E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsada artık filmler de işlem görecek!---

Borsada artık filmler de işlem görecek!

Borsada artık filmler de işlem görecek!
17 Mayıs 2021 - 08:12 www.borsagundem.com

Reform paketinde yer alan yeni düzenleme ile artık büyük şirketlerin yanı sıra, ölçeği büyük projeler, başarılı dizi ve filmler de halka açılabilecek.

Borsa İstanbul'da ilk defa halka arz edilecek şirketlere vergi teşviki için geri sayım başladı. Borsa İstanbul'da en az yüzde 20 oranında halka arz edilen şirketler için iki puanlık kurumlar vergisi indirimi uygulanacak.

İndirim kurumların paylarının ilk defa halka arz edildiği hesap döneminden başlayacak ve 5 hesap dönemine ait kazançlara uygulanacak.

Sabah gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre, yeni dönemde büyük şirketlerin yanı sıra ölçeği yakalayan projeler, başarılı, popüler dizi ve filmlerin de borsada işlem görmesi hedefleniyor. Reform paketi kapsamında şirketlerin halka arz süreçlerinin kolaylaştırılması ve teşvikine yönelik düzenlemeler yaşama geçiyor.

Ürün ihtisas borsası vadeli işlem piyasası kurarken, metal piyasası ve popüler projelere yönelik çalışmalar da sürüyor. Yeni dönemde büyük şirketlerin yanı sıra ölçeği yakalayan projeler, başarılı ve popüler dizilerin de borsada işlem görmesi hedefleniyor.

BEŞ DÖNEM KOŞULU

Gelir İdaresi Başkanlığı gelen görüşleri de dikkate alarak tebliğ taslağını güncellediğini duyurdu. Buna göre indirimli orandan yararlanabilmek için payların Borsa'da 17 Kasım 2020'den sonra ilk defa halka arz ediliyor olması ve en az yüzde 20 halka arzın gerçekleştirilmesi gerekiyor.

En az yüzde 20 oranındaki halka açıklığın beş dönem korunması gerekiyor. Bankalar, emeklilik şirketleri, finansal kiralama, finansman ve faktoring şirketleri, ödeme ve elektronik para kuruluşları, yetkili döviz müesseseleri, varlık yönetim şirketleri, sermaye piyasası kurumları ile sigorta ve reasürans şirketleri, emeklilik şirketleri ise indirimli uygulamadan faydalanamayacak.

İndirim, halka arz şartı sağlandığı geçici vergilendirme döneminden itibaren uygulanacak. Halka arzın gerçekleştiği tarihe göre geçmiş geçici vergilendirme dönemlerinde yasal oran üzerinden hesaplanan geçici vergiler için düzeltme işlemi yapılmayacak.

1 OCAK'TA BAŞLIYOR

Ekonomi indirim, normal hesap dönemi kullanan mükelleflerin 1 Ocak 2021'den itibaren elde ettikleri kazançlarına, özel hesap dönemi kullanan mükelleflerin ise 2021 takvim yılından itibaren başlayan özel hesap dönemlerinde sağladıkları kazançlarına yönelik olacak.

Devir ya da bölünme durumunda vergi indirimi nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergilerin, vergi ziyai cezası uygulanmaksızın gecikme faiziyle tahsilatı gerçekleştirilecek.

SPK’dan ekonomiyi güçlendirecek yeni adım

 

Borsada nasıl bir hafta bekleniyor

Şirketlerin açıklanan 2021 yılı ilk çeyrek kar zararları

Foreks işlemlerinde zarar eden de mi vergi ödüyor?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Başkan işbilir18 Mayıs 2021 16:08

  Adeta yandaşa ve eski sızıntılara yol açma işi, Tureks ve Türk ilaçda dönen filmleri regüle ettinmiki, pazarını kirleteni ayıkladınmı ki gel gel yapıyorsun?

 • The beoker17 Mayıs 2021 10:27

  Bist değeri yğkseltilmedi için, şirketlerin 2 yılda vwya 3 yılda bir maddi duran carlıklatınıda güncel değeri ile bilançolandırılmalı. Enfkasyonist ülkede bu şart! Enfkasyona karşı şirketlerin ve bistin değeri yükselmeli kş enfkasyona karşı borsa çok ezşk kalmadın!!

 • Hehe17 Mayıs 2021 09:38

  Batik sirketleri halka acip milletin yastik altindaki parasina cokmeye calismanin yeni yolu mu ne yaparsaniz yapin guvenmiyor millet hala dolar aliyor ve haksizlarmi devlet bile malum atkadaslara dolarla ihale verecek ben tl tutacam sadece gulup gecerim

 • 😂😂17 Mayıs 2021 09:27

  İyi işte film gibi borsamız oldu deriz sizede iyilik yaramıyor he.

 • KERİM17 Mayıs 2021 09:21

  borsaya sahip çıkın .şirketlerin kar payı/bedelsiz vermesini teşvik edin

 • Pala17 Mayıs 2021 09:07

  Sanki banka dışında kar edip kurumlar vergisi veren şirket varmış gibi:)

 • Harun17 Mayıs 2021 08:44

  Serve film e bakmak lazım

 • yatırımcı17 Mayıs 2021 08:40

  bu değişikliklerle borsayı hakkaten kumar yerine çevirecekler. bir iddia yı almadıkları kalacak.

 • Hehe17 Mayıs 2021 09:40

  İddaa hic olmazsa para kazniyor ama kumar icinde kumar olmaz bist zaten iyice gazino ve spa dondu birde gaveyi almayak

 • saıt17 Mayıs 2021 09:21

  yakında iddayı da alırlar tam olur