E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakEv sahiplerinin 'geçmiş zam' oyunu---

Ev sahiplerinin 'geçmiş zam' oyunu

Ev sahiplerinin 'geçmiş zam' oyunu
23 Ocak 2022 - 09:45 www.borsagundem.com

Kiralık ev fiyatları arttıkça kimi ev sahiplerinin fırsatçılık arayışı sürüyor. Yasal oranın üzerinde zam taleplerinden sonra, şimdi de geçmiş yılların yapılmayan zamları isteniyor.

Ülke genelinde birçok ilde kiralık ev fiyatları ve kiralara yapılan zamlar vatandaşın en önemli gündem maddesi oldu. Kiralık ev bulmanın zor olduğu bugünlerde durumu fırsata çeviren mal sahipleri de oldukça fazla. Yasal oranın üzerinde Kira artışı yapanlar, evi başkasına daha yüksek fiyatla kiraya vermek için haksız tahliye talep edenler ve hatta hileli tapu devri yapanlar dahi var. Şimdi bu fırsatçılıklara bir yenisi daha eklendi. Kimi mal sahipleri kiracılarından geçmiş yıllarda yapmadıkları eski kira artışlarını istemeye başladı. Sözlü olarak kiracıyla anlaştığı halde, ‘ne de olsa yazılı anlaşma yok’ kozunu kullanan ev sahipleri alacakları için icra yoluna gidiyor.

İCRA TAKİBİ YAPIYORLAR

Son aylarda geçmiş yıl zamlarını talep eden mülk sahiplerinin arttığını belirten Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, “Mal sahipleri son dönemde kiracıları ile sözlü olarak yapmış oldukları artış oranlarını inceliyor ve kiracı tarafından yasal artış oranlarının uygulanıp uygulanmadığını kontrol ediyor. Artış yasal oranda yapılmamışsa, bakiye kira alacağı için icra takibi başlatıyor” dedi.

ZAMAN AŞIMI YOK

Peki böyle bir talep mümkün mü? Avukat Kiraz bu soruyu şöyle yanıtladı: “Kira hukukunda kiracı her kira döneminde mutlaka bir önceki ayın TÜFE 12 aylık ortalaması artışı yapmak zorunda. Ama kiracı eğer yasal artış oranını uygulamamış, mal Sahibinden de yazılı bir onay almamış ise kira artış oranı hiçbir zaman zaman aşımına uğramaz. Kiracı ile Ev Sahibi sözle anlaşarak farklı bir oran üzerinden el sıkışsalar dahi, mal sahibi anlaşmanın yazılı olmamasını lehine kullanarak yeni dönem kirası dışında son 5 yılın (kira borçlarında alacak zamanaşımı 5 yıl olduğu için) farkını sizden talep edebilir.” Konuyu bir örnekle anlatan Avukat Kiraz, “Mesela 10 yıl önce 1000 TL ile bir evi kiraladınız. Her yıl mal sahibi ile konuşarak yeni bedeli belirlediniz. Mal sahibi söz gelimi yasal Zam oranı yüzde 15 olsa da yüzde 10’a tamam dedi ya da pandemi nedeniyle bir yıl hiç zam yapmadı ve 2022 yılına gelince kira bedeliniz 2 bin TL oldu. 10 yıl içerisindeki yasal oranların tamamı uygulansa kira bedelinizin 4 bin lira olacağını düşünelim. Bu durumda siz 2022 yılında 4 bin TL ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun haricinde de yine son 5 yılın kira fark bedellerini de mal sahibi sizden talep edebilir” diye konuştu.
 
KİRA SORUNU NASIL DOĞDU?

Kiralık ev fiyatlarındaki artışın en temel nedeni arz eksikliği. Son 3 yılda konut üretiminin yavaşlaması hem satış hem de kira fiyatlarını etkiledi. Pandemi döneminden biriken kiralık talebi (evlenenler, öğrenciler, evini yenileyecekler) kısıtlamaların gevşetilmesi ile aynı anda devreye girince sorun büyüdü. Yabancıların kiralık konut talebi ile kentsel dönüşümden kaynaklanan kiralık ihtiyacı da yine bu süreçte etkisini gösterdi. Piyasada yaşanan bu sorunu gören kimi ev sahipleri de durumu fırsata çevirdi. Kira artışı sözleşme yenileme tarihinde yılda bir kez ve 12 aylık TÜFE ortalamasına göre yapılsa da, kirayı 2 katına çıkaranlar, yılda 2 kere zam isteyenler, istedikleri zamları alamadıklarında da türlü bahanelerle ‘evi boşalt’ diyenler oldukça fazla. Kimileri 10 yıllık sözleşme uzama süresi dolan kiracılara tahliye davası açarken, kimileri de 5 yılı aşan ve kirası düşük kalan kiracıları için kira tespit davası yolunu seçiyor.

