E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaJaponya ticaret fazlası verdi---

Japonya ticaret fazlası verdi

Japonya ticaret fazlası verdi
22 Nisan 2015 - 06:42 www.borsagundem.com

Japonya’nın ihracatları Mart ayında 2012’den bu yana ilk kez ithalatları geçti

Japonya’nın ihracatları Mart ayında 3 yıla yakın bir süreden bu yana ilk kez ithalatları geçerek zayıf yurtiçi harcamalar ile mücadele eden ekonomiye destek sağladı.

Ticaret fazlası, Maliye Bakanlığı’nın Çarşamba günü açıkladığı verilere göre 229.3 milyar yen (1.39 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı 44.6 milyar yen seviyesindeydi.

Japonya’nın fosil yakıt ithalatları, 2011 yılındaki Fukushima felaketinin ülkedeki tüm nükleer güç tesislerinin kapanması ile sonuçlanmasının ardından yükseldi. Petrol fiyatının geçtiğimiz 12 ayda yüzde 40’tan fazla gerilemesi bu faturayı düşürdü. Öte yandan zayıflayan yen ihracatların değerini destekledi.

Tokyo’da bulunan Mizuho ekonomistlerinden Toru Suehiro, “Dış talep bu yıl Japonya ekonomisi için parlak bir nokta olacak. Yurtiçi talep ve sermaye yatırımlarının zayıf seyri sürdürmesi bekleniyor” dedi.

Suehiro’ya göre ticaret dengesi Nisan ayında tekrar açığa dönecek ve 2015 yılı için negatifte olacak. Suehiro, geçici olarak ticaret fazlası verilmesinin Lunar Yeni yıl tatiline bağlı olarak Şubat’ta Asya’da faaliyetlerin düşmesine ve Mart ayında toparlanmasına bağlı olduğunu söyledi.

Yurtdışı gönderimlerin değeri bir yıl önceye göre yüzde 8.5 arttı. İthalatlar ise yüzde 14.5 geriledi. İhracat hacimleri, bir yıl önceye göre yüzde 3.3 yükselerek Mart 2012’den bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)