E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasa12 yaşındaki hisse yatırımcısından rekor kâr!---

12 yaşındaki hisse yatırımcısından rekor kâr!

12 yaşındaki hisse yatırımcısından rekor kâr!
09 Şubat 2021 - 15:50 www.borsagundem.com

Güney Kore'de 12 yaşındaki çocuk yatırımcı 'rekor' gelir elde etti

Güney Kore'de 12 yaşındaki Kwon Joon, hobi olarak başladığı hisse senedi satın alma işinden yüzde 43'lik gelir elde edince ülkesinde perakende ticaretin simgesi haline geldi. Joon, ABD'li milyarder yatırımcıya atıfta bulunarak "Rol modelim Warren Buffett" diyor.

12 yaşındaki yatırımcı, geçen sene nisan ayında annesini yaklaşık 22 bin 400 dolarlık bir birikimle perakende ticaret hesabı açmaya ikna etti. Ancak günlük ticaret yerine, yatırımını uzun vadede kar sağlayacak şekilde planladı.

Güney Kore’nin Joon gibi "değer yatırımı" peşinde olan genç yatırımcıları, koronavirüs pandemisinin ortasında perakende ticaretinin yükselişine öncülük etti. Bu gençler artık önceki senelerin aksine ülke hisselerinde işlem gören toplam değerin üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor.

Ülkede hisse senedi piyasaları, eğitim sistemi nedeniyle hayal kırıklığına uğramış ebeveynleri ve evden çalışan Y kuşağını cezbetmeye de devam ediyor.

En büyük destekçisi annesi

Joon’un en büyük destekçisi de annesi. "Bu çağda bir üniversite diplomasının bu kadar önemli olup olmayacağını merak ediyorum" diyen anne Lee Eun-joo, oğlunun tutkusuna saygı duyduğunu söylüyor.

Lee ayrıca iyi bir eğitimin bile oğlunu azalan iş fırsatlarına karşı silahlandırmayacağından da endişe duyduğunu dile getiriyor.

'Üniversiteye gitmek yerine yatırımcı olmayı tercih ederim'

Joon'un geçen yıl salgın nedeniyle okulların kapanması sırasında yaptığı alım listesi, Güney Kore'nin en büyük mesajlaşma uygulaması operatörü Kakao Corp.'tan teknoloji firması Samsung Electronics Co. ve Hyundai Motor'a kadar uzanıyor.

Röportajında hayır işleri de yapmak istediğini söyleyen genç yatırımcı "Seul Ulusal Üniversitesi gibi iyi okullara gitmek yerine, büyük bir yatırımcı olmayı tercih ederim" diyor.

Borsa rallisinde yeni tehditler

Elon Musk’ın Bitcoin hamlesi ne kadar doğru?

BOFA, paritede dolar yükselişi öngördü

Bitcoin rallisi 1.34 milyar dolarlık açık pozisyonu kapadı

Borsa risk iştahını koruyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)