E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasa89 hissede karar anı!---

89 hissede karar anı!

89 hissede karar anı!
08 Nisan 2021 - 08:48 www.borsagundem.com

Borsada izlenen dalgalanma sürecinde endeks ağırlığı yüksek hisseler öne çıkıyor. Zeynep Aktaş, Milliyet'te bugün "Borsada ‘ağırlıklı güç’te karar anı!" başlıklı yazısında bu hisseleri inceliyor. İşte o yazı...

Borsaya endeks üzerinde ağırlığı yüksek olan şirketler yön veriyor. Bu hisse senetleri kıpırdamadıkça endeks ya yerinde sayıyor ya geriliyor. Peki borsada endeksin 1.445’i aşamamasının sebebi ne? Borsa 100’deki 11 hisse ortalamaların üzerine çıktı. 89 hissede ise karar noktasındayız.

Borsa yılın en düşük seviyesini 23 Mart’ta Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması sonrasında 1.256 ile test etti. Endeks buradan gelen alımlarla yönünü yukarı çevirdi. Ancak bu hareket yabancıların satışa devam etmesi nedeniyle sınırlı bir seyir izliyor. Hacim zayıf ve 24 ila 30 milyar TL arasında gidip geliyor.

BIST 100 Endeksi son 15 gündür en yüksek 1.445 seviyesini gördü ve şimdi 1.415’te. Hisse senetlerinde hareketin genele yayılmaması endeksin yükselişini de sınırlandırdı.

İlk 5 hisse önemli

İki haftalık süre içinde endeks, 8-20 ve 50 günlük ortalamalarının üzerine çıkmayı başaramadı. Ancak bu seviyelerin aşılması halinde yükseliş yönündeki eğilimin güçlenmeye başladığının işareti olarak okunmalı. Peki, borsada endeksin 1.445 seviyesinin üzerine çıkamamasının ve zayıf seyir izlemesinin nedeni nedir?

Bunun nedeni endeks üzerinde ağırlığı yüksek hisselerden önemli kısmının yükselişe katılmaması. Endeks üzerinde ağırlığı olan ilk 10 şirket arasında Bim Mağazalar, Turkcell, Garanti Bankası, Akbank, Ford Otosan, Tüpraş, Şişe Cam, Koç Holding, Aselsan ve Türk Hava Yolları bulunuyor. Endeksin güçlü bir çıkış sergileyebilmesi için en az ilk beş hissenin ortalamaların üzerine çıkabilmesi önemli.

DOLARDAKİ HAREKET NE YÖNDE?

Borsada işlem hacmi katılımcıların etkinliğini gösterir. Piyasalardaki coşkunun ve karamsarlığın, hareketin ve durağanlığın simgesidir. Son yaşanan hareketlere baktığımızda endeksin 1.445 seviyesini aşmada zorlandığını ve bir süre daha 1.350-1.445 bandında yatay hareket edeceğini görüyoruz.

Doların seyri

Reel Efektif Döviz Kuru 65.7 ile tarihi dip seviyelerde. Bu veri üzerinde henüz Ağbal sonrası kur hareketi yansımış değil. Her ay Merkez Bankası’nca yayımlanan endeksin 100’ün altına inmesi TL’nin değer kaybettiğini (ucuzladığını) gösteriyor.

Dolarda dip seviyeler marttan bu yana yükseliyor. Doların kalıcı olarak 8.10 TL’nin üzerinde hareket etmesi yeni zirve arayışı getirebilir.  8.10 seviyesinin altında ise 7.87 ve 7.68 destek seviyeleri izlenebilir.

Demir çelik borsayı tuttu

Borsa İstanbul’da demir çelik hisselerinin ortalamaların üzerinde hareket etmesi şimdilerde endeksi güçlü tutan en önemli faktör. Ereğli Demir Çelik’in tek başına endeks üzerindeki ağırlığı yüzde 7.46 seviyesinde bulunuyor. Hisse düşüş sonrası hızlı tepki verdi ve endeksi de tek başına yukarı taşımada etkili oldu. Kardemir (D)’nin endeks üzerindeki ağırlığı ise yüzde 1.46. İki hissenin de ortalamaların üzerindeki hareketi borsaya olumlu yansıdı.

3 hisse daha...

Endeks üzerinde Bim Mağazalar, Turkcell ve Garanti Bankası’nın belli bir ağırlığı var. Bu üç hisse senedinin hareketlenmesi endeksin ortalamaların üzerine çıkmasını ve güçlenmesini sağlayabilecektir. Üç hissenin endeks üzerindeki ağırlıklarının yüksekliği beraberinde endeksin yönünü çevirmeye olanak verecektir. Bim Mağazalar’ın tek başına endeks üzerindeki ağırlığı yüzde 7.37. Diğer iki şirketten Turkcell yüzde 5.18 ve Garanti Bankası yüzde 4 ağırlığa sahip bulunuyor.

Yabancılar hangi hisselerde alım tarafında

 

Günün önemli şirket haberleri 08/04/2021

 

Trabzon Liman ve Ceo Event Medya sorusu

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Yuh be08 Nisan 2021 16:16

  Çay işletmeleri iyi ki borsada değil 547 milyon zarar nedir abi ne işletiyorsunuz siz mars da fabrikamı kurdunuz ürün satacak adam yok ?

 • Hasan capraz09 Nisan 2021 13:15

  Işçiler suçlu deyince ye kadar kim sisirdi o kadroyu.Yönetici suçu yokmu.Suan asgari ücret 7.000 lira olmalı.Çalışan ve emekli ücretleri çok düşük.

 • çaycı08 Nisan 2021 18:42

  bütün zararlar o işletmedeki işçilerin aldıkları eşek yükü kadar  ücretlerdir.herbirine 10 bin tl.verilirse olacağı budur.mesela asgari ücret verilseydi bu kadar zarar olmaz kar bile açıklayabilirdi.yazıklar olsun.bütün suç işçilerindir.

 • Yunus08 Nisan 2021 12:29

  Bistte ky kalmadı ki heyecanı bitti hırsızlar kol geziyor

 • ZELİHA KARAKAŞLI08 Nisan 2021 11:07

  Yabancılar gelmez ise bu hisse senetlerinin yükselmesi zor.bizimkiler kumarvari hisselerde.mayıs ayının ortasından itibaren borsamızın büyük bir olay olmaz ise dünya da 1750 olur diyorum

 • mantık08 Nisan 2021 11:04

  Hala Jantsa gibi bir kağıdı o listeye koyarsanız inandırıcı olmaz!  Sermaye kar oranına göre uçmuş gitmiş!  Yükselmiş mi yükseltilmiş mi?