E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPetrol fiyatları ikinci aylık yükselişine yöneldi---

Petrol fiyatları ikinci aylık yükselişine yöneldi

Petrol fiyatları ikinci aylık yükselişine yöneldi
29 Şubat 2024 - 07:26 borsagundem.com

Petrol daha uzun vadeli fiyatların üzerinde kısa vadeli fiyatların işaret ettiği yükseliş eğilimi olan geriye doğru genişledi. Petrol temel piyasa göstergelerinin yakın vadeli koşulların sıkılaştığına işaret etmesiyle ikinci aylık yükselişine yöneldi

Petrol, OPEC+'nın arz kesintilerini uzatmayı tercih edeceği beklentileri ve temel piyasa göstergelerinin yakın vadeli koşulların kademeli olarak sıkılaştığına işaret etmesiyle ikinci aylık yükselişine yöneldi.

Küresel gösterge Brent, bir önceki ayki daha büyük kazancın ardından Şubat ayında yüzde 2'den fazla artışla varil başına 84 doların altında pek değişmedi. ABD ham petrolü 78 doların üzerindeydi. Ham petrolün zaman aralıkları, daha uzun vadeli fiyatların üzerinde kısa vadeli fiyatların işaret ettiği yükseliş eğilimi olan geriye doğru genişledi.

ORTA DOĞU'DAKİ GERİLİMLER FİYATLARDA ETKİLİ OLDU

Ham petrolün arka arkaya aylık yükselişi, fiyatları yıl başından bu yana sıkı olan işlem bandının üst sınırına yükseltti. Tırmanış, OPEC ve müttefiklerinin arz kesintileriyle desteklendi ve grubun, kesintileri ikinci çeyreğe kadar uzatmayı kabul etmesi bekleniyor. Kızıldeniz taşımacılığındaki aksamalar da dahil olmak üzere Orta Doğu'daki gerilimler de fiyatlara yardımcı oldu.

Trafigura Group'un Baş Ekonomisti Saad Rahim'e göre, küresel imalat ve petrokimya sektörlerindeki "yaşam işaretleri" de dahil olmak üzere faktörlere atıfta bulunan piyasa "nispeten sıkı hissediyor. Artış riski ifadesini son birkaç yılda olduğundan çok daha fazla duyuyorsunuz" dedi.

Petrol fiyatlarında son durum

 

Ham petrol ve doğalgaz ithalatı arttı, LPG ithalatı azaldı

 

Türkiye üzerinden taşınan petrol azaldı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)