E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaKüresel borsalarda rotasyon heyecanı---

Küresel borsalarda rotasyon heyecanı

Küresel borsalarda rotasyon heyecanı
23 Kasım 2020 - 10:40 www.borsagundem.com

Kovid krizini atlatmaya hazırlanan yatırımcılar ekonomik açıdan hassas olan hisselere yöneliyor. 17 milyar dolarlık varlığın yönetimini üstlenen Jeff Mills GSYİH düşük gelse bile bu hisselerin yükseleceğini öngörüyor

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Küresel ekonomi korona virüsün neden olduğu ekonomik krizden iyileşme yolunda birçok büyük engelle karşılaştı. Ancak bu engeller büyümekte olan hisselerden ekonomik göstergelere daha duyarlı olan hisselere doğru yönelen rotasyonu engelleyecek nitelikte olmayabilir.

CNBC’nin haberine göre yatırım danışmanlığı firması Bryn Mawr Trust’ın Baş Yatırım Sorumlusu Jeffrey Mills yeni karantina dalgasına bağlı olarak ekonomik iyileşmenin bütün hız bariyerlerine takıldığını görüyor. Ancak Mills gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) negatife dönmesi durumunda bile ekonomik açıdan hassas olan hisselerden vazgeçmiyor.

Mills konuyla ilgili verdiği demeçte, “Piyasalar ilk çeyrekte yaşayacağımız yavaşlamayı arkada bırakacağımızı gösteriyor. Küçük hisseler büyükleri geride bıraktı” ifadelerini kullanarak değer hisselerinin, sanayi sektörünün ve faiz oranlarının tutunabileceğini ekledi.

Geçen hafta ABD’de GSYİH rakamlarının gelecek yılın ilk çeyreğinde negatif geçeceğini öngören JPMorgan, bu uyarıyı yapan ilk Wall Street firması oldu. Bankanın uyarısında korona virüs vakalarının ve kısıtlamaların ekonomik krize neden olduğuna dikkat çekildi. Ancak JPMorgan aşı konusundaki gelişmelerin ikinci çeyrekte hızlı bir ekonomik genişleme yolunu açabileceğini de raporun ekledi.

17 milyar dolarlık varlığın yönetimini üstlenen Mills bu iyimser havayı paylaşıyor. Yatırım uzmanı döngüsel hisselerin ve değer hisselerinin gelecek yıl daha derinlemesine bir yükseliş yakalamasını bekliyor.

Mills, “Borsalar bahsettiğimiz gibi bir rotasyonun gerçekleşmesi konusunda gerilmiş bir yay gibi bir hal aldı. Eğer bu ay gerçekleşen performansı eylül ayıyla karşılaştırırsanız gerilen yayın serbest bırakılma başladığını görebilirsiniz” dedi.

Yatırım uzmanına göre bu rotasyon teknoloji hisselerinin pik noktaya ulaşmasıyla birlikte sanayi, ham madde ve düşük sermayeli şirketler hisselerinin Wall Street’te daha fazla ilgi görmesini ifade ediyor.

Mills bu geni dönüşle alakalı görüşlerinde, “Düşük sermayeli şirketler bir süredir sevdiğimiz bir alan. İki buçuk yıllık ayı piyasasından sonunda kurtulmaya başladılar. Olumlu bilanço revizyonları görmeye başlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yatırım uzmanı tüm bu özgüvenine rağmen gelecek birkaç ay için sıkıntılı bir borsa performansı bekliyor. Mills, “Bu noktadan yeni rekor yüksekliklere ulaşabileceğimizi sanmıyorum. Yıl sonuna kadar teşvik paketi haberi görmemiz imkansız görünüyor. Bana kalırsa borsa aşıyla ilgili iyi haberleri absorbe etti” dedi.

Küresel piyasalar haftaya "aşı" iyimserliği ile başladı

 

Aşı ile ilgili yeni açıklama geldi, hangisi başarılı olacak?

 

Borsa İstanbul'da yeni hafta rekorla başladı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)