E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıABD enflasyonu sonrası piyasa ikiye ayrıldı---

ABD enflasyonu sonrası piyasa ikiye ayrıldı

ABD enflasyonu sonrası piyasa ikiye ayrıldı
14 Şubat 2024 - 08:53 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

Ocak ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) bir önceki yıla göre %2,9 artması beklenirken %3,1 artmasının ardından, federal fon vadeli işlemleri şu anda Mart ayında faiz indirimi fiyatlamasını tamamıyla çekerken, mayıs ayında gevşeme ihtimalini de  %50’den düşük olarak fiyatlanıyor.

ABD’de tüketici fiyatları ocak ayında kiralık konut fiyatlarındaki artışın etkisiyle beklenenden fazla yükseldi. Bu yıllık %3,1’lik artış son dört ayın en büyük artışıydı ve güçlü işgücü piyasası (ABD’li işverenler Ocak ayında 350.000’den fazla iş imkanı yarattılar ) ve ekonomik dayanıklılık ortamında gerçekleşti.

TÜFE aralık ayındaki %0,2’lik artışın ardından geçen ay %0,3 artarken ( %0,2 artması bekleniyordu)  kiraların da dahil olduğu barınma harcamaları TÜFE’deki artışın üçte ikisinden fazlasını oluşturdu. Gıda fiyatları %0,4 ile bir yılın en yüksek artışını gerçekleştirdi ve bunda kısmen kış fırtınalarının etkili olduğu belirtildi

Çekirdek TÜFE olarak adlandırılan gıda ve enerji bileşenleri hariç endeks, Aralık ayında %0,4’lük artışın ardından barınma sektöründeki %0,6’lık artışla desteklendi. Ev sahiplerinin kiralamak için ödeyeceği veya mülklerini kiralamaktan kazanacağı tutarın bir ölçüsü olan mülk sahiplerinin eşdeğer kirası (OER) %0,6 arttı. Bu dokuz aydaki en büyük artıştı ve Aralık ayındaki %0,4’lük artışın ardından geldi.

Veri sonrası piyasa yine ikiye ayrıldı.

Umutlu olanlar; Aşırı tepki vermemek ve enflasyonun yeniden canlandığı varsayımına atlamamak önemli, Enflasyon kısmen Fed’in tercih ettiği temel PCE ölçüsü için daha az önemli olan segmentler tarafından yönlendirilirken, ileriye dönük göstergeler bunların önümüzdeki aylarda gevşeyeceğini gösteriyor ve yapılan sadece, TÜFE verisinin ardından faiz indirimi beklentilerini Mayıs ayından Haziran ayına ertelememiz derken,

Temkinli taraf ise; Cuma günü açıklanacak Ocak ayı üretici fiyatları ve OER tarafındaki önümüzdeki aylarda hesaplama kaynaklı beklenen gevşeme yeterli olmaz ve enflasyonun bir veya iki ay daha yüksek kalması devam ederse Haziran ayında faiz indirim beklentisini de veda edebilir ve muhtemelen Eylül ayına odaklanmayı görürüz demeye başladılar.

Dünkü veri sonrası sonuç; Fed yetkilileri neredeyse son 1 aydır ” Fed’in enflasyonun yenildiğini söylemek için henüz çok erken olduğunu söylerken”  ima ediyorlardı ve dünkü sıcak veri haklılıklarını ima etti.

Fed’in faiz indirimine başlaması için muhtemelen yılın ikinci yarısını beklememiz gerekecek, ancak mesele bankanın bu yıl faiz indirimine gidip gitmemesi değil, bu noktada bu neredeyse kesin. Mesele Ne kadar faiz indirimi olacak? Yıla FED’den 2024’de 160 baz puan indirim beklentisiyle başlayan Vadeli kontratlar şu anda Fed için bu yıl yaklaşık 87 baz puanlık genişleme fiyatlandırılacağına işaret ediyor; bu rakam, veri açıklanmadan önceki 110 baz puandı.

Bu durum, küresel ölçekte büyük merkez bankalarının 2024’te faiz indirimine yönelik agresif beklentiler nedeniyle geçen yılın sonuna doğru güçlü bir yükseliş sergileyen küresel hisse senetleri üzerindeki baskıyı sürdürdü.

MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini içeren en geniş endeksi  %0,8 düştü ve art arda beşinci gün kayıplara doğru ilerledi. S&P 500 ve Nasdaq vadeli işlemleri yataya yakın işlem görürken, Eurostoxx50 vadeli işlemleri %0,3 kayıp yaşadı.

ABD faiz oranlarının başlangıçta beklenenden daha uzun süre yüksek kalması ihtimali, 10 yıllık Hazine tahvil getirisinin iki ayın en yüksek seviyesi olan %4,3320’ye yükselmesine neden oldu. Tipik olarak yakın vadeli faiz oranı beklentilerini yansıtan iki yıllık Hazine getirisi, iki ayın en yüksek seviyesi olan %4,6730’a ulaştı. Dolar endeksi de 104,81 seviyesinde yani üç ayın zirvesinde.

12 göstergesi al veren hisseler (14.02.2024)

 

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisseler

 

Günün önemli şirket haberleri 14/02/2024

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • azmi14 Şubat 2024 10:40

    Abd de enflasyon 2.9 değil de 3.1 arttığı ( ne çok artmış ama :D  :D  ) için bizim piyasalara ne oluyor anlamadım. Yağdan kıl kapıyor mübarek ,paldır küldür aşağı . Şimdi de Abd on yıllıkları takip edecekmişiz , öyle diyorlar..

  • TAMYOBAZSEMİH14 Şubat 2024 09:51

    çok uraştlar .bizim tuikten gönderelim bi kaç kişi bi gecede ne kadar istiyosalar insin .bu kadar zorlanmaları hayret .uhauhauhauhauhua