E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaParamızın sadece 323 milyon TL'si borsada---

Paramızın sadece 323 milyon TL'si borsada

Paramızın sadece 323 milyon TL'si borsada
14 Temmuz 2019 - 08:31 www.borsagundem.com

Vatandaşın parasının yüzde 75’i TL ve dolar mevduatta. Bu nedenle faiz ve dövizdeki gelişmeler diğer tüm yatırım araçlarına göre vatandaşın daha fazla ilgi alanında kalıyor.

Türkiye’de hane halkının toplam finansal varlığının yüzde 75’i TL ve döviz mevduatında. Yüzde 29’u tahvil ve bonoda. Sadece yüzde 4 dolayındaki bölümü yani 323 milyon TL’si borsada hisse senetlerinde. Bu nedenle yatırımcılar borsadaki fiyatları izlemekle birlikte döviz ve faizdeki dalgalanmaları daha fazla takip etmekte.

TSPB verilerine göre trend olarak 2015 yılından bu yana yurt içi yerleşiklerin döviz ve TL mevduat toplamı yüzde 67 seviyesinden yüzde 75’e yükseldi.

Avantaj sağladığı ölçüde döviz ve faiz mevduatı arasındaki döngüde hareket eden birikim sahipleri, TL mevduatlar cazip seçenekler oluşturduğunda TL mevduatta kalmakta, dövizin cazip olduğu dönemlerde ise döviz mevduata yöneliyor.

Dövize yönelim ağırlıklı olarak risklerin arttığı dönemlerde görülüyor. Yurtiçi ve yurtdışı gerilimler kur hareketlerini de beraberinde güçlendiriyor.

Veriler, bir miktar gerileme olsa da döviz pozisyonunun yüksek olduğunu gösteriyor. TCMB tarafından açıklanan haftalık Para ve Banka İstatistikleri Raporuna göre, yurtiçi yerleşiklerin döviz tevdiat hesapları 5 Temmuz ile biten haftada bir önceki haftaya göre 0,2 milyar dolar gerileyerek 185,3 milyar dolara geriledi.

Döviz tevdiat hesaplarının kırılımına bakıldığında bireysel yatırımcıların DTH’larının bir önceki haftaya göre 0,5 milyar dolar artışla 115,5 milyar dolara yükseldiğini görmekteyiz. Bu rakam tüm zamanların yeni rekoruna denk geliyor. Tüzel kişiler ise DTH’ları 0,7 milyar dolar azaltarak 69,8 milyar Dolar seviyesine geriletti. DTH’larda ciddi bir çözülme olmadıkça kurdaki aşağı yönelimler sınırlı kalmaya devam edecek.

Faiz indirimi

TCMB Başkanı’nın değişmesi ile birlikte şimdi gözler 25 Temmuz’a dönmüş durumda. Faiz indirimi fiyatlanıyor. Piyasa indirimin yapılmasına kesin gözüyle bakmasına rağmen indirim oranı konusundaki beklentiler farklı. 300 baz puanlık bir faiz indirimi şaşırtıcı olmayacaktır.

Yabancı hareketi

Bunlarla birlikte ABD Başkanı Donald Trump’ın sık sık doları ucuzlatmaktan bahsettiğini görüyoruz. Trump’ın ABD endekslerindeki yükselişleri sık sık dile getirmesi yönelimin hangi tarafa doğru olduğunu gösteriyor. Yurtdışı konjonktür gelişmekte olan piyasalara para girişini destekler nitelikte. Temmuz sonunda FED’den de bir faiz indirimi gelmesi halinde bu gelişimin piyasalara olumlu yansıması beklenmeli.

Borsada işlem gören hisselerin halka açık kısmının yüzde 65,48’i yabancıların saklamasında bulunuyor. Yabancı yatırımcılardan ABD ve İngiltere öne çıkıyor. Yabancılar içinde ABD yüzde 31, Birleşik Krallık ise yüzde 14 paya sahip. Onları yüzde 7 ile Lüksemburg ve Rusya, yüzde 5 ile Katar takip ediyor. Onların da gerisinde yüzde 4 ile İrlanda, yüzde 3 Singapur, yüzde 2 ile Cayman Adaları ve Kanada izliyor. Kalan yüzde 23’ü ise diğer ülkeler oluşturuyor. Yabancıların Türkiye’deki portföyünün yarısından fazlası ABD, İngiltere ve Lüksemburg merkezli yatırımcılara ait bulunuyor. Yabancıların borsadaki hareketlerindeyse henüz bir çıkış gözlenmemekte.

TEMETTÜ VERİMLERİ YÜKSEK

Borsa İstanbul’da 18 hissenin temettü verimi yüzde 5’in üzerinde gerçekleşirken yılbaşından bu yana getirisi yüzde 30’u aştı. Borsa İstanbul’da hisse senetlerinde yüksek temettü verimliliğine sahip şirketler yatırımcının ilgi odağında olmaya devam ediyor. Bu hisseler içerinde en fazla talep görenler ise yılbaşından bu yana yüzde 30’un üzerinde yatırımcısına kazandırdı. Farklı sektörler listede yer almakla birlikte aracı kurum, bilişim ve yazılım, dayanıklı tüketim, demir çelik, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, otomotiv ve yan sanayi, diğer kimyasal ürünler, tekstil kimyasalları sektörlerinde bulunan şirketler hem temettü verimi hem de getirileriyle öne çıkan hisseler oldu.

Yatırımcı nasıl hareket edecek?

Yatırımcılar mevcut pozisyonlarını korumaya devam ediyor. Ana pozisyon TL ve döviz mevduat; bir sonrasında tahvil ve bono; en sondaysa hisse senetleri yer alıyor. Bu yatırım araçları içerisinde riskler ve getiriler göz önünde bulundurulduğunda ağırlıklı olarak riskten kaçış öne çıkıyor. Bu eğilim ve riskli varlıklardan kaçışın bir süre daha devam edeceği anlaşılıyor. Yatırımcı reel getiriyi gördüğü noktada alternatif seçeneklerini değerlendirecektir. 12 Temmuz itibariyle 5,7173 dolar kuruyla değerlendirildiğinde, alternatif faiz seçeneği de göz önünde bulundurularak; paranın dolarda değil de faizde tutulmuş olması halinde dolar kurunda başa baş seviyelerin 1 ay için 5,79, 3 ay için 5,96, altı ay için 6,22 ve bir yıl için ise 6,78 olduğunu görüyoruz. Mevcut faizlerle önümüzdeki bir yıl içerisinde yatırımcı Dolar kuruna TL mevduat ile ulaşabiliyor. Olası riskleri almak istemeyen ve kur şoklarına karşı korunmak isteyenler ise döviz mevduatta kalmayı tercih ediyor.

Son 6 ayda yüzde 100’lük getiri sığ hisselerde

İstanbul Borsası’nda son altı ayda yatırımcılar sığ hisselerde yüzde 100 oranında getiri sağladı. Piyasa değeri 500 milyonun altında olan 11 hisse senedi yatırımcısına altı ay içerisinde yüzde 100 getiri sağladı.

Farklı sektörler

Bu şirketlerin üçü dayanıklı tüketim sektöründe yer alırken ikisi yatırım sektöründe, birer şirket de holding, bilişim, aracı kurum, medya, lokanta ve gıda sektöründe yer almakta.

Öne çıkanlar

Piyasa değeri 500 milyon TL’nin üzerinde olan dört şirket yatırımcısına yüzde 100’ün üzerinde kazandırdı. Pegasus, Döktaş Dökümcülük, Tukaş, Niğbaş Niğde Beton son altı ayda yatırımcısına yüzde 100 oranında kazandırdı. Bunlar içinde özellikle Pegasus’un öne çıktığını görüyoruz.(Milliyet/Zeynep Aktaş)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (57)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Vedat16 Temmuz 2019 20:04

  İzocam spk ya müracat etti bakalım spk ne cevap verecek bekliyoruz 3 hafta geçti belki bu haftaki bültende karar çıkar spk inceliyor spk ya yardımcı olmak lazım 2006 yılında koç holding izocamı 280 milyon dolara sattı 2007 yılında borsada ki hisselerine 17.75 tl çagrı fiyatı yaptı dolar 1.30 tl yıl 2019 çagrı fiyatı 20.12 tl dolar 5.70 tl hesap bu kadar basit spk hiç bekletmeden olumsuz cevap yazmalı tabi büyüklerimiz daha iyisini bilir

 • Nihat16 Temmuz 2019 10:55

  önce ki değeri 1 milyardı

 • glbmd zede16 Temmuz 2019 10:44

  KOS KOCA IZOCM kottan çıkaçak şirket hisse değerini 20,12 gösteriyor.yatırımcıyı saf yerine koyuyorlar 20,12 tl /5,60 usd :3,59 dollarmı şirket 1 lot değeri.dalgamı geçiyorsunuz yatırımcıyla.ızocm toplam varlıklarının degeri bölü hisse yapınca 10 sent dahi etmiyor.10 sentte izocm şirketimi alınır.sakız parasına kottan çıkarım diyorsun yatırımcıya komedi.yazık yazık yatırımcılar.2011yılında belidir baskı yapılıyor demekki kottan çıkmakmış dertleri.kottan çıkacağını yatırımcı nereden bilsin

 • hasan16 Temmuz 2019 09:42

  o kadar ky mağdur edilirse öyle olur işte.

 • Nedim15 Temmuz 2019 22:30

  Ab den yaptırım geldi. Borsa iş yapmaz

 • glbmd zede15 Temmuz 2019 15:31

  şöyle bir görüşüm var 2011 yılı halka arzlarda hisse almayıp gidip.dow jons hisse alsadık.şimdi ne kadar kar daydık.komisyon ve vergi  çıkartıktan sonra herkes kendisine bir sorsun

 • kenan15 Temmuz 2019 15:23

  3 lirayken dolar satın demeselerdi hayatım kararmazdı. dolarlar satıp borsaya girdim halk bankasında param 150 bin liradan 40 bin liraya düştü.

 • mecnun15 Temmuz 2019 13:16

  borsa kumardır şanstır. gidersin garanti bankası sağlam der alırsın 15 sene indir kaldır fiyat değişmez. yada gidersin batak şirket alırsın 3 kuruş fiyattan şirketi gider yabancı alır 3 kuruşun olur trilyon.

 • Black Sea15 Temmuz 2019 13:06

  Borsa strateji, bilgi,takip ve tecrübe ile doğru orantılıdır. Bu saydıklarımdan kendinde olmayan zaten borsaya girmesin (tecrübe kısmı hariç tabi). Yoksa borsa kazandırmıyor demek çok iddialı bir yaklaşım ve gerçeklerden uzak. P.s : Orta ve uzun vadeli yatırımcı profilinden ziyade kısa vadeli düşünmenizi tavsiye ederim. Herkese iyi günler...

 • KAHİN15 Temmuz 2019 13:03

  ŞİMDİLERDE HERKES BORSA UCUZ DİYORSA ANLAYINKİ PAHALIDIR. KRİZDEN KURTULAMADIK KRİZDEYİZ VE AMERİKA BORSASI TARİHİ ZİRVESİNDE KRİZİ BEKLİYOR. KÜRESEL KRİZ GELİYOR.

 • şenol15 Temmuz 2019 12:21

  viop ve açığa satış çıktı borsa bitti. alacaksan Tüpraş alacaksın diğerlerine hiç bakmayacaksın

 • Borsa hikaye 15 Temmuz 2019 10:10

  Borsa resmi gasp temettü hikaye al emlak konut 3 krş verdi 10 yıldır da devamlı düşüş kanalında resmen soygun yeri

 • Metin15 Temmuz 2019 10:08

  Patates soğan çekirdek çöpe yatırım yap borsadan çok kazanırsın. Borsa pişmanlıktır

 • Ömer15 Temmuz 2019 09:38

  O parada emlak konut halk bank ve aselsandadır. Bu üçlüden fayda yok

 • Recep 15 Temmuz 2019 09:37

  Çok bile. Kumar oynamak için bu para çok. Ülke kumar ülkesi oldu borsa döviz viop hergün sayısal loto toto on numara iddaa ne ararsan var

 • Talha 15 Temmuz 2019 08:27

  Borsa boş iş. Paranızı arsaya tarlaya yatırın. Stresi yok sıkıntısı yok.

