E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaMerkez Bankası faiz kararı açıklandı---

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı
14 Temmuz 2021 - 14:00 www.borsagundem.com

Merkez Bankası, temmuz ayı toplantısında politika faizini yüzde 19'da tuttu. PPK metninde enflasyondaki risklere vurgu yapılırken, mevcut sıkı duruşun süreceği yinelendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), haftalık gösterge repo faizinde piyasa beklentileri doğrultusunda değişikliğe gitmedi.

TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 19,00 olarak kaldı.

Anketlerde ekonomistler faizin sabit kalacağı tahmininde bulunmuştu.

TCMB, önceki 3 toplantısında da beklentilere paralel olarak faizi sabit bırakmıştı.

Karar öncesinde hafif yükselişle seyreden doar/TL kararın açılanması sonrasında bir miktar geriledi. TL karşısında 8,63 seviyelerinden işlem gören dolar, kararın açıklanması sonrasında 8,60 seviyelerine kadar çekildi. Borsa İstanbul'da tepki sınırlı kalırken, yükseliş sürüyor. Euro/TL ise 13.59 itibarıyla 10,17 seviyesinde bulunuyordu, 14. sonrasında 10,19 seviyelerine çıktı.

Toplantı sonrasında yapılan açıklama şöyle:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli epo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde aşılamanın hızlanması küresel ekonomide toparlanma sürecini desteklemektedir. Bununla birlikte, aşılama programlarında ilerleme kaydeden ekonomiler kısıtlamaları hafifleterek iktisadi faaliyette daha güçlü bir performans sergilemektedir. Küresel talepteki hızlı toparlanma, emtia fiyatlarındaki artış eğilimi, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır.

Yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. İkinci çeyrekte, salgın kısıtlamalarına ve finansal koşullardaki sıkılaşmaya bağlı olarak iç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından olumsuz etkilenen hizmetler ve turizm sektörlerinin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Ticari krediler ılımlı bir seyir izlemektedir. Son dönemde açılma ve ertelenmiş talebe bağlı olarak artış gösteren bireysel kredi kullanımında ise, alınan makroihtiyati tedbirlerin etkileri izlenecektir. Olumlu dış talep koşulları ve uygulanmakta olan sıkı para politikası cari işlemler dengesini pozitif etkilemektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimi ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasıyla yılın geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesi beklenmektedir.

ENFLASYON RİSKLERİ

Son dönemde ithalat fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışların yanı sıra, talep koşulları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları, açılmanın etkisiyle yaz aylarında enflasyonda görülebilecek oynaklıklar ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Diğer taraftan, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri gözlenmektedir. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.
 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (18)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Takipci15 Temmuz 2021 00:24

  Gecen ay reis bir soru üzerine mrkz başkanıyla görüştüm, temmuz ve ağustos aylarında faiz indirimleri olacağını söylemişti bizzat kulaklarımda ve gözlerimle takip ettim. eeeeee

 • ümmetin adamı14 Temmuz 2021 21:48

  Olmadı şahap başkan. Cumhur reisimiz seni davaya ve ümmete hizmet için oraya getirdi. Kaç ay geçti hala faizleri indirmedin. Dış güçlere prim veriyorsun olmuyor böyle. Bir cuma gecesi cumhur reisimiz senin için gereken adımı atacaktır inş

 • Ali bey14 Temmuz 2021 18:28

  Noldu Şahap? Öyle köşe yazarligindan bosbeles atıp tutması değilmiş dimi ?

 • islah14 Temmuz 2021 18:08

  Yazarken bolu bol kepçe atıyorsunuz hadi düşünsene 7.16 olanusd 8.60 derdiniz zaten milletle Allah sizi ıslah etsin.

