E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalar TCMB ve ECB toplantılarına odaklandı---

Piyasalar TCMB ve ECB toplantılarına odaklandı

Piyasalar TCMB ve ECB toplantılarına odaklandı
21 Ocak 2021 - 09:25 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bugün pozitif açılış yapması öngörülüyor

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,28 değer kazanarak 1.569 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 29,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,87 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 1,18 değer kazandığı günde Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,46 ile turizm, en çok kaybettiren ise yüzde 2,33 ile spor olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,41, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,77, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,53 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,93 değer kazandı.

New York borsası, ABD Başkanı seçilen Joe Biden'ın görevi devir aldığı günü değer kazanımı ile tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,83, S&P 500 endeksi yüzde 1,36 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,97 yükseldi.

Bugün, Yurtiçi piyasalarda TÜİK tarafından açıklanacak olan Tüketici Güveni datası takip edilecek. Gün içerisinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gerçekleştireceği yılın ilk toplantısı ardından yayımlanacak olan karar metni takibimizde olacak. Karar metninde, yer alacak ifadeler ve bankanın faiz politikasına dair yaklaşımı yakından izlenecek. Piyasa beklentisi bankanın politika faiz oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında değişikliğe gitmeyeceği yönünde şekilleniyor.

Global piyasalarda ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı günün diğer önemli gelişmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Banka’nın gerçekleştireceği toplantısı ardından yayımlayacağı karar metni ve ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları küresel piyasalarda finansal enstrümanlar fiyatlamalarında oynaklığın artmasına neden olabilir. Piyasa beklentisi bankanın faiz oranlarında değişikliğe gitmeyeceği yönünde şekilleniyor.

Yeni işlem gününde, Japonya Merkez Bankası gerçekleştirdiği yılın ilk toplantısında faiz oranında ve varlık alım programında değişikliğe gitmedi ve beklendiği gibi kısa vadeli faiz oranı hedefini % -0,1 seviyesinde, 10 yıllık devlet tahvili getirisinde % 0 civarında yön verme taahhüdünü korudu. Sabah saatlerinde Asya seansında ve global piyasalarda işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmelerinde kısa vadede toparlanmanın devam ettiği izleniyor.

Manşette Öne Çıkanlar

• Uluslararası Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in raporunda gelişen piyasalara ilişkin değerlendirmeye yer aldı. Kurumun raporunda 2021'de büyümeye dönüş, emtia fiyatlarındaki yükseliş, sermaye girişlerindeki artış ve zayıf doların gelişen piyasalar için 2020'den daha elverişli bir kredi ortamı anlamına geldiği ifade edildi. Bununla birlikte kurum, uygun fonlama koşullarının ani stres ve temerrüt ihtimalini önlemediği uyarısında bulundu.

• Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan basın duyurusunda; 2021 yılı dış finansman programı çerçevesinde, ABD Doları cinsinden 2026 ve 2031 vadeli çift dilim bir tahvil ihracı için 19 Ocak 2021 tarihinde Citi, Goldman Sachs ve JP Morgan’a yetki verilmişti. Söz konusu ihraç aynı gün sonuçlanmış ve ihraç miktarı toplam 3,5 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Ocak 2026 vadeli tahvilin kupon oranı %4,75, getiri oranı %4,90 olarak; Haziran 2031 vadeli tahvilin kupon oranı %5,875, getiri oranı ise %5,95 olarak gerçekleşmiştir. Toplam yatırımcı talebi, uluslararası sermaye piyasalarında şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz ihraçlara gelen en yüksek yatırımcı talebidir. Tahvil dilimlerine toplamda 300’den fazla yatırımcı, 15 milyar ABD Dolarının üzerinde talep göstermiştir. Tahvilin %35’i İngiltere, %33’ü ABD, %16’sı diğer Avrupa ülkeleri, %10’u Türkiye ve %6’sı diğer ülkelerdeki yatırımcılara satıldı.

• ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı veda konuşmasında, "Bu hafta, yeni bir yönetim yemin ederek görevine başlayacak ve biz Amerika'nın güvenli ve refahının korunmasında başarılı olunması için dua ediyoruz." açıklamasında bulundu.

• Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Aralık 2020 verilerine göre; Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) yıllık %37,56 artarken, aylık bazda %0,76 düşüş gösterdi.

• Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın uluslararası hukuk çerçevesinde Ege ve Doğu Akdeniz'deki münhasır ekonomik bölge sınırlarını Türkiye ile görüşmeye istekli olduklarını ifade etti.

• Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Rusya'nın domates ihracatımıza yönelik uyguladığı kotanın 200 bin tondan 250 bin tona yükseltildiğini açıkladı.

• Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Euro Bölgesi'nde uzun vadeli ekonomik duraklama riskini artırabileceğini bildirdi.

• Çin'in, 45'inci ABD Başkanı Donald Trump dönemi Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun da aralarında olduğu 28 ABD'li yetkiliyi yaptırım listesine dahil ettiğini açıkladı.

• Hazine ve Maliye Bakanlığı 31 Aralık 2020 itibarıyla merkezi yönetim brüt borç stoku verilerini açıkladı. Merkezi yönetim brüt borç stoku, geçen yılın Aralık ayı sonu itibarıyla 1 trilyon 812,1 milyar lira olarak gerçekleşti.

• Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası, koronavirüs pandemisine ilişkin devam eden endişeler nedeniyle, 5-11 Nisan'da planlanan bahar toplantılarını yüz yüze yerine online olarak düzenlemeyi kabul ettiği açıklandı.

• ABD Başkanı Joe Biden, görevindeki ilk gününde Donald Trump'ın politikalarını geri çevirmeye yönelik 17 kararnameye imza attığı haberi basında yer aldı. (Kaynak: Bloomberght)

• Haftanın dördüncü işlem gününde, global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak Borsa İstanbul’un bugün pozitif açılış yapmasını öngörüyoruz. (Açılış beklentisinde uygulanan metodolojide: 0-2,0 puan aralığı yatay, 2,0-4,0 puan aralığı hafif alıcılı, 4,0 puan üstü pozitif, 0--2,0 puan aralığı yatay, -2,0--4,0 puan hafif satıcılı ve -4,0 puan üstü negatif olarak değerlendirilmektedir)

Günün önemli şirket haberleri 21/01/2021

Yabancılar hangi hisselerde işlem yapıyor

Yeni tarihi zirve test edilebilir

Teşvik paketi beklentileri küresel risk iştahını destekliyor

Yurt içi piyasalar Merkez Bankası'na odaklandı

Kar satışlarına dikkat, risk iştahı yüksek!

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)