E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıFitch ve ECB haftası---

Fitch ve ECB haftası

Fitch ve ECB haftası
04 Mart 2024 - 08:50 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

Küresel borsalar art arda dört aydır kazanç elde ediyor. İstatistiksel olarak borsa için pek de iyi bir ay olmayan Şubat ayı, itibarını hak etmedi. Yatırımcılar yapay zekanın potansiyeli karşısında hipnotize olmaya devam ediyor ve kurumsal kazançlar ile ABD ekonomisinin dayanıklılığı sayesinde güvenlerini tazeliyorlar. Merkez bankalarının açıklamaları bile artık yatırımcıları artık o kadar korkutmuyor.

Enflasyonla ilgili göstergeler söz konusu olduğunda PCE kraldır. ABD enflasyonuna ilişkin bu ölçüm beklentilerle tamamen uyumlu çıktı. Yıllık bazda mevsimsellikten arındırılmış çekirdek PCE %2,8 arttı. Borsa endeksleri bu verinin ardından kazançlarını artırırken, ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin neredeyse yatay kalması, bu rakamların önemli ölçüde hareket etmediğini kanıtladı. %4,35 ile %4,20 arasındaki dar konsolidasyon bandında salınmaya devam ediyor. Mevcut durumda piyasa yazdan önce faiz indirimini fiyatlamıyor.

Euro Bölgesi TÜFE’si Şubat ayında beklenenden daha az yavaşladı ve bu durum enflasyondaki istikrarın altını çizdi. Enflasyon Şubat ayında yıllık bazda %2,6’ya gerileyerek BBG anketindeki %2,5’lik konsensüs tahmininin üzerine çıktı. Çekirdek enflasyon %0,2 puan düşüşle %3,1’e geriledi; bu da %2,9’luk konsensüs tahminine kıyasla yukarı yönlü bir sürpriz oldu. Enflasyondaki küçük düşüş temel olarak baz etkilerinden kaynaklandı ve hizmet enflasyonu halen katı.

Politika yapıcılar enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru gittiği konusunda iyimser. Ücretlerdeki ve işgücü maliyetlerindeki yüksek artışların fiyat baskılarını daha uzun süre artırma riski taşıdığından endişe duyuyorlar. Son Eurostat verileri, Avrupa Merkez Bankası politika yapıcılarının Haziran ayından önce faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceği yönündeki spekülasyonları sona erdiriyor.

Diğer taraftan ise genellikle ilk önce FED kesinti/artırma yapar ve ECB de onu takip eder. Ama İlginçtir ki OIS piyasa katılımcıları, Haziran ayı itibarıyla ECB’nin faiz indirimi ihtimalini %98,20, Haziran ayında FED faiz indirimi ihtimalini ise %83,30 olarak tahmin ediyor.

Çin’de ise PMI göstergeleri sanayide zayıf, hizmetlerde ise biraz daha iyiydi.

Orta Doğu’da petrol fiyatlarını destekleyen gerilimin hız kesmeden devam etmesi.  Petrolün dar bir fiyat aralığında kalması, piyasaların özellikle Çin’de merkez bankasının faiz indirimi beklentileri ile petrol talebinin dinamikleri arasında gidip geldiğinin kanıtı. ABD’de haftalık stoklar bir kez daha yaklaşık 4 milyon varil arttı. Fiyatlar açısından ham petrol bu hafta yaklaşık %2 arttı; Brent ve WTI sırasıyla 83 USD ve 79 USD seviyesinde işlem gördü.

Bitcoin Şubat ayını stratosferik bir kazançla %43 artışla tamamladı:  Bu hafta, özellikle Çarşamba günü Bitcoin Spot ETF’lerine yeni bir giriş rekoru kırıldı; borsada işlem gören bu ürünlere tek bir günde 673 milyon dolar aktı ve varlığın Pazartesi’den bu yana neredeyse %20 oranında artmasına yardımcı oldu. Bitcoin şu anda 62.000 dolar seviyesiyle. BTC’deki bu iyimserlik dalgası, +%10 ile Ethereum (ETH), +%15 ile Cardano (ADA), +%30 ile Solana (SOL) ve hatta +%30 ile Dogecoin (DOGE) dahil olmak üzere büyük kripto para birimlerini de beraberinde getirdi. Dijital para biriminin bu tür performanslarını görmek için Aralık 2020’ye dönmeniz gerekir. Spekülasyon kripto para piyasasına tamamen geri döndü.

Haftalık veri takvime baktığımızda; ECB’nin 7 Mart’taki toplantısının ardından faiz oranlarını değiştirmemesi bekleniyor. Aynı zamanda Jerome Powell’ın, para politikası ve ekonomik görünüm hakkında güncel bilgiler vermek üzere 6 ve 7 Mart’ta ABD Kongresi kongre komitelerinin huzuruna çıkması planlanıyor. Her zaman yakından izlenen aylık ABD istihdam verileri, resmi 8 Mart’ta tamamlayacak. Yurtiçinde ise bugün Şubat enflasyon verileri Perşembe Hazine nakit dengesini ve 8 Mart’da Fitch’in Türkiye yönelik değerlendirmesini takip edeceğiz.

Petrol, OPEC+ kararları ve Ortadoğu gerginliğiyle dengeleniyor

 

Bitcoin 64 bin doları aştı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ALİ KODUŞ04 Mart 2024 11:09

    Yabancılar borsamıza paraları gömdüler yabancı değerlendirme kurumları bu yüzden notumuzu asla kıramazlar.çünkü kendi ayaklarına silah sıkmazlar.