 • İlginç14 Temmuz 2021 16:51

  MADEM DEĞİŞMEYECEKTİ SEN NİYE GELDİN DAYI ZATEN NACİ DE AYNI İDİ SEN O KADAR RÜZGAR YAPTIN FAİZ BİLMEM NE DİYE REİS AKLINI ALIR ADAMIN :)

 • Faiz sonuçtur14 Temmuz 2021 15:47

  Ne oldu Şahap kardeş çok rahat konuşuyordun

 • Hehe14 Temmuz 2021 15:45

  Anah boyle bir kurum ve mmaasi alan biri vardi degilmi yaaa hep unutuyorroum bunlar

 • osman14 Temmuz 2021 15:30

  YÜKSELTİLMESİ LAZIMDI

 • Yorum14 Temmuz 2021 15:25

  Doları olan arkadaşlara duyurulur mb bankası faizi 10. Aya kadar indirmeyecek 10. Aydan sonrada enflasyonla ilintili olarak 0.5 ila 0.25 lik dilimlerle piyasalar izlenerek yapacak öyle bir anda %1 ~2 lik indirimler yapılmayacak bu sefer çok temkinli ve pıyasaylan inatlaşmadan olacak ve ikinci veya üçüncü ayda bu temkinli gidişatın etkisi görülmeye başlanacak tüm devlet kurumları uyarıldı israf fuzuli gereksiz tümü iptal ve öncelik kurum içinde kendi imkanlarıyla çözüm bulunacak harcamalar kısılıyor 1 sene sonra bu zamanlarda faiz 12 ila 14 bandına sonraki yıl seçime kadar 6 ~7 bandına düşürülecek seçim yaklaşıyor öyle heba edilecek zaman kalmadı herkes konuştuğuna bile dikkat ediyor

 • Dolar'da huzurluyum14 Temmuz 2021 16:03

  Kanal İstanbul'un masrafı (israfı) bütün tasarrufları alır götürür, 15 milyar dolar maliyet.. Kendisini kaç yılda ödeyecek onun parası devletten çıkacak, özel sektör 30 yılda geri gelecek yere para harcayamaz.. Hertaraf zam, para da basılıyorsa merkezin matbaasında tamam.. Fed faiz artışı da yaklaşıyor.. Yatırım tavsiyesi değildir.

 • Bağımsız Düşüce14 Temmuz 2021 15:20

  Dıj güçleri memnun etmek adına her şeyi yapıyorlar ! Faizi yükselt , Afganistana asker gönder , Akdenizden gemileri çek eeeee sonra  '' DİK DUR EĞİLME '' ha - ha - ha  haydi hayırlı tıraşlar !!!!

 • EFELER14 Temmuz 2021 15:04

  MERKEZ BAŞKANI İŞİNİ EHLİ DEĞİL GİTTİKCE MERKEZ BANKASINA BİLGİSİ OLMAYAN KİŞİLER YERLEŞTİRİLİYOR YALAKLIKLA YÖNETİLMEZ NACİ AĞBALIN MEYVELERİNİ YİYORLAR ALDIKLARI MAAŞ BOŞA KİMI OTURTSANIZ BU KARARLARI VERİRDİ YAZIK BU ÜLKEYE

 • Türkoğlutúrk14 Temmuz 2021 14:43

  Suçlu sen değilsin,günah keçisi sensin.ekonumik kararı yanlış veren gerçek suclu

 • vatandaş 14 Temmuz 2021 14:36

  naber abuzittin abey ,dikiş tutmadımı ,hani tutacaktı yahu abuzittin abey bizi ne oyaladın be yazıklar olsun sana 

 • TOKATYILDIZI14 Temmuz 2021 15:33

  boş baş yazma....senin gibiler yüzünden döviz düşmüyor....

 • Bika14 Temmuz 2021 14:32

  Ekonomist olduğunu ve faizleri indireceğini iddia edip, TCMB başkanını koltuğundan indirecek köşe yazarı var mı ki!

 • Berber Bekri 14 Temmuz 2021 14:12

  MB seçimlere kadar hiç faiz indiremez arttırır ama indiremez....YTD Haydi Türkiye ileri...Üretimin olmadığı yerde enflasyon yükselir ithalatın ihracatı karşılamadığı yerde enflasyon yükselir...Durmak yok yola devam...

 • Köşede yazan14 Temmuz 2021 14:05

  Hahahaha eleştiriyordu geleli 5 ay oldu ama indirim göremedik demek ki neymiş gazetede yazmakla gereğini yapmak aynı şey değilmiş…