin yaptığı her geri alım piyasaya yeni kaynak girişi anlamına geliyor. Geri alımlar nominal olarak 121 milyon liralık pay anlamına gelirken bu geri alımları yapan dev şirketlerin 22.8 milyar liralık sermayelerinin yüzde 0.52'sine denk geliyor. Sermayesine oranla en büyük geri alımı ise son 1 yılda Arçelik yaptı. Arçelik 765 milyon lira olan sermayesinin yüzde 10'una denk gelen 67.3 milyonluk nominal payını geri aldı. Tutar olarak bu pay bugünkü hisse değeri ile yaklaşık 5 milyar liraya denk geliyor.

Sermayesine oranla en büyük geri alımı ise Qua Granit yaptı. Şirket daha önce halka açtığı sermayesinin yaklaşık yüzde 21'ini geri aldı. Sabancı Holding, Şişecam, BİM, Doğan Holding ve Koç Holding'in yüklü geri alımları da dikkat çekti.

BBVA, gönüllü olarak Garanti hisselerini geri aldı

Şirket hisseleri ucuz olunca şirket değerini en iyi kendileri bilen şirketler fırsat bilip kendi hisselerine yatırım yaparken bunların başında İspanyol BBVA geliyor. BBVA, Garanti hisselerini piyasadan değil çağrı yaparak gönüllü olarak geri aldı. BBVA Garanti Bankası hisselerinin tamamını geri almaya talip oldu. Garanti BBVA’da ana ortak BBVA’nın payı, tamamlanan gönüllü pay alımı sonunda yüzde 36.1 artarak yüzde 86’ya kadar çıkmıştı.

Gönüllü Pay Alım Teklifi sürecine toplam 3.223 yatırımcının katıldı. Süreç kapsamında BBVA, Garanti BBVA'nın toplam sermayesinin yüzde 36,12'sine tekabül eden 1.517.195.890,189 nominal değerli payını satın alımı gerçekleştirdi. Söz konusu paylar için BBVA tarafından ödenen toplam tutar ise 22.757.938.352,85 TL oldu.

Bu arada, Borsa İstanbul yabancı takas oranı son açıklanan verilere göre yüzde 35 seviyelerinin altına geriledi.

Sadece Türkiye değil geri alım süreci dünyada da revaçta

Nitekim Goldman Sachs Investment Bank, 2022 için S&P 500 endeksindeki şirketlerin yaklaşık 1 trilyon dolarlık hisse geri alımı yapacağını tahmin ediyor. Amerika'da son yıllarda hisse senedi rallisinin nedenlerinden biri büyük ölçüde şirketlerin kendi hisselerini satın alma kararlarından kaynaklanıyor.

S&P 500 endeksini oluşturan şirketler, 2020 yılı için karşılık gelen tutar 520 milyar dolar iken, 2021 yılında kendi hisselerinin geri alımına 880 milyar dolar yatırım yaptı.

ABD bankaları, şiddetli resesyona hazır

 

En fazla açığa satış yapılan hisseler 23/06/2022

 

Yatırımcı ilgisinin arttığı 10 hisse (24/06/2022)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Kılıç24 Haziran 2022 10:11

    İşbankası allah belanızı versin. Şişe toplamayı bırak isfin topla. Şişe kadar başına şişe düşsün

  • Hepsi bı24 Haziran 2022 09:11

    Arçelik toplam alımın yarısını tek başına yapmış arkasında şişe cam ve qua granit var ilk üç toplamı 8 milyar ediyor yami geri kalanların hepsi 2 milyar tl olmuş ki hiç bir şey değil borsanın genelini alırsak.