E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaMerkez Bankası yılın son faiz kararını açıkladı!---

Merkez Bankası yılın son faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası yılın son faiz kararını açıkladı!
12 Aralık 2019 - 14:00 www.borsagundem.com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Aralık toplantısı gerçekleşti. Toplantıdan beklentinin üzerinde 200 baz puan faiz indirimi kararı çıktı. Beklenti 150 baz puan indirim olması yönündeydi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), haftalık repo faizinde 200 baz puan indirime gitti. Foreks anketinde beklenti 150 baz puan  indirim olacağı yönündeydi.

TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan  açıklamaya göre, haftalık repo faizi %14,00'ten %12,00'ye çekildi. TCMB bu yıl Temmuz'da 425 baz puan, Eylül'de 325 baz puan ve Ekim'de 250 baz puan olmak üzere toplam 1000 baz puan indirimine gitti. Merkez Bankası, 2020 yılında 12 toplantı düzenlenmesine karar verdi.

TCMB'nin yılın ilk toplantısı 16 Ocak'ta gerçekleştirilecek.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta  vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14’ten yüzde 12’ye indirilmesine  karar vermiştir. Son döneme ilişkin veriler iktisadi faaliyetteki toparlanma  eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. İktisadi faaliyetin sektörel  yayılımındaki iyileşme devam etmekle birlikte yatırımlar zayıf seyrini  sürdürmektedir. Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken  küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen  yavaşlatmaktadır. Net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken,  dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte  ekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde  belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin alınan  tedbirlerin de katkısıyla önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi  beklenmektedir.

Küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve küresel enflasyonun  düşük düzeyi gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını  genişleyici yönde sürdüreceklerine dair beklentileri  güçlendirmektedir. Mevcut küresel finansal koşullar gelişen ülke  finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle  birlikte, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi politikalarına  dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret  kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.

Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmekte, enflasyon  beklentilerinde genele yayılan bir düzelme gözlenmektedir. Türk  lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra iç talep koşulları ve üretici  fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon  göstergelerinin eğilimleri ılımlı seyretmektedir.

Enflasyon başta  olmak üzere makroekonomik göstergelerdeki iyileşme ülke risk  primindeki düşüşü desteklemekte ve maliyet unsurlarının ılımlı  seyretmesine katkıda bulunmaktadır. Enflasyonun ana eğilimine dair  göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon  görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel  tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Ekim Enflasyon Raporu’nda  verilen öngörülerin alt sınırına yakın gerçekleşebileceğine ve 2020  yılı için öngörülen dezenflasyon patikasına dair risklerin dengeli  olduğuna işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü  etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 200 baz puan  indirilmesine karar vermiştir. Gelinen noktada, mevcut para politikası  duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumlu olduğu  değerlendirilmektedir.

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk  priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve  ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem  taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen  patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki  temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal  sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak  enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde  belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar  amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam  edecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe  yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle  vurgulanmalıdır."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ...13 Aralık 2019 13:02

  faiz oranları bankalara baktım en düşük 98- 99 du  1,25 - 1,35 normal faiz oranları vardı sicili bozuklar.. şuan faiz oranları gene aynı.. ne deişti ben anlamadım... YURT dışında bazı ülkelerde faiz oranları daha düşük. dışardan kredi bulmak ve ülkede kullanmak daha cazip. malum usd yi hedge fonla karşıladınmı daha mantıklı. kurumsal firmalar zaten işi düzgün becerikliler öyle yapıyor... faiz düştü dite kobiler ev+arab aldımı ciro ve kar ayrımını yapamadını batıyor.

 • Aslan12 Aralık 2019 20:00

  5 ayda elektriğe %60 in üzerinde zam geliyor,demekki enflasyon var. Enflasyon varken faizlerin çıkması gerektiğini 1.siniftaki çömez ekonomist bilir.Peki faiz neden düşer anlamış degilim

 • Eee12 Aralık 2019 15:57

  Değişen hiçbirşey olmayacak millette para yok gereksiz isler bankalarda dibe vurup yükselecek faizlerle

 • Dirty Harry12 Aralık 2019 15:27

  Maşallah iyi gidiyor, 2020 de yüzde 8 altına ineriz, CDS de 200 ün altına gelince borsanın tadına doyum olmaz. Neymiş demek ki papağan gibi sürekli ekonomik kriz var demekle ekonomik kriz gelmiyormuş. Buda ekonomik kriz şakşakcılarına kapak olsun.

 • 👍12 Aralık 2019 14:29

  2 puan indirim beklentiler dahilindedir.

 • HEDEF 135.00012 Aralık 2019 14:21

  faiz indirimi borsaya yaradı anlaşılan. :D  :D  :D 

 • Malkoçlu12 Aralık 2019 14:21

  Artık bankada 1.5 milyon tl mi faizde tutmama gerek kalmadı gerçek enflasyonla benim zorunlu karşıladığım enflasyon arasında iki kat var zaman altın yapıp yastık altı yapma zamanı

 • Vatandaş12 Aralık 2019 15:46

  Malkoçoğlu kardeşim alttaki yorumcu hakkında tazminat davası açar mısın? Gerekli hukuki desteği ben vereceğim. Kazanılan parayı fakir fukaraya dağıtırız. Ne dersin? İbreti alem için yapalım bunu.

 • Seninenflasyonkaçibneninçocugu12 Aralık 2019 15:10

  Senin enflasyon

 • Honkie Ponkie12 Aralık 2019 14:04

  BORSA ŞAHLANDIIII.TUTMAYIN