E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaASKON Başkanı Aydın: Seçim sonrası döviz dalgalanmaları normalleşecek---

ASKON Başkanı Aydın: Seçim sonrası döviz dalgalanmaları normalleşecek

ASKON Başkanı Aydın: Seçim sonrası döviz dalgalanmaları normalleşecek
19 Mayıs 2019 - 09:19 www.borsagundem.com

ASKON Genel Başkanı Aydın, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine ilişkin, "Seçim sonrası kesintisiz reform süreciyle bu dalgalanmanın normalleşmeye doğru gideceğini belirtebiliriz." dedi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, "Seçim sonrası kesintisiz reform süreciyle bu dalgalanmanın normalleşmeye doğru gideceğini belirtebiliriz. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentiler ise uzun vadede ekonomik oranda büyümeye işaret ediyor." dedi.

ASKON Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı'nın dördüncüsü Gaziantep'te bir otelde gerçekleştirildi.
Raporun sunumunu yapan ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, ekonomisi yüzde 7'lerde büyüyen, bölgesinde aktif rol oynayan ve bağımsız politikalar yürüten Türkiye'nin açıkça hedef seçildiğini belirtti.

Dünyanın en büyük 17. ekonomisi olan ülkenin cesur politikaları ve yürekli adımları nedeniyle hedef seçildiğini anlatan Aydın, 15 Temmuz darbe girişimi döneminde bile dizlerinin üstüne düşmeyen bir Türkiye'yi herkesin gördüğünü ifade etti.
Aydın, Türkiye'nin özgürlüğü söz konusu olduğunda geçmişinde olduğu gibi yeniden tüm prangaları bertaraf ettiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Bu nedenle tüm dünyaya özgürlüğümüze ve bağımsızlığımıza olan düşkünlüğümüzü yeniden ihraç ettik. İşte bizim en büyük ihracatımız bağımsızlık karakterimiz oldu. Bu nedenle dünün ve bugünün emperyalist güçleri ülkemiz üzerine çeşitli senaryolarda buluşuyor ve saldırılarını gerçekleştiriyorlar. Bu saldırıları çok iyi okumalı, asıl gayelerini anlamalı ve geleceğe yönelik planlamalarımızı buna göre yapmalıyız. Bu süreçte biz iş insanlarına düşen görev ülkemiz üzerine oynanan bu oyunları bertaraf etmek için daha çok çalışıp, daha çok üreterek ülke ekonomimizi sağlam limanlara çekmek olmaktır. Unutmayalım ki bizleri terörle, darbelerle yıkamayan ve bölemeyenlerin hedefi ülke ekonomimiz olacaktır. Bu nedenle onlara verilecek en güzel cevap ekonomisi güçlü bir Türkiye olacaktır."

"Türkiye fırsatçılar tarafından hedef seçilmiştir"

İstanbul seçimleri iptali nedeniyle özellikle döviz kurlarında dalgalanmanın seyrine devam edeceğini öngördüklerini aktaran Aydın, şunları kaydetti:

"ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının endişeleri arttırdığı bir ortamda Türkiye YSK'nin seçim hukuku üzerinden vermiş olduğu bir karar sonrası ekonomik olarak bu durumdan istifade etmeye çalışan fırsatçılar tarafından hedef seçilmiştir. Seçim sonrası kesintisiz reform süreciyle bu dalgalanmanın normalleşmeye doğru gideceğini belirtebiliriz. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentiler ise uzun vadede ekonomik oranda büyümeye işaret ediyor. 'Tarımda Milli Birlik Projesi' ile alınan kararların zamanla hayata geçmesi gıda enflasyonu üzerinde zamanla etkisini gösterecek ve enflasyon rakamları hedeflendiği üzere 2019 yılı için hedeflenen yüzde 15,9'luk orana düşecektir."

Gaziantep'in ihracat rakamları

Gaziantep'in bu yılın ilk 4 ayındaki toplam ihracatının 2,5 milyar doları bulduğunu kaydeden Aydın, kenttin küresel anlamda sıkıntıların yaşandığı bir dönemde iyi bir gidişat gösterdiğini aktardı.

