E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaKüresel piyasalar hafif yükseldi---

Küresel piyasalar hafif yükseldi

Küresel piyasalar hafif yükseldi
12 Şubat 2019 - 08:16 www.borsagundem.com

Asya borsaları, yatırımcıların ABD-Çin ticaret görüşmelerinin yeni turunun anlaşmazlığı çözüme kavuşturmaya yardımcı olacağını umutlarıyla hafif yükseldi. Bu ticaret anlaşmazlığı küresel büyüme ve bazı şirket bilançolarına zarar verdi

ABD'li senatörlerin kamu hizmetlerinin tekrar kapatılmasını önleyecek sınır güvenlik fonu konusunda geçici bir anlaşmaya vardıkları haberleri de piyasaları destekledi. S&P 500 endeksinin vadeli işlemleri yüzde 0.5'ten fazla yükseldi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  yüzde 0.3 yükseldi. Japonya'nın Nikkei endeksi dünkü piyasa tatilinin ardından bugün zayıf yenin etkisiyle yüzde 2 yükseldi.

ABD ve Çinli yetkililer, dün Beijing'de başlayan yeni müzakere turlarının aylarca süren ticaret savaşını yatıştırmaya daha fazla yaklaştırmasını umduklarını belirttiler. Beijing ve Washington, 1 Mart son tarihine kadar bir anlaşmaya varmaya çalışıyor. Bu tarihe kadar anlaşmaya varılamazsa, ABD Çin'den ithal 200 milyar dolar değerinde ürüne yönelik gümrük vergisini yüzde 10'dan yüzde 25'e çıkarmayı planlıyor.

DÖVİZ

Dolar, ABD-Çin ticaret gerilimlerinin ve küresel büyüme endişelerinin dolara olan güvenli liman talebini desteklemesiyle başlıca para birimleri karşısında 2019'ın zirvesine yakın yatay seyrediyor.

Yatırımcılar ayrıca Çin'de bu hafta yapılacak üst düzey ticaret görüşmelerine odaklanmış durumda. Washington'un bu görüşmelerde taleplerine ilişkin Beijing üzerindeki baskıyı sürdürmesi bekleniyor. ABD Çin'in Amerikan fikri mülkiyet haklarını korumak ve Amerikan şirketlerini Çinli şirketlere teknoloji transferine zorlamasına son vermek ve sanayi sübvansiyonlarını engellemek için kapsamlı yapısal reformlar yapmasını istiyor. Dolar endeksi dün yüzde 0.45 artışla 24 Ocak'tan bu yana en fazla artışı
kaydetmesinin ardından bugün 97.04 ile yatay seyrediyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)