E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTBMM Başkanı'ndan Avrupa'ya göçmen tepkisi---

TBMM Başkanı'ndan Avrupa'ya göçmen tepkisi

TBMM Başkanı'ndan Avrupa'ya göçmen tepkisi
28 Kasım 2021 - 16:34 www.borsagundem.com

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 143. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Fransa'yı ve düzensiz göçmen krizi karşısında Avrupa'nın tutumunu eleştirdi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Başka ülkelere demokrasi ve medeniyet dersleri vermeye kalkan Fransa, ülkesinde büyük ölçüde sömürgecilik döneminin bakiyesi olan önemli bir Müslüman nüfus yaşarken; ev sahipliğini de yaptığı, insan haklarını savunma iddiasındaki uluslararası bir kuruluşun düzenlediği ayrımcılıkla mücadele kampanyasının sonlandırılmasına yol açıyor ve bu konuda kimseden ses çıkmıyor. Bu ikiyüzlülüğü ifşa etmek mecburiyetindeyiz" ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Şentop, "Türkiye, kimseden ses çıkmasa da kimse istifini bozmasa da Müslüman olsun olmasın her zaman mazlum, mağdur ve muhtaç tüm toplumların ve insanların ve en önemlisi hakkın ve haklının yanında olacaktır" dedi.

AYRIMCILIK; TOPLUMLARIN BÜTÜNLÜĞÜNÜ VE BİRLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR

Popülist siyasetin demokrasiyi ve insan haklarını ciddi şekilde tehlikeye attığını vurgulayan Meclis Başkanı Şentop, şöyle devam etti:

"Avrupa Konseyinin Kapsayıcılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Birimi başörtülü kadınlara yönelik ayrımcılıkla mücadele çerçevesinde çok değerli bir kampanya başlattı. Avrupa Konseyinin temelini oluşturan insan haklarının korunması ve geliştirilmesi adına takdiri hak eden bu girişim, Konsey'e ev sahipliği yapan Fransa’da bazı siyasetçilerin gösterdiği tepkiler üzerine maalesef sonlandırıldı. Peki bu durumu nasıl izah edeceğiz? Burada, demokrasilerimizi ve insan haklarını korumak ve ayrımcılığın üstesinden gelme bağlamında kulağa hoş gelen cümleler kurarken, yaşanan bu olayı hangi zemine oturtmamız lazım? Bunu açıkça ve samimi bir şekilde tartışmak mecburiyetindeyiz. Esasen din, dil, ırk, etnik ve ulusal köken, renk gibi sebeplerle tetiklenen ayrımcılık; toplumların bütünlüğünü ve birliğini genel siyasi ayrılıklardan da fazla tehdit ediyor."

GÖÇMEN BOTLARINI ŞİŞLEYİP BATIRAN YUNANİSTAN

Şentop, son 20 yılda ayrımcılık, yabancı karşıtlığının arttığına dikkati çekerek "Özellikle de İslam düşmanlığı tüm dünyada tehlikeli seviyelere ulaştı. Maalesef, uluslararası toplum ve kurumlar bu vahim tablo karşısında tamamen duyarsız ve etkisiz." dedi.

Düzensiz göç krizine de değinen Şentop, "İnsanları yurtlarından, evlerinden göç etmeye mecbur bırakanlar, ortaya çıkan insani krizlerde sorumluluk almaktan kaçıyorlar. Akdeniz göçmenlerin toplu mezarına dönüştü. Göçmen botlarını Türkiye'ye doğru iten, göçmenleri aç bırakan, göçmen botlarını şişleyip batıran Yunanistan ve ona karşı tavır geliştirmeyen Avrupa ülkelerini sorumluluğa ve insanlığa davet ediyorum." şeklinde konuştu.

TÜRKİYE, AVRUPA'NIN GÖÇMEN DEPOSU DEĞİLDİR

Şentop, Yunanistan'daki ve Batı'daki sivil insan hakları inisiyatiflerinin hazırladığı raporları, 170'ten fazla ülkenin üyesi olduğu PAB'daki bütün parlamento başkanlarına göndereceğini söyledi.

