E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakTürkiye'deki ev sahibi sayısı Almanya'dan fazla---

Türkiye'deki ev sahibi sayısı Almanya'dan fazla

Türkiye'deki ev sahibi sayısı Almanya'dan fazla
18 Ocak 2022 - 12:20 www.borsagundem.com

Almanya'da iki kişiden biri kiralık evde oturuyor; ev sahibi ve kiracı oranı Türkiye'de ne?

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde en fazla kiracı Almanya’da. Almanya’da halkın yarısı kirada oturuyor. Avrupa ülkeleri içinde dördüncü sırada yer alan Türkiye’de kiracı oranı ise yüzde 42.

AB genelinde kiracı oranı yüzde 30

AB İstatistik Ofisi'nin 2020 verilerine göre AB ülkeleri içinde en fazla kiracının yaşadığı ülke yüzde 50 ile Almanya. Bu ülkede 2 kişiden biri kiracı durumunda. Almanya'da Eylül 2021’de federal seçimlerle birlikte Berlinlilerin şehirde gayrimenkul şirketleri tarafından yönetilen ve kiraya verilen yüz binlerce konutun kamulaştırılması için düzenlediği referandumdan evet oyu çıkmıştı.

Avrupa’da kiracı oranının en yüksek olduğu ülke ise yüzde 58 ile İsviçre. Bu ülkede kendi evinde yaşayanların oranı sadece yüzde 42.

Kiracı oranında Almanya’nın ardından yüzde 45 ile Avusturya geliyor. Burada halkın yüzde 55’i kendi evlerinde ikamet ediyor.

Türkiye kiracı oranında Avrupa’da 4. Sırada

Türkiye Avrupa ülkeleri içinde kiracı oranının en yüksek olduğu 4. ülke durumunda. Türkiye’de halkın yüzde 42’si kiracı iken yüzde 58’i ev sahibi konumunda.

Kirada AB ortalaması yüzde 30. AB ülkelerinde halkın yüzde 70’i kendi evlerinde yaşıyor. Kiracı oranında AB ortalamasının üstünde yer alan ülkeler şöyle: Danimarka 41, Fransa 36, İsveç 36, Lüksemburg 32, Kıbrıs 31 ve Hollanda 31.

Ev sahibi oranının en yüksek olduğu ülkeler

Ev sahibi oranının en yüksek olduğu ülke ise yüzde 96 ile Romanya. Bu ülkede halkın sadece yüzde 4’ü kirada yaşıyor. Ev sahibi oranı Slovakya’da yüzde 92, Macaristan ve Hırvatistan’da yüzde 91.

Türkiye’nin komşularından Yunanistan ve Bulgaristan’da kiracı oranı daha düşük. Yunanistan’da halkın yüzde 25’i kiracı iken bu oran Bulgaristan’da yüzde 16.

Ev fiyatları son 1 yılda en fazla Türkiye’de arttı

Öte yandan Türkiye’de son dönemde ev fiyatlarındaki artış dikkat çekiyor. Avrupa’da son 1 senede ev fiyatlarının en çok artış gösterdiği ülke açık ara Türkiye. 2020 ile 2021 yılları 2. çeyrek arasında Türkiye’de ev fiyatları yüzde 29,2 artarken bu oran Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ortalama yüzde 7,3 oldu.

Bununla birlikte dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı 10 şehirden 3’ü Türkiye’de. 2020 ile 2021'in ikinci çeyrekleri arasında 55 ülke ve 150 şehri kapsayan araştırmada İzmir, İstanbul ve Ankara ilk 10’da yer aldı.(Euronews)

Reel olarak kazandıran en iyi yatırım aracı konut

 

Konut satışlarında azalma

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • YORUM18 Ocak 2022 15:37

    Almanya da bir kiracı kendisi istemediği sürece tahliyesi sözkonusu değil, kira artışları da öyle ev sahibinin iki dudağı arasında değil, kaldı ki çoğu sosyal konut yani Almanya da barınma sorunu olmadığından zorunlu olmadıkça kimse ev almaz. ''Kötü ev sahibi kiracıyı ev sahibi yapar''  mantığı ile bakıldığında ülkemizde ev sahibi olmak kaçınılmazdır, bu yüzdendir ki güvensizliğin verdiği endişeyle dişinden tırnağından artttırarak ve şartlarını zorlayarak, Türