E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarEthereum rakiplerinde güçlü adımlar---

Ethereum rakiplerinde güçlü adımlar

Ethereum rakiplerinde güçlü adımlar
26 Kasım 2021 - 17:48 www.borsagundem.com

Ethereum blockchain’i üzerinde işlem ücretlerinin yüksek olması, birçok merkeziyetsiz uygulamanın geliştirilmesini ve tüketicilere ulaştırılmasını zorlaştırıyor. Ethereum’un kısıtlamaları ise rakipleri için fırsat haline geliyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Ethereum’un inovatif akıllı kontratları, merkeziyetsizleştirilmiş uygulamaların (dApp) da ortaya çıkmasına neden oldu. Ancak bugün giderek daha fazla proje Ethereum’un kısıtlamaları nedeniyle pazarda oluşan boşlukları doldurmaya başladı. 2017 yılından bu yana Ethereum blockchain’inde işlem yapmanın maliyeti uygulama geliştiriciler için engel oluştururken, yükselen enerji fiyatları birçok kullanıcının bu uygulamalara erişim sağlamasının önünü kapattı.

Forbes’un haberine göre ilk non-fungible token (NFT) projelerinden bir tanesi 2020 yılında görülen patlamadan yıllar önce ortaya çıktı. Ancak trendin yükselişini görecek kadar uzun ömürlü olmadı.

2017 yılının ilk dönemlerinde ortaya çıkan NFT temelli oyun CryptoKitties, şimdi popüler NFT’lerde gördüğümüz birçok özelliğin öncüsü oldu. Aynı yılın kış aylarında aşırı yükselen Ethereum işlem fiyatları, dApp üzerinde en basit işlemleri gerçekleştirmeyi dahi zorlaştırdı. Bunun sonucunda proje başarısızlığa mahkum oldu. CryptoKitties’in çöküşünün ardından birkaç yıl boyunca NFT’lerin konusu açılmadı. CryptoKitties’i etkileyen teknik aksaklıklar şimdi büyük ölçüde aşıldı. Yeni projeler Ethereum’un liderliğini yaptığı çabaların ardından oluşan boşluklarda ortaya çıktı.

Ethereum dahi o dönemden bu yana, bir dizi teknik güncellemeyle eksikliklerini giderme çabası içine girdi.

Ethereum’un kısıtlamalarından fayda sağlayan isimlerden bir tanesi, Cardano (ADA). Cardano ilk aşamada Ethereum’un kuruluşunda rol oynayan ekip tarafından dikkatle tasarlandı. Şimdi ise potansiyelini ortaya koyuyor. Cardano düşük işlem ücretleri sayesinde son dönemde giderek daha fazla dApp’e ev sahipliği yapıyor. Stablecoin Hub ve DEX Ardana gibi projeler ise Cardano blockchain’i üzerinde başlatılan ilk girişimler arasında yer aldı. Ardana CEO’su ve Kurucusu Ryan Matovu, “Cardano’nun kendine has özellikleri, mevcut kullanımlara ek olarak, yeni DeFi kullanım alanlarının yaratılmasına da imkan tanıyor” dedi.

Devamında, “bu özellikler gelecekte Cardano’yu en güvenli ve merkeziyetsizleştirilmiş blockchain’lerden biri haline getirmekle kalmayacak, aynı zamanda etki yaratacak yeni projelerin oluşmasına da imkan tanıyacak” ifadelerini kullandı. Ancak Cardano Ethereum’un tek rakibi değil. borsagundem.com'un derlediği bilgilere göre diğer isimler arasında Polkadot da yer alıyor. Polkadot da Ethereum’un kurucularından Gavin Wood tarafından tasarlandı.

Hudson ise tüketicilere odaklanarak, NFT’ler ve dApp’lerin kullanım seviyesini artırmayı hedefliyor. 2017 yılında ard arda birçok coin’in piyasaya sürüldüğü patlama döneminin üzerinden oldukça fazla zaman geçti. Kaliteli protokoller geliştirildi, işlem hacmi arttı ve networkler iyileştirildi. Tüm bu gelişmeler ise hükümetlerin politika yapıcılarının ve geleneksel finansal hizmetler çalışanlarının ya da sermaye piyasalarının yardımı olmadan gerçekleşti.

Kripto ve dijital varlık sektöründe Wall Street bankalarından küresel tüketici markalarına ve tedarik zincirlerine, kurumsalların ilgisi standartları yükseltirken, daha fazla tüketicinin bu yen dijital ürünleri ve çözümleri benimsemesini hızlandıracak.

Yeni korona virüs varyantı kripto paraları da vurdu

 

Bitcoin çakıldı! Boğaları hayal kırıklığına uğrattı

 

Kripto para piyasası Hindistan şokunu çabuk atlattı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Acaba28 Kasım 2021 15:48

    Sayın kurtulmuş lafla peynir gemisi yürümez neyle düşüneceksiniz dövizi kasa tam takır olanda bizim paramız değil sap borç para inşallah yanılırım ülkem kazansın

  • Mucise Reis ;)26 Kasım 2021 20:39

    Tekeli gitmeye başladı. çok fazla alım-satım komisyon alıyorlar inanılır gibi deil.. bazı boşuklar oluşuyor. bu alanda bu boşlukları diğer alternatifler kapatmaya çalışıyor. zaten transfer etmedne once ucuz coıne çevirip transfer etmek daha manıklı. transferlerde sorun. kaybolur gider yanlış işlemde dikakt. turk işlemleri yapıp dirakt bankaya alınabılecek işlere gırın yanı. yabanıalrda o ucuz bu ucuz ama sorun anında dil bilmenız lazım.