E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıTCMB ve ABD ÜFE sonrası dolarda gerileme---

TCMB ve ABD ÜFE sonrası dolarda gerileme

TCMB ve ABD ÜFE sonrası dolarda gerileme
14 Temmuz 2021 - 16:28 www.borsagundem.com

Türk lirası, TCMB'nin faiz kararı sonrasında dolara karşı yüzde 0,35 yakın değer kazanırken dolar kuru 8,60'ın altına geriledi

Türk lirası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında dolara karşı değer kazandı. Gün içerisinde 8,64 seviyelerine kadar çıkan dolar/TL, öğleden sonra 8,5760 seviyesine kadar çekildi.

TL karşısında dolar 16.25 itibarıyla 8,5898 ve Euro/TL 10,1551 seviyesinden işlem gördü.

TCMB, politika faizini yüzde 19 seviyesinde sabit tutarken piyasa beklentisi merkez bankasının Temmuz toplantısında herhangi bir değişikliğe gitmeyerek politika faizini yüzde 19 seviyesinde sabit bırakacağı yönündeydi.

TCMB beklendiği gibi politika faizini değiştirmedi. Bu arada bazı ekonomistlerin 'ilave sıkılaştırma' mesajı verilir mi beklentisi karşılık bulmadı. "Yaz aylarında enflasyonda görülebilecek oynaklıklar ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam ediyor" diyen Merkez Bankası, para politikasındaki mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini yineledi.

Geçen hafta başından bu yana gelişen ülke para birimlerinin genelinde dolara karşı bir gerileme görülürken, Türk lirası yüzde 0,21 yükselişle neredeyse yatay bir seyir izlemesine rağmen dolara karşı en fazla değer kazanan üçüncü gelişen ülke para birimi oldu.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 390 baz puan civarında bulunurken 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 18,92 seviyesinde seyrediyor.

ABD'DE TÜFE SONRASI ÜFE DE BEKLENTİLERİ AŞTI, DOLAR ZAYIFLADI

ABD'de ÜFE haziranda yüzde 0,6 olan piyasa beklentisinin üzerinde, yüzde 1 arttı. Bu arada Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yapacağı sunumu önceden basına dağıtan Fed Başkanı Jerome Powell, tahvil alımının azaltılmaya başlanması için yerine gelmesi gerektiğini ifade ettikleri şartlardan hala çok uzakta olduklarını söyledi.

ABD Doları ÜFE sonrası değer kaybederken, Euro/Dolar 1,18'in altını test etti.

Powell: Tahvil alımının azaltımına hala çok uzaktayız

Altın fiyatları ABD enflasyonu sonrası 1 ayın zirvesinde

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı

ABD'de ÜFE beklenti üzerinde arttı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)