 • Lale15 Temmuz 2019 07:07

  Emlak konutun grafiğini çizin, sonra kendinize sorun.devlet hissesi bile boyleeyse, özel şirket ne yapmaz

 • Borsa çok şey 15 Temmuz 2019 04:08

  Borsa sen alana kadar bişey yoktur sen aldıktan sonra çok kötü şeylerin olduğu bir şeye yaramayan şeydirik bir yerdir yani zaman ve para kaybı

 • Alihan Ak14 Temmuz 2019 22:31

  Bir örnek te ALYAĞ adamlar fabrika ve kombinaları sattı yeni fabrika alacağız diye kap atıp yatırımcı çekti.Spk uyudu.Bir hop yeni fabrika almak dan vazgeçtik diye kap attılar.Hisse. 0.80 den 0.27 tl.düştü.3. Dört günde dip yaptı.Spk kap atıyor onu da dinlemiyorlar.Yani spk soyguncu patronlara söz geçiremiyor.1 yıldır yıla yakındır ALYAĞ yatırımcıyı sahte kaplarla oyalıyor.Hem devlet uyuyor.Hem SPK.Yatırımcı gelir mi böyle şirketleri yola getirmezlerse.Yazık yazık yazık.

 • Ali14 Temmuz 2019 22:30

  Bankalar 12 sene önceki fiyatlarında. Borsa aşağı yukarı keriz yeme yeridir

 • akbaba14 Temmuz 2019 22:26

  snpaş  ne  iş  58 kuruşluk kağıt  ne  temeddüsü

 • Ckync14 Temmuz 2019 21:42

  Rıza gibi adamlar olduğu müddetçe bu borsadan bir halt olmaz. Devlette bu Rıza ışık gibi şerefsizlere yardımcı oluyor. Varın gerisini siz düşünün

 • borsa dan uzak duracan 14 Temmuz 2019 20:30

  resmen paranın pul edildiği yer zaman kaybı

 • From14 Temmuz 2019 20:11

  Bist30 hissesi, devletin şeysi diye her ay maaşımdan ayırıp 3-5 hissesini alıyorum halkbankası nin. Hissenin yıllardır artiya geçtiğini görmedim. Uzun vade ise uzun vade, güçlü hisse ise güçlü hisse. Ben almaya basladigimda bunu, daha ABD davası filan da yoktu ortalıkta. Geçen de hisse geri alımı yaptılar sanki ama biz bir şey hissetmedik. Allah'tan az para yatiriyorum canimi yakacak tutar değil , fakat borsadan kesinlikle uzak dururum en güzeli dolar almak hatta Romanya ronu, Bulgar levasi filan bile bulursanız iyidir :)

 • Borsa da denetim şart 14 Temmuz 2019 19:04

  Msrak ettim şimdi bu haberden ne çıkaralım borsaya yeterince yerli yatırımcı gelmediğini mi. Insanların birikimlerini degerlendirme de borsayi değil de başka yatırım araçlarını tercih ettiklerini mi. Peki bunun suçu kimde, borsa cadı kazanı gibi içine düşeni yutuyor. Önce hisselerde dönen alavereleri önleyecek aracı kurumları şirket yönetimlerini denetleyecek speklere dur diyecek işini hakkı ile yapacak bir denetim kurumu oluşturun. Borsa da güven ve adalet ortamını sağlayın emin olun yatırımcı koşarak gelir lakin şu aşamada gelmeyi bırak kaçıyor. Borsa da şu an milli yerli diye diye bizi tokatlayıp duruyorlar patronlar.

 • Kaygısız 14 Temmuz 2019 18:38

  Çlkhol, bimeks ve diğer kot disi kalan hisselere göz yumulursa küçük yatırımcı zarar eder.Batar.Sonra vatandaş borsaya gelir mi?

 • Onur 14 Temmuz 2019 22:26

  Egyo nasıl batırıldı. Ky incelesin asla borsaya girmez. Egs nin borcu egyo ya nasıl yüklenir nasıl egyo batırılır buna nasıl göz yumulur inceleyin.

 • Broker14 Temmuz 2019 17:27

  Eğer mutlaka borsa diyorsanız, yatırımcılara tavsiyem bist30 bile değil yalnızca bist 10.

 • malkom x14 Temmuz 2019 17:20

  millet gelirmi gelene gidene tokat atiyosunuz duzenleme sifir ky kucaktan kucaga geziyo masallah ondan sonrada borsaya gelen yok.mal mi millet gelsin 2 hafta once deras halka arz oldu taban oldu napsin millet enayimi.sirket piç

 • hüseyin14 Temmuz 2019 16:39

  Küçük yatırımcıyı yem olarak gören vampirler varken borsaya kim döner bakar ki?

