E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaTemettü ödemelerinde iyileşme---

Temettü ödemelerinde iyileşme

Temettü ödemelerinde iyileşme
23 Ağustos 2021 - 14:05 www.borsagundem.com

Küresel çapta yapılan temettü ödemeleri, salgın dönemindeki kısıtlamaların kalkmasıyla yükselerek salgın öncesi seviyelere dönmeye doğru ilerliyor

Janus Handerson’ın pazartesi günü yayımladığı bir çalışmaya göre, küresel çapta temettülerin 2021 yılında 1,39 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Böylece temettüler salgın öncesi seviyelere geri dönmüş olacak.

Hissedarlara dağıtılan temettüler, korona virüs salgını ve hükümetlerin ödeme kısıtlamalarıyla beraber geçen yıl büyük bir gerileme kaydetmişti.

Küresel Temettü Endeksi ise ikinci çeyrekte ödenene temettülerin yüzde 26,4’lük bir artış kaydettiğine işaret ediyor. Temettü ödemeye yeniden başlayan şirketlerin toplam ödemeleri 33,3 milyar dolara ulaşırken bu artış ikinci çeyrekteki büyümenin neredeyse üçte birine katkı sağladı.

Janus Henderson Portföy Yöneticisi Jane Shoemake, şu anki küresel toparlanmanın 2008’deki finansal kriz sonrasındaki gibi zayıflayan bankalardan etkilenmeyeceğini söylerken, politika yapıcıların ekonomi desteklemek için parasal ve mali desteğe devam etmeleri gerektiğini söyledi ve şöyle dedi:

Küresel çapta temettülerin toplamı önümüzdeki 12 ayda büyük ihtimalle salgın öncesi seviyelere geri dönecek.

Küresel temettü ödemelerin neredeyse yarısını oluşturan bankaların temettü dağıtmasına getirilen kısıtlamalar 2020 yılındaki düşüşte etkili olmuştu ama kısıtlamaların ve önlemlerin yavaş yavaş kaldırılmasıyla beraber temettü ödemeleri yeniden yükselişe geçti.

Ağustos ayı başında Avrupalı bankaların birçoğu temettü ödemelerine yeniden başlayacaklarını duyurmuştu. Avrupa Birliği’nin bankalar için uyguladığı stres testinden bankaların güçlü bir performansla geçmeleri temettü ödeme kısıtlamalarının kaldırılmasında önemli bir rol oynamıştı.

Borsa İstanbul'da haftaya moralli başlangıç

Borsalara girmek için doğru zaman geldi mi?

117 şirkette pandemiden “V” çıkışı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)