E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiABD'de ÜFE tahminleri aştı---

ABD'de ÜFE tahminleri aştı

ABD'de ÜFE tahminleri aştı
16 Şubat 2024 - 16:42 borsagundem.com

ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), ocakta aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda yüzde 0,9 artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

ABD Çalışma Bakanlığı, ocak ayına ilişkin Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerini açıkladı.

Buna göre ÜFE, ocakta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 ile son beş ayın en yüksek artışını kaydetti. Piyasa beklentisi, üretici fiyatlarının aylık bazda yüzde 0,1 artması yönündeydi. ÜFE, geçen yıl aralıkta yüzde 0,1 azalmıştı.

Üretici fiyatları, ocakta yıllık bazda da yüzde 0,9 artış gösterdi. Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen üretici enflasyonunun ocakta yıllık bazda yüzde 0,6 olacağı öngörülüyordu. ÜFE, aralıkta yıllık bazda yüzde 1 artmıştı.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE, ocakta aylık bazda yüzde 0,5 ile Temmuz 2023'ten bu yana en hızlı artışını kaydetti. Çekirdek ÜFE, yıllık bazda da yüzde 2 yükseldi.

Beklentilerin üzerinde gerçekleşen çekirdek üretici enflasyonunun aylık bazda yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 1,6 olacağı tahmin ediliyordu.

Çekirdek üretici fiyatları, aralıkta aylık bazda yüzde 0,1 azalmış, yıllık bazda yüzde 1,7 artış göstermişti.

ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını ölçerek nihai ürün fiyatlarına ve manşet enflasyona ilişkin ipuçları veriyor.

ABD Merkez Bankası, ÜFE de dahil tüm enflasyon göstergelerini takip ediyor.

ABD piyasaları için 'balon' yorumu

 

ABD enflasyonu sonrası piyasa ikiye ayrıldı

 

ABD'de enflasyon verisi açıklandı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)