 • Çakır14 Temmuz 2019 16:27

  BIST 30 dışında alavere dalavere ya gebe yada erken doğum yada Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.18 yıldır takipteyim geride kalanlara Allah şifa sağlık sabır versin inşallah

 • Bika14 Temmuz 2019 15:19

  Hisse senedi yatırımcılarının sayısı 1 milyonu geçti gibi zaman zaman haberler çıkıyor. Miras yoluyla intikal edenler dışında  hisse senedi yatırımcılarının sayısında artış yok. Hisse senedi  portföyü  10 000 TL üzerinde olan yerli bireysel yatırımcısı sayısı 10 000 civarındadır. Vatandaşın 115 milyar dolardan fazlası dövizde, 323 milyon çerez kalır.

 • Huseyin14 Temmuz 2019 14:47

  Kynin Borsada Al sattan uzak durmasi lazim cunku bizim rakiplerimiz o kadar donanimliki onlari yenmek imkansiz o yuzden temettu odeyen her yil karini artiranlar tercih edilirse kar olasiligi yükselecektir

 • OTORITE14 Temmuz 2019 14:33

  TEMMUZ SONU BORSADA KALICI VE UZUN SOLUKLU YUKSELIS BASLAR HISSELER DIPTE SAGLAM HISSELER TABİKİ DIGER SENARYOYU DUSUNMEK BİLE ISTEMIYORUM

 • Angaralı14 Temmuz 2019 14:25

  Forex te al sat yapıyorduk cüzzi paralarla o bile borsadan tatmin edici karlar yaptırıyordu zararda oluyordu ama anlık verilere beklentilere göre... al sat dünya böyle yapmıyormu sonuçta ona bile engel koydular halbuki hergün adam iddaa oynuyor kaybediyor ona birşey yok borsada Şirkete bakıyorum 200 300 milyon dolarlık değeri var kağıt 1 tl bile değil öte yandan batık şirketler değerleri 2 milyon dolar bilançolar zarar kağıt 12 lira bir komedi

 • Ali Tali14 Temmuz 2019 14:06

  Borsayı bir soygun yeri olarak gören, yatırımcının birikimlerini çalmak için çabalayan şirket patronları ve yandaşları olduğu sürece yerliler borsaya biraz zor girer.

 • glbmd zede14 Temmuz 2019 13:38

  izocm 12 dollar alınan hisse değeri şimdi bakın kaçtan kottan çıkma istiyor.yatırımcıyı koruyan hiçbirşey yok.birde çıkmışlar fiyatta baskı yapmak için 20,12 fiyat söylüyorlar.neden gelsinler yatırımcılar borsaya.patronlar istedğini yapıyorlar yatırımcıyı koruyan hiçbirşey yok.artık düşüncem böyle

 • Goldaşzede14 Temmuz 2019 13:38

  Bu miktar şansını borsada denemek isteyen kumarbazların ve yabancı payına göre çok az.  Bundan dolayıdır ki BİST teki yabancılar KY ların tekrar gelmesi umuduyla belki de 50 sene civarında beklemek zorundadırlar.

 • Talha14 Temmuz 2019 13:27

  Çiftlikbank zihniyetine sahip patronlar ve speklerin at koşturduğu bir borsaya yatırım yapanlarda çoğu zaman pişman oluyor. Borsa da yatırımcıyı koruyan bir sistem mi var. Yatırımcı çekmek için önce bu tarz zihniyetleri korumaktan vazgeçin. Aselsan devletin şirketi güya lakin 2. halka arz fiyatının nerdeyse % -30 altında işlem görüyor. Galip gibi mücahit, rıza gibi vurguncuların istedigi gibi at koşturuyorlar. Başka söze gerek var mı.

 • borsadaborsa14 Temmuz 2019 13:20

  Borsa olmuş sanal kumarhane al elinde patlasın..

 • Borsa aman ha14 Temmuz 2019 13:11

  Resmen tuzak geleni tokatlıyorlar gelirmi millet önce mağdurların haklarını versinler

 • Angaralı 14 Temmuz 2019 12:27

  Koca şirket sanki batmış gibi düşüyor batık şirket aksine uçuyor dünya böyle malesef sistem böyle

 • belirsizlik14 Temmuz 2019 12:23

  borsa yatırımcısı borsa verilerine ulaşamıyor yüzeysel rakamlar sunuluyor, detaylı borsa programları yıllık 4 bin 5 bin gibi rakamlar , daha profesyonellerini söylemiyorum bile. yatırımcı nasıl gelsin borsaya. yetkililer bu konuda bir şeyler yapmalı. teletexten mi borsa yatırımı yapacağız.

 • kemal14 Temmuz 2019 11:08

  Borsa,küçük,yatırıcıya,çalışmıyor,1986,senesinde,açılan,borsa,ilerki,yıllarda,el,koymalar,filan,yatırımcıyı,borsaya,küstürdü,ÖRNEK,ÇUKUROVA,KEPEZe,el,konuldu,yatırımcının,hisselerine,de,el,konuldu,Böyle,saçmalık,olurmu

 • Ahmak group sizi 14 Temmuz 2019 11:04

  millet parasını hırsızlardan koruyor ne yaparsın...

 • Cingöz 14 Temmuz 2019 10:26

  Galibin borsada 5 şirketi var gerisini siz düşünün

 • Ibo14 Temmuz 2019 09:43

  Borsa guclulerin yeri oldu herseyin haberini onceden aliyorlarseffah degil sahibsiz borsa ne oluyorsa ky ya oluyor

 • Mert kaptan 14 Temmuz 2019 09:24

  2015 ten beridir borsadayım 10 hissem var 10 nu da zarar da hem de ana param yarı yarıya zararım var hükümet veya  devlet borsadaki dolandırıcılığa el atması kazım yoksa kimse gelmez ve gelende zararı çıkarsa kaçar 

 • Huseyin14 Temmuz 2019 14:43

  Kardesim evet borsamiz kötü ama 2015 ten beri zarardaysan ederi olmayanlara girmissindir Tupras eregli Trakyacam Ege endustri Soda Sasa yani buyuyen temettu veren hisseleri alsaydiniz %100 zun uzerinde kar ederdiniz

 • Goldaşzede14 Temmuz 2019 13:41

  Sana tavsiyem elinde kalanlar da buharlaşmadan hemen ayrıl.

 • Hayri14 Temmuz 2019 10:27

  Hükümet zaten el atmış durumda, bal tutan parmağını yalıyor. Size de sapı kalmış

 • Mert kaptan 14 Temmuz 2019 09:20

  Borsa kumar haline getirdiler 

 • Burhan14 Temmuz 2019 09:11

  Yatırımcıyı borsadan korkuttular , yatırımcıda haklı neden derseniz açığa alış satış var , alım satım miktar limitleri kaldırıldı , eski bilgisayar sistemi küçük yatırımcıyı koruyordu , yok bu yavaş , yok bunun modası geçti ayakları , nastagla entegre oldular , bist oldu dingonun ahırı , teksas tommiks , hisseleri indiriyorlar bindiriyorlar , insider tradin yapanlar var.Böyle olunca yerli yatırımcı yok yabancılar bizim borsada.

 • astor14 Temmuz 2019 09:09

  borsada ki şirketler milletin anasını aglattı. vatandaş borsaya gelirmi. en saglamı altın batması yok. iflası yok. göz altısı yok.

 • BORSACI 14 Temmuz 2019 08:49

   EN İDEAL YATIRIM YERİ BORSA FAİZİN BİR YILDA GETİRİSİ BORSADA BİR GÜNDE ALMA İHTİMALİNDE VAR EGERKİ SABIRLI OLURSAN HİÇ BİR YERDE ELDE EDEMEDİGİN GELİRE SAHİP OLACAGIN YER BORSADIR.

 • Ali tali14 Temmuz 2019 14:14

  En ideal yatırım!!!!! Bul karayı al parayı diyorsun yani.

 • messut14 Temmuz 2019 09:14

  Söylediğin pozitif şeylerin tersinin de 1 gün de olma ihtimali var.örnek cuma borsa düştü neden sudan bahaneler al sana madalyonun ters yüzü çünkü bist bizim vatandaşımıza göre değil yabancıların kontrolünde adamlar istedikleri zaman düşürüyorlar çıkarıyorlar.