E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaKüresel piyasalarda endişeler devam ediyor---

Küresel piyasalarda endişeler devam ediyor

Küresel piyasalarda endişeler devam ediyor
28 Ocak 2020 - 09:04 www.borsagundem.com

QNB Finansbank tarafından hazırlanan analize göre endeksin ise yataya yakın bir başlangıç yapması beklenirken Çin’deki virüsün bölge ekonomilerini olumsuz etkileyebileceğine yönelik endişeler devam ediyor

BIST 100: Endekste 120.600 destek seviyesinin altına gelinmesi ile bu seviye direnç haline gelirken, 120 bin seviyesi altında 119.100 sonraki destek olarak takip edilecektir. Endekste düzeltme hareketinin devam etmesini bekliyoruz.

TL Bonolar: Hazine ihalesi sonrası genel olumlu hava sürmekle beraber düşüş potansiyelinin bu noktadan sonra azaldığını düşünüyoruz. 2-10 yıl vadeli tahviller için %10 bileşik faiz seviyesi direnç konumunda.

USD/TL: Dolar kuru 5,93 seviyesi üzerinde kalma eğiliminde, 5,96 kısa vadeli direnç olarak izlenecektir. Daha yukarıda ise 6,00 önemli direnç konumunda. Gelişmekte olan ülke para birimleri zayıf.

EUR/USD: Paritede 1,10 ana destek seviyesi olarak geçerli, ancak tepki alımlarının kuvvet kazanmakta zorlandığını görüyoruz. 1,1070 ilk planda direnç konumunda, bu seviye altında Euro görünüm zayıf.

Günün Öne Çıkanları:

ABD’de Apple, Microsoft, eBay, Visa ve McDonalds 4Ç finansallarını açıklayacak.

Hazine 2 yıl vadeli TLREF endeksli tahvilin ilk ihracı ile 2 yıl vadeli kira sertifikasının doğrudan satışını gerçekleştirecek.

ABD’de dayanıklı mal siparişleri, konut fiyat endeksi ve tüketici güven endeksi verileri açıklanacak.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 245 seviyesinde. ABD endekslerinde ve genel olarak piyasalarda yaşanan korona virüsü kaynaklı tedirginliklerin tetiklediği kar satışları bugün de devam edebilir. Dolayısıyla TL varlıklar konu ile direkt ilgili olmamakla beraber genel olumsuz havadan etkilenebilir, endekste yeni pozisyon alımı için aceleci olunmamalı.

Çin’deki virüsün bölge ekonomilerini olumsuz etkileyebileceğine yönelik endişeler devam ederken, ABD borsaları satış baskısı altında kaldı ve bu sabah Asya borsalarında da benzer bir seyir hâkim. ABD vadeli endeks kontratları ise tepki hareketi ile artıda seyir izliyor.

Endeksin ise yataya yakın bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Ancak yükselen trendin altına gerileyen endekste gün içerisinde aşağı yönlü seyir devam edebilir. Teknik olarak endekste 119.100 destek, 120.600 ise direnç olarak takip edilebilir. 120.600’ün altında kısa vadeli görünüm zayıfladığından yeni alım konusunda aceleci olunmamalı görüşündeyiz.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri güvenli liman arayışı ile %1,61 seviyesinde. Eurobond piyasasında kısa vadeli tahvillerde volatilite daha düşük kalacaktır. TL tahviller görece daha iyi konumda. Gösterge ve 10 yıllık tahvilde %10 bileşik seviyesi direnç olarak izlenebilir.

EUR/USD paritesinde 1,1070 seviyesi altında 1,10 destek konumunda.

GBP/USD 1,30 desteğini hedeflemekte. Dolar kuru 5,93-5,96 bandında.

Euro kurunda ise 6,55 civarı denge arayışı var, 6,60 direnç olarak takip edilecektir.

Altın fiyatlarında 1571 üzerinde 1585 direnç konumunda. Gram TL bazında ise 300 üzerinde 304 direnci geçerli.

Petrolde kar satışları sürüyor, Brent 59 dolar varil seviyesine yakın seyir izlemekte.

BIST 100 Endeksi’nin teknik görünümü 120.600 direnci altında zayıf.

Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken fonları tercih edebilir.

QNB Finansbank

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)