Aydın, şehrin ocak ayında 576 milyon, şubatta 587 milyon 774, martta 643 milyon 727 ve nisan aylarında 687 milyon 626 bin dolar ihracat rakamına ulaştığını ve sene sonunda ise 8 milyar doları bulmasının beklendiğini vurguladı.
Toplantıya Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Mehmet Sait Kirazoğlu, Derya Bakbak, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, ASKON Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Yavuzer, ASKON Gaziantep Şube Başkanı Alper Tunga Çiftçi ve çok sayıda iş insanı katıldı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (15)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ne diyeceğiniz baştan belli.19 Mayıs 2019 23:11

  Anadolu insanının güce ve iktidara karşı klasik yaklaşımı.Soruyorum size halen inşaatı devam ediyor gözüken şehir hastanelerinde parasını alamayan binlerce işçi ne olacak? Devlet neden buna el koymuyor ?

 • Vatantaş19 Mayıs 2019 19:47

  Bırakın takla atmayı gerçekleri söyleyin, neden bütün Gelişmekte olan ülkelere para girerken bizden çıkıyor bunu anlatın, sizler gibi dalkavuklar yüzünden hükümet degerçekleri göremiyor.

 • Kamil19 Mayıs 2019 17:35

  Reform derken. Ne yapacaksınız, vergi koymaktan, zam yapmaktan başka.Bütçe açığını nasıl kapatacaksınız, ara malı ithalatını nasıl önleyeceksiniz,???havanda su döv, kime yarıyor allasen

 • müşkülpesent19 Mayıs 2019 17:19

  bırakın bu spekülasyon manipülasyon agızlarını sarışın ne derse o boşa konuşup milleti yanıltmayın.

 • ALAATTİN CAMGÖZ19 Mayıs 2019 17:11

  aslında döviz fazla patlamaz idi chp nin seçimlerde izlediği ve tattiğini  abd nin verdiği çirkeflikleri yapması ve abd yanlı tavırlarınında katkıları var.

 • Osman taş 19 Mayıs 2019 17:46

  CHP ile ne ilgisi var CHP iktidardada bizmi bilmiyoruz meyve veren ağaç taslanir

 • Sonuç ?19 Mayıs 2019 15:59

  Bu ülkenin başında bu insanlar olduğu sürece türkiye geriye gitmeye mahkumdur. Yatırımcı, üretimci sayısı azalacak, borç, enflasyon, işsizlik arttıkça artacak. Milletin aklını başına devşirip bunlardan kurtulması lazım. İlerleyen yıllarda ekonomik sıralamada dünyada 10 lu rakamlardan 20 li rakamlara düşecez. Gelişmekte olan ülkelere para akarken türkiyeden para çıkıyor

 • Yatırımcı19 Mayıs 2019 14:48

  Hep aynı laf. Ne zaman döviz alanın elli yanar dense dolar yükseliyor. Aynı lafları ekonomi bakanı da söylemişti. Sonuç? Dolar yükselmeye devam etti ve edecek te

 • KILIÇ19 Mayıs 2019 14:46

   TURİZM SEZONU BAŞLADI DÖVİZ TEPETAKLAK OLABİLİR BEKLENTİM AŞIRI DÜŞÜŞLER.

 • Bilo 19 Mayıs 2019 12:36

  Yeter ya !!! ufak atın da civcivler yesin hep aynı hikaye.

 • Sdk19 Mayıs 2019 12:31

  Artık dövizin artmaması anormal... Ne günlere kaldık..

 • Ali19 Mayıs 2019 11:11

  Hep seçimden sonra ,başkanlıktan sonra,

 • Kaçan Grup19 Mayıs 2019 09:48

  Yarın birgün  ucuz döviz isterim diye ağlarsınız. 

 • Kime inanalım Aklımız varken19 Mayıs 2019 09:46

  Dolar 6,24 olana kadar repo ihalelerine devam eden Merkez bankasının suçu yok mu? Bakın şimdi 6-6,08 arasında tutuyor doları, demek ki örnek olarak 5,70 olunca da aynı şekilde davransaydı merkez bankası olmaz mı? Görüntüye göre yorum yaptım bilmediğim şeyler olabilir, Yatırım tavsiyesi değildir.

 • Hasan 19 Mayıs 2019 09:43

  Baktı reis tüsiad ile tartıştı biz yanaşalım da bizim cebimiz dolsun demiş olsa gerek. Artık siyasilere yaransak ekonomi modelinin değişmesi gerek.