Yatırımcının Analiz Seti yatirimcininanalizseti@borsagundem.com Yatırımcının Analiz Seti

Momentumu yüksek hisseler

27 Mayıs 2020, 12:14 - -

Momentum, belirlenmiş olan bir süre içinde fiyatların yüzde kaç değiştiğini gösteren bir göstergedir. Bir başka deyişle, ilgili senedin belirlenmiş bir süre içinde ne kadar kazandırdığını veya kaybettirdiğini endeks olarak belirten bir göstergedir. 

Bu gösterge, hisse senedi fiyatının değişim hızını gösterir. Momentum İndikatörünü, bir trend izleme göstergesi olarak kullanmak mümkündür. İndikatör dip yapıp, yukarı döndüğü zaman AL, indikatör zirve yapıp, aşağı döndüğü zaman SAT kararı verdiği varsayılır. 

Momentum İndikatörü yeni bir zirve veya dip yaptığı zaman (geçmişteki zirve ve diplerle karşılaştırıldığında), mevcut trendin devam edeceğini, ancak fiyatlardaki artış hızının yavaşladığını ve senedi yükselten faktörlerin etkilerinin artık zayıfladığını ve bir süre sonra fiyatların düşmeye başlayabileceği varsayılabilir. Yine de indikatörün ürettiği sinyalin, fiyat hareketi ile de onaylanmasını bekleyerek pozisyon değiştirmelisiniz. Örneğin, indikatör zirve yaptı ve döndü, satış için fiyatların da düşme belirtisi göstermesini beklemelisiniz. 

Yukarıdaki yorumdan farklı olarak momentumun çok önemli bir fonksiyonu daha vardır. 

Uyumsuzluklar. Fiyatlar yükselirken ve yeni zirveler yaparken, göstergenin yeni zirve yapamaması veya fiyatlar yeni dip yaparken, göstergenin yeni dip yapmaması. Bu durumu trend değişikliğinin erken sinyali olarak değerlendirmek gerekir.

Momentumda referans değeri

Momentum’da referans çizgisi olan 100 seviyesinin yukarı kırılması al sinyali, aşağı kırılması sat sinyali olarak değerlendirilir. 

Hisselerin tüm gösterge değerlerini ve momentum verilerini Finnet 2000 Borsa Bilgi sitesini (www.finnet2000.com) kullanarak listeledik.

BIST 30’DA MOMENTUMU YÜKSEK BORSA ŞİRKETLERİ

Borsa 30’daki momentumu yüksek hisseler izlenebilir. Bu hisselerin momentum değerlerindeki artışın sürmesi yukarı doğru ivmelerinin de yükseldiğini gösterecektir. Hisseler 5-20 ve 50 günlük ortalamalarının da üzerinde hareket ediyorsa. Güçlü bir trendin başladığı yönünde sinyal oluşturur.

BIST 30’DA MOMENTUMU YÜKSEK BORSA ŞİRKETLERİ LİSTESİ

TÜM ŞİRKETLERDE MOMENTUMU YÜKSEK BORSA ŞİRKETLERİ

Momentumu yüksek hisseleri tüm şirketler için yaptığımızda ağırlıklı olarak küçük hisselerin öne çıktığını görüyoruz. Bu hisseler hızlı hareket etmeleri nedeni ile listenin başında yer alıyor. Fakat bu hisselerin alınabilirliği anlamında bir kriter değildir. Mutlaka şirketin hisselerinin neden talep gördüğü izlenmeli.

TÜM ŞİRKETLERDE MOMENTUMU YÜKSEK BORSA ŞİRKETLERİ LİSTESİ


Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)