E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSınıf annesi uygulaması yasaklandı---

Sınıf annesi uygulaması yasaklandı

Sınıf annesi uygulaması yasaklandı
06 Aralık 2023 - 08:50 borsagundem.com

MEB tarafından öğretmen ile veliler arasındaki iletişimi kurmak için görev yapan ‘sınıf annesi’ uygulaması yasaklandı.

Türkiye genelindeki okullarda bazı yerlerde gönüllülük esasına dayalı "sınıf annesi" adı altında görevlendirilen velilere yönelik olarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), resmi bir uyarı yayınladı.

Bakanlık, bu kişilerin sınıflarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat topladığı, ders araç-gereci temini için para talep ettiği ve zaman zaman derslere müdahil olduğu yönündeki şikayetlere dikkat çekti.

NTV'de yer alan habere göre valiliklere, MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Zarife Seçer tarafından gönderilen "Mevzuatta yer olmayan uygulamalar hakkında (Sınıf annesi)" konulu yazıda, bu kişilerin sınıflarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat topladıklarına, ders araç-gereci temini yönünde faaliyette bulunduklarına, zaman zaman derslere müdahil olduklarına ve öğrencilerin görüntülerini kaydettiklerine dikkat çekildi. 

Gerekli tedbirlerin alınması uyarısı

Öğretmen dışındaki kişilerin eğitim ortamlarına müdahalesinin eğitimin niteliğini bozduğu ve pedagojik ilkelere aykırı durumlar oluşturduğu kaydedilen yazıda "Valiliğinizde okullarda sınıf annesi ve benzeri adlar altında mevzuatta yer almayan uygulamalara mahal verilmemesi, bu konuda okulların uyarılması ve gerekli tedbirlerin alınmasını hususunda gereğini rica ederim." ifadelerine yer verildi.

Sınıf annelerinin "öğretmenin önüne geçtiği" eleştirilerine karşı bazı veliler ve öğretmenler okuldaki işleri kolaylaştırdığı için sınıf anneliği uygulamasını destekliyordu. Ayrıca bazı sınıf annelerinin, Öğretmenler Günü'nde pahalı hediyeler almak için yüksek miktarlarda para toplaması, öğretmenlerden kendi çocuklarına özel ilgi beklemesi, veliler arasında gruplaşma yaratmaları da eleştiriler arasındaydı.

MEB'den yeni müfredat değişikliği

 

MEB'den sınav tarihlerine 'Cumhuriyet Bayramı' düzenlemesi

 

MEB'den yeni düzenleme: Ders geçme notu yükseltildi

 

MEB'den yazılı ve uygulamalı sınavlara ilişkin yenilikler!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • SINIF ANNESİ07 Aralık 2023 08:21

    MEB in sahip çıkmadıgı  eğitime milletin kendsi sahip çıkmak için ne  yapsın sınıf  annesi adı altında sahip çıkmış.   ne  yapsın sınıf  anneleri. "aidat topladığı, ders araç-gereci temini için para talep ettiği"  topşuyorsa  MEB ne halt ediyor ,  İTİBARDAN TASARRUF OLMAZ..AMA MİLLİ EĞİTİMDEN OLUR MU