"İnsanlığın vicdanı olmuştur" diye nitelediği Türkiye'nin, 5 milyona yakın düzensiz göçmeni 10 yıldır misafir ettiğini, dünyada en çok göçmen barındıran ülke olduğunu ifade eden Şentop, "Türkiye Avrupa'nın göçmen deposu değildir. Göç konusunda sorumluluk almayan ülkelerin insanlık ve vicdan krizi, en az göç sebebiyle yaşanan insani kriz kadar büyüktür." değerlendirmesinde bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile "sadece paranın, malların, insanların değil hastalıkların da küreselleştiğinin görüldüğünü" belirten Şentop, "Hiçbir ülke sadece kendi vatandaşlarını tedavi ederek, kendi vatandaşlarını aşılayarak salgından korunamaz, kurtulamaz. Aşı milliyetçiliği, aşı ayrımcılığı, aşı bencilliği önce bunu yapanlara zarar verecektir." dedi.

Şentop, Türkiye'nin devlet geleneğinin temelinde "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" prensibi olduğunu hatırlatarak son salgından sonra bu sözü "İnsanı yaşat ki devlet ve dünya yaşasın" diye genişlettiklerini söyledi. TBMM Başkanı, "Ne yaparsak yapalım unutmayalım ki merkeze insanı almadığımız, siyasi çıkarı amaç, insanı araç gördüğümüz hiçbir anlayış başarılı olmayacaktır. Ümitsiz olmayın, yeni ve adil bir dünya mümkün. Biz bunun gerçekleşeceğine bütün kalbimizle inanıyoruz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya terörle mücadelede çağrısı

 

Erdoğan, İbrahim Reisi ile görüştü

 

Yunanistan Türkiye sınırında gerilim: ABD'den yeni sevkiyat!

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Eriş29 Kasım 2021 09:54

  Misafir mi göçmen mi sığınmacı mı karar verin

 • Ali 29 Kasım 2021 07:01

  Kapıları açın.. Göçmenler kalsın... Biz gideriz... Ülkeyi ekonomisi ni batırdınız... Uçuyor bu millet bir elamete

 • Mucise Reis ;)28 Kasım 2021 22:36

  Devletler mecbur mu? önüne geleni alıp beslemeye ?. Böyle bir kanun mu var ? .Şimdi türkiye karışsa bizleri avrupa almak zorundamı? bu bir seçenek. Sen hangi seçeneği alırsan, onu uygularsın. Suriyelileri sınırda tutup orada besleyebilirdin. suriyede oluşturulan arazilerde onları tutabilir türkiyeye gelen olursa ülke sınırlarından çıkartabilirdin. Sen yapmadın diye, herkes senin yaptıgını yapmak zorunda mı ?. 10 milyon yunanistan için, 5 milyon suriyeli demek, ülkenin batması demek. 85 milyon Türkiye için 40 milyon suriyeli gelmesi demek Türkiyenin batması felç olması demek. ne hastane, ne okul ne konaklama her alanımız çöker. o bakımdan suriyelileri ben aldım alıyorum mesjaı vermek, daha fazlalarının ulkemize gelmesi demek. Ben kayıtsız insanların aramızda gezmesine karşıyım. geçmişi belirsiz kişilerin.

 • pardus28 Kasım 2021 19:19

  şaka gibi. fafülye çorbası tarifi yap daha iyi

 • www28 Kasım 2021 17:17

  Suriyeli geçici sığınmacılar yıllardır ülkemde. Kök saldılar. Çoğalma alışkanlıklarına bakıldığında bizim dört-beş katımız. Gidecekleri de yok. Benimle birlikte tüketiyorlar ve mal kalmıyor. Onların yüzünden ithalat çoğalıyor, paramız dışarı gidiyor. Enflasyon da yukarı. Milyonlarca sığınmacıyla nereye kadar :(  :(  :( 

 • Www 28 Kasım 2021 18:55

  Her sabah bir oncekinden daha fazla fakir olmamiz gocmenlerdense sen bu ulkenin gercegini goremiyecek kadar aptalsın

 • Pala28 Kasım 2021 17:09

  Turkiye de göçmen veren ülke. Bundan utanacagina, niye bizden kaçan vatandaşlarımızı kabul etmiyorsunuz diye cirkeflik yapmak da ne?

 • Ahmet Özbir28 Kasım 2021 19:22

  gerçekten ya, insan bir utanır. adaletsiz yargıdan, kötü ekonomi yönetiminden kaçan halk AB ülkelerine sığınmaya çalışıyor. bu ezik de niye bu göçmenleri almıyorsunuz, çok ayıp diye ders vermeye kalkıyor