ARTIŞ SÜRÜYOR
 
Araştırmalar da gösteriyor ki kira artışı sürüyor. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından sahibinden.com’un ilan verileri üzerinden hazırlanan rapora göre Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı aralıkta yüzde 68.7 oldu. Böylece, geçen yılın aynı döneminde 15.4 TL olan Türkiye geneli ortalama metrekare kira fiyatı 26 TL’ye ulaştı. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 84.6, Ankara’da yüzde 62.6, İzmir’de ise yüzde 56 oldu. Böylece, ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 40 TL, Ankara’da 18 TL, İzmir’de ise 26 TL’ye yükseldi.

KRİTİK UYARI
 
Geçmiş yıllarda kiralık ev bulmanın bu denli zor olmadığını ve yasal oranın da altında kira artışları uygulandığını hatırlatan Kiraz, yapılan sözlü anlaşmaların suiistimal edildiğine dikkat çekti ve şu uyarıda bulundu: “Kiracıların yasal artış oranı dışında bir oranda veya kira bedelinde anlaşmaları halinde mal sahipleri ile sözlü anlaşma yapmamalarını, bunu mutlaka yazılı hale getirmelerini öneriyorum. Aksi halde yıllar sonra yüksek bir kira bedeli ile karşılaşabilir ve kira farkı ödemek zorunda kalabilirler. ”
(Gülistan Alagöz-Hürriyet)

Ocak ayı kira artış oranı belli oldu

Türkiye'deki ev sahibi sayısı Almanya'dan fazla

Site aidatları kirayla yarışıyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Fbc23 Ocak 2022 13:16

  3 yılda bir heriki taraf sebep göstermeksizin kontratı feshedebilmeli. Kirayamı veriyorsun 10 yıl tapu devrimi belli değil..

 • E.g.23 Ocak 2022 11:21

  BELEDIYELER VALILİKLE İŞBIRLİĞİ YAPARAK 24-32-40-48....70 .M2 Yİ GEÇMEYEN SOSYAL KONUTLAR YAPARAK DÜSÜK GELIRLİLERE KİRAYA VEREREK KİRALIK KONUT ARZI YARATMALIDIR TOKİ YETERLİ SAYIDA KONUT ÜRETEMİYOR ÜRETTIKLERİ DE ÇOK PAHALI VE HEP AYNI İLCELERDE ÇOK AZ SAYIDA KONUT ÜRETİYOR KONUT TALEP EDENLERİN %95 İ KONUT ALAMIYOR KIRALIK KONUT ARZI DA YARATMIYOR

 • E.g.23 Ocak 2022 10:39

  KİRALAR DÖVİZ KURLARINA GÖRE DÜŞTÜ 4 YIL ÖNCE EVİ 800 TL KIRALADIĞIMDA KİRA 220 DOLAR EDIYORDU DÖVİZ KURLARI ENFLASYONDAN/MAAŞ ARTISLARINDAN FAZLA YÜKSELİNCE SU ANDA 1300 TL CİVARI OLAN KIRA 100 DOLAR ETMİYOR KİRACILAR DA EVSAHİPLERİ DE HAKLI KİRALAR DÖVİZE GÖRE ARTSA İDİ KİRAM 2950 TL OLMUŞ OLACAKTI AMA MAAŞIMA DÖVIZ KUR ARTIŞI KADAR ZAM YAPILMIYOR BIRKAÇ AY SONRA SÖZLEŞME YENİ ZAMANIM GELECEK KIRA ARTIS ORANI NE KADARSA O KADAR ARTIŞ YAPACAĞIM

 • DOĞRU23 Ocak 2022 10:25

  ev  fiyatları ve kiralar patladı ,bunun iki sebebi var,birinci sebebi 10 milyona yakın göçmen ikinci sebebide konut kredilerinin  2020 yılında yarı yarıya düşürülmesi ,herşeyin çivisi çıktı ,ALLAH  evsizlerin kirada duran evli çoluk çocuklu insanların yardımcısı olsun, burda başka bir haksızlık daha ortaya çıktı kamuda çalışıpta lojmanda oturan insanların lojmanı olmayan diğer kam u sektörü personeline göre 3000 tl daha avantajlı konuma gelmesi, din ,iman vatan ,millet, sakarya diyenler ne zaman bu haksızlıkları  görecek ...