E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaAğaoğlu: BIST kritik eşiği aşağı kırdı---

Ağaoğlu: BIST kritik eşiği aşağı kırdı

Ağaoğlu: BIST kritik eşiği aşağı kırdı
19 Ağustos 2019 - 08:49 www.borsagundem.com

Milliyet Ekonomi Yazarı Ali Ağaoğlu: Arjantin etkisi TL'de sınırlı kaldı. Borsa İstanbul tarafı açık olduğu iki iş gününde ne yazık ki TL’nin direncini gösteremedi

Uzun bayram tatili sırasında dünya dönmeye devam etti. Trump, Çin’e uygulayacağı vergileri erteleme kararı verirken, Arjantin seçimleri gelişen ülke piyasalarında “dipten gelen dalga” etkisi yarattı.

Bizim de dahil olduğumuz gelişen ülke piyasalarını en fazla etkileyen “olay” Arjantin oldu. Kullandıkları yöntem biraz farklı: “36 milyon nüfuslu Arjantin’de PASO ön seçimleri sonrası kendi grubunda en çok oyu alan liderler genel seçimlere katılmaya hak kazanacak. Genel seçimde yer almak isteyen siyasi gruplar, ön seçimlerde kullanılan geçerli oyların en az yüzde 1.5’ini almak zorunda. Başkanlık seçimleri 27 Ekim’de... Genel seçimlerde oyların en az yüzde 45’ini alan aday devlet başkanı olacak. Oyların en az yüzde 40’ını alan adaysa, ikinci turda rakibine yüzde 10 fark atarsa yine devlet başkanı seçilecek” deniyor.

Dayak yiyen foncular

Yapılan “ön seçimlerin” galibi Alberto Fernandez’in liderliğini yaptığı ve oyların yüzde 47.3’ünü alan “Herkesin Önünde” koalisyonu oldu. Halihazırda ülkeyi yöneten ABD destekli Mauricio Macri ise yüzde 32.2 oy alabildi. 2007-2015 arasında Arjantin’i yöneten Cristina Fernandez de Kirchner’in siyasi tecrübesi; kendisini başkan yardımcısı seçen Fernandez’e önemli bir avantaj sağlamışa benziyor.

Sol koalisyonun Ekim seçimlerine büyük farkla önde girecek olması piyasaları karıştırdı. Arjantin pezosu/dolar 45.2 ile girdiği seçimlerden 60.2’lere kadar yükselerek çıktı, haftayı 54.35 seviyesinden kapattı. Arjantin borsa endeksi Merval de 44.355 ile başladığı seçimlerden sonra 27.530’a kadar düştükten sonra haftayı 30.406 seviyesinden kapattı. Haftalık kapanışlar bazında bakıldığında dolar bazında yüzde 42.99’luk bir kayıp söz konusu.

Hal böyle olunca; Arjantin’de adeta dayak yiyen fon yöneticileri diğer tüm gelişen ülke piyasalarındaki likit/kârlı pozisyonlarını (Ağırlıkla bu zararlarını kapatmak için) kapatma yoluna gidince gelişen ülke paraları ve borsaları değer kaybetti. Bu dip dalgadan neredeyse en az etkilenen para birimlerinden birisi Türk Lirası oldu. Arjantin’den sonra en yüksek CDS primlerinden birine sahip olmamıza rağmen TL’nin dirençli durmasında uzun bayram tatilinin de payı vardı. (Tatil boyunca TL’nin nasıl olup da böyle dirençli durabildiğine dair pek çok soru geldi, bu konuyu bu hafta içinde bir başka yazıda ele alacağım) Borsa İstanbul tarafı açık olduğu iki iş gününde ne yazık ki TL’nin direncini gösteremedi.

BIST kritik eşiği aşağı kırdı

Bu hafta veri trafiği görece sakin olacak. ABD’de Jackson Hole toplantıları, Fed ve ECB toplantılarının notları açıklanacak. İçerideki veri trafiğinin de görece sakin olduğu haftaya borsa ve kur cephesinde önemli eşiklerde olduğumuz görülüyor. BIST 100 endeksi 95.734 seviyesindeki kapanışı ile hem 97.421’deki 50 günlük Basit Hareketli Ortalaması’nın (BHO) hem de 96.001’deki 200 günlük BHO’nın altında günlük/haftalık kapanış yaptı. Bu seviyelerin aşağı yönde kırılmış olması yeni düşüşlerin görülmesinin ihtimalini artırıyor. Haftanın son iki günündeki hareket BIST 100 vadelilerinde 28 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında geride bıraktığımız 120.975 ile 125.625 arasında kalan “boşluğun tamamen kapanmasını” beraberinde getirdi. Bir “boşluk” daha kapanırken, bu sefer de 9-15 Ağustos tarihlerinde 125.125 ile 124.925 (aslına bakarsanız “boşluk” olarak bakıldığında 125.125-123.650 daha doğru olacaktır) geride yeni bir boşluk oluştu. Bu da “bir ara” kapanacaktır. Yakın zamanda olup olmayacağı hafta başındaki borsa hareketlerine ve haftanın ikinci yarısında Jackson Hole’dan gelecek haberlere bağlı olacaktır.

