E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSiemens'ten Türkiye'deki ihaleyle ilgili açıklama---

Siemens'ten Türkiye'deki ihaleyle ilgili açıklama

Siemens'ten Türkiye'deki ihaleyle ilgili açıklama
04 Şubat 2023 - 14:20 borsagundem.com

Türkiye'nin 2018 yılında Siemens firmasından yüksek hızlı tren alırken sözleşme detayında İsrail'i boykot etme maddesinin bulunduğu iddiası Alman medyasında yer bulurken firmadan böyle bir boykot anlaşmasının mümkün olmayacağı açıklaması geldi

Almanya merkezli mühendislik firması Siemens, bir Alman medya kuruluşunun Türk devlet demiryolu şirketiyle (TCDD) yapılan hızlı tren satışı sözleşmesinde "İsrail'i boykot maddesi" bulunduğu yönündeki haberini yalanladı.

Yayıncı Südwestrundfunk (SWR), Siemens'in İsrail'i boykot taahhüdüne rağmen Türkiye'ye yüksek hızlı tren sattığını iddia eden bir haber yapmıştı.

Haberde, TCDD'nin, ihalenin verilmesinin ardından Suudi Arabistan merkezli İslam Kalkınma Bankası'na kredi başvurusunda bulunduğu belirtildi.

Ancak bankanın ilkelerine göre, söz konusu anlaşmanın "İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Arap Birliği ve Afrika Birliği'nin (İsrail'i) boykot hükümlerine tam olarak uygun olduğunun açık bir şekilde belirtilmesi" gerektiği iddia edildi.

Keza teklif sahibinin sözleşmeye uygun olarak bir "beyanname sunması ve bununla Siemens'in, İsrail ile herhangi bir iş yapmayacağını taahhüt etmiş olacağı" öne sürüldü.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir Siemens sözcüsü ise "Ne Siemens ne de Siemens Türkiye, 2018 yılındaki yüksek hızlı tren ihalesi ile ilgili olarak bir boykot bildirisi imzalamamıştır." sözleriyle SWR'yi yalanladı.

Sözcü, şirketin sadece monte edilen parçaların kaynağına ilişkin bir beyanname imzaladığını aktardı.

Ayrıca sözcü, Siemens'in "İsrail'de yaklaşık 60 yıldır çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiği ve köklü bir geçmişe sahip olduğu" ifadelerini kullandı.

Siemens ile Türk iştiraki Siemens AŞ tarafından 2018 yılında oluşturulan bir konsorsiyum, TCDD'nin açtığı ihaleyi kazanmıştı.

Nisan 2018'de on adet yüksek hızlı trenin (YHT) teslimatı için bir sözleşme imzalanmış, ardından 340 milyon euro değerindeki sipariş hacmi genişletilerek tren sayısı 12'ye çıkarılmıştı.

Alman medyası, Siemens'in şirket içi tahminlerinin, ciddi bir yaptırımdan korkulmasına gerek olmadığı yönünde olduğunu aktarıyor.

Zira Siemens'in şirket içi analizine göre, bu tür boykot maddeleri Arap ülkelerinde standart olmasına rağmen, ne Alman makamları tarafından bir yaptırım ne de bu bağlamda bir mahkeme kararı bulunmuyor.

Sonuncusu 2021 yılında Türkiye'ye teslim edilen YHT setleriyle ilgili açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Setler, 1213 kilometrelik yüksek hızlı demir yolu hattı ile yeni inşa edilen ve işletmeye açılacak hatlarda kullanılacak." ifadelerini kullanmıştı. (Euronews)

Gazprom'dan Siemens'e suçlama

Siemens’in CEO’su Trump’a ‘ırkçı’ dedi

Siemens'in net karı ve cirosu beklentileri aştı

TCDD’den YHT biletlerine zam

İsrail medyası: İsfahan saldırısında Washington'un parmağı yok

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ALİ KODUŞ04 Şubat 2023 20:25

    Merak etmeyin ali babacan ortakları 7 masa ile iktidara gelince onlarca kuruma ve şirkete dokunacaklar imiş.o zaman sizlere ihaleleri yine verirler aselsan dan alıp da.