E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaHedge fonu devleri Redditçilere 6 milyar dolar kaptırdı---

Hedge fonu devleri Redditçilere 6 milyar dolar kaptırdı

Hedge fonu devleri Redditçilere 6 milyar dolar kaptırdı
11 Haziran 2021 - 18:20 www.borsagundem.com

Fon endüstrisi devleri perakende yatırımcıların açığa satış sıkıştırmalarından darbe almaya devam ediyor. Hedge fonları mayıs ayının başından bu yana açığa satış pozisyonları nedeniyle 6 milyar dolarlık kayıp verdi

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Perakende yatırımcılar arasında popüler olan hisse senetlerindeki açığa satış pozisyonları nedeniyle Ocak ayındaki ralliden büyük bir darbe alan iki ABD hedge fonu Melvin Capital ve Light Street Capital, Mayıs ayındaki spekülatif hisselerin rallisinde ise daha fazla zarara uğramış olabilir.

Financial Times’ın haberine göre bu yılki spekülatif hisse senedi rallisinin en yüksek profilli kayıplarını veren Melvin, geçen ay yüzde 4’lük kayıp verdi. Haberde fonun bu yılki kaybını yaklaşık yüzde 44,7'ye çıktığı belirtiliyor. Buna karşın S&P 500 Endeksi ise geçen ay yüzde 0,6 yükseldi ve yılın ilk beş ayında neredeyse yüzde 12’lik artış gösterdi.

Veri firması Ortex Analytics'e göre, hedge fonlarının beş popüler spekülatif hisse senedine (GameStop, Clover Health, AMC, BlackBerry ve Bed,Bath&Beyond) karşı açığa satıştan kaynaklanan kayıpları Mayıs ayının başından bu yana yaklaşık 6 milyar dolar.

Ortex'in Kurucu Ortağı Peter Hillerberg, fonların son zamanlarda spekülatif hisse senetlerindeki açığa satış pozisyonlarını azalttığını, ancak kısa vadeli faizin "çok yüksek seviyelerde" kaldığını söyledi.

Ünlü yatırımcı Steve Cohen'in himayesindeki Gabe Plotkin tarafından yönetilen New York merkezli Melvin, Ocak ayında kendisini GameStop krizinin merkezinde bulmuştu. Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre Melvin'in performansı, GameStop ve diğer şirketlerin hisse fiyatındaki olağanüstü artış nedeniyle yüzde 53 düştü.

Ocak ayında geçen yılın sonuna göre varlıklarının değerinde 4,5 milyar dolarlık bir düşüş görülen fon kısa bir süre sonra Cohen'in fonu Asset Management ve ünlü yatırımcı Ken Griffin’in fonu Citadel'den 2,75 milyar dolarlık bir yatırım aldı.

Melvin'in mal varlığı, habere göre 1 Haziran itibarıyla 11 milyar dolara yükseldi. Firmanın kayıplarının boyutu ortaya çıktıktan sonra Melvin, GameStop'a karşı açığa satış iddiasınından çıktığını ve yatırımlarındaki riski azalttığını söyledi. Ancak bu hamle firmanın, geçen ayki kayıpları engelleyemedi.

GameStop, AMC ve BlackBerry gibi hisse senetleri, amatör yatırımcıların Reddit gibi sosyal medya platformları üzerinden organize olması ve doğrudan hedge fonlarını hedef alması nedeniyle Ocak ayı sonlarında yükseldi.

Söz konusu hisse senetleri bir süre geriledikten sonra son haftalarda tekrar güçlü bir yükseliş yakaladı. Bu ralliler, hem hisse senetlerine karşı iddiada bulunan açığa satışçılara hem de takip eden piyasa volatilitesinden hasar gören diğer hisselerdeki kısa pozisyonlara sahip yöneticilere zarar verdi. Piyasadaki bu durum diğer açığa satışçıların da iddialarından çekilmesine yol açtı.

Büyük miktarda para kaybeden diğer fon şirketleri arasında, daha önce Julian Robertson'ın Tiger Management şirketinde dahil olan Glen Kacher kurduğu ve yönetmekte olduğu Light Street Capital de yer alıyor.

Bu yılın başında yaklaşık 3,3 milyar dolarlık varlık yöneten firma, ilk çeyrekte açığa satış pozisyonlarından büyük bir darbe aldı. Yatırımcılarına gönderilen rakamlara göre firmanın amiral gemisi fonu Mayıs ayında yüzde 3’lük bir düşüş daha kaydetti ve bu yıl yüzde 20,1 düşüş gösterdi. Haberde fonun ilk çeyrekteki kayıplarının ağırlıklı olarak açığa satışlardan kaynaklandığı belirtiliyor.

ABD borsaları yükselişle açıldı

 

Reddit ordusu yeniden saldırıya geçti

 

Küresel tahvil rallisinde enflasyon korkusu silindi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)