Kritik toplantı

Dolarda haftalık 5.5721’deki kapanış, 5.5674’teki 200 günlük BHO’nın (Bu haftanın kapanışının bu seviyenin altında mı üstünde mi olacağı önemli olacak!) üzerinde bir kapanış olması teknik analiz açısından kayda değerdi.

Önemli denebilecek bir fark olarak görülmese de 200 günlük BHO’nın uzun süre altında kalınmıyor olması (ki ben kısa vadede diplerin görüldüğünü düşünen taraftayım) dolar/TL kurunda düşüş potansiyelinin azaldığının bir emaresi olarak okunması gerektiğini düşünüyorum. Fed Başkanı Powell’ın bu hafta Jackson Hole’da yapacağı konuşmanın gelişen ülke para birimlerine yeni bir satış getirmesi durumunda dolar/TL’de 5.6815-5.6915 bandı ilk önemli direnç seviyesi olacak gibi görünüyor. Majör bir değişim söz konusu ise bu seviye ilk denemede tutacaktır.

‘Jackson Hole’ ve ‘Powell’

22-24 Ağustos’ta Jackson Hole’da kritik buluşma var. Her yıl yapılan bu toplantılarda Fed başkanlarının kısa-orta vade için para politikaları konusunda verecekleri mesajlar dikkatle takip edilir. Son toplantısında faizleri 25 baz puan düşüren Fed’in bu toplantıya dair notları, Jackson Hole’den bir gün önce açıklanacak. Powell’ın son olarak söylediği “döngünün ortasındaki düzeltme” söyleminin biraz daha netleşip netleşmeyeceğine bakılacak. Döngü faizlerin yükselişi ve son indirim bu döngünün içindeki bir “düzeltme mi” yoksa orta vadeli faizlerde indirim yönlü bir hareket mi olup olmadığı daha net anlaşılacak umarım.

Piyasalar Eylül’deki toplantıdan da 25 baz puanlık biri indirimi çoktan fiyatladı. Jerome Powell büyük olasılıkla; Trump’ın baskılarının da etkileriyle; tekere çomak sokmayacaktır. Ancak satır aralarında Eylül’de faiz indirimine devam etmeyeceğini söyleyecek; daha doğrusu ima edecek. Olursa piyasalarda kısa vadeli bir oynaklık yaşanabilir. Tersine; Eylül’de bir faiz indirimi daha geleceği “algısı” bile piyasaları çok da coşturmayacaktır. Hele ki negatif getirili kamu tahvillerinin tutarı 17 trilyon dolara yaklaşmışken...

Unutmadan bu hafta ECB de toplantı notlarını açıklayacak. Draghi’nin son toplantısında tartışılanlar, dikkatleri, Eylül’de yeni bir “hedefli parasal genişleme” yapacağı beklenen ECB’nin toplantı notlarına çekiyor.

Ali Ağaoğlu / Milliyet

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (16)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • A.korkut tur20 Ağustos 2019 08:55

  89..90..91 yaparlarsa.. mal alınır..once ..95 de...sonrada 100 ün ustünde geri verilir..dolar ..işi karısık biraz..50 tane çeldiricisi var...548 e bakarım...asagı gecerse..tirubune c8karim..563 civari pivot zaten. Uzeride kal8rsa 580 var..

 • E:S20 Ağustos 2019 08:34

  yoksa pozisyon almak için biraz daha geri mi çekmek istiyorsunuz.

 • Volkan20 Ağustos 2019 03:42

  Almanya piyasaya 50 milyar EUR sürecekmiş, Türkiye'ye de bir kaç milyar euro gelir.

 • Burhan19 Ağustos 2019 23:07

  Ağaoğlu adı var kendi yok.Piyasa yorumları nı tutarsız ve sallamasyon olarak görüyorum.genellikle yorumları baykuşvari , olumsuzdur.(kendi şahsi görüşüm)

 • Kadri19 Ağustos 2019 22:57

  92 bine gelince kademeli alınır

 • Ercü19 Ağustos 2019 18:12

  Yorumları okudum kıllandım, keşke pozisyonu bozsaydım.Helga melga derken viop ta,Helga yaptılar bizi arkadaş.

 • AHMET ÖZBİR19 Ağustos 2019 12:18

  AŞAĞI da kırsa yukarı da çıksa küçük yatırımcı YOLUNSA merkezi olmuş borsa!

 • Cekic19 Ağustos 2019 11:11

  Agaoglu belliki hayatinda borsada hissesi olmamis orada sallamak kolay 2 hisse al oyle konus bakalim

 • Helga ‘ya 19 Ağustos 2019 10:28

  Seni seviyorum ama aynı pozisyonda olmak istemem :) çünkü eski filmlerin aklıma geliyor işin sonu kötü.

 • Net19 Ağustos 2019 10:07

  Gelecek 10 yıllık vadede tl değerini artıracak.tl den kaçan yanar.dolarize olan yüzde 45 ,50 zarar yazar. Önümüzdeki 4 yıllık süreç abd aleyhine.

 • Evet 19 Ağustos 2019 10:24

  Türkiye ekonomisi ABD den iyi diyorsun yani :) 4-5 sene sonraya kim öle kim kala sen bana 4-5 ay sonra dolar kaç olacak onu söyle:) ABD ekonomisi kötü olacaksa,Euro,Altın,Çin yuanı veya ruble TL ‘den daha mı kötü olur?Yatırım işi at gözlüğü ile yapılmaz ,tüm dünyaya bak.ABD ekonomisi kötü olacak,dünyadaki en iyi ekonomi Türkiye olacak,batan ABD ekonomisi nedeniyle krize giren dünyada uzaylılara mal satıcaz çünkü diye bir açıklaman olabilir.Zaten hiç borcumuz da yok,dış borcumuzu ödemek zorunda da değiliz.Dünyada kriz çıkarsa en çok bize yarar di mi? Neden CDS ler de Arjantin sonrası ikinci ülkeyiz bana izah eder misin? Ben senin kadar net demiyorum bak iddiam yok.Cesaret cehalet kökünden gelir derler.

 • Berber Kamil19 Ağustos 2019 09:37

  Sayın Camgöz,istersen Vİop piyasasında dolar sat,madem 4,70 e inecek diyen Hiristiyanlarla aynı düşüncedesin.Büyük kar edersin düşerse.Reis altın alın demişti,gerçekten çok çıktı ben hala Altın konusunda Reis ne der ,satın artık der mi onu bekliyorum.

 • Deutsche Bank pozisyonda 19 Ağustos 2019 09:15

  Merak etme Alman arkadaşlar pozisyonda yakalandı bırakmazlar TL’yi...ama zora girerse Deutsche Bank o zaman kredili malda yakalanan spekülatör gibi verecek adam da bulamaz.O zaman durum sakat.

 • ALAATTİN CAMGÖZ19 Ağustos 2019 09:09

  sayın hocam sen ne diyon. alman bankası Deutsche Bank dolar 4,70 TL incek diyor siz 5,70 TL diyorsunuz.bende buna inanıyorum.bu ayın sonuna kadar buralara değecektir.

 • Para sana feda olsun Helga 19 Ağustos 2019 09:43

  Gençliğimi senin resimlerine bakarak ,filmlerini seyrederek geçirdim Helga.Sağolsun Almancı kuzenler hep kaset getirirdi.Sen bana hoca oldun sayende Almanca öğrendim.Kazanacağın para helaldir ,emeklilik fonun kar etsin.Gençliğinde çok faydanı gördük.

 • Helga19 Ağustos 2019 09:27

  Türkleri çok seviyorum diye pozlar veriyordum eskiden sahillerde,gazeteler de yazıyordu.Dedim bankama yıllar sonra içimdeki Türk sevgisi kabardı,biraz Türk tahvili alın,dolarlarımı,euro mu satın,6 liradan...faizler 4-5 puan düşecek nasılsa yüzde 20 oradan kar ederim,kısa günün karı dolar da 4,70 e düşsün oradan yerine koyarım.3-4 ayda yüzde 35-40 kar nerede var sizi çapkınlar :) Düşsün 4,70 e hemen hadi hadiiii ,Alaattin sen de böyle yorumlar yaz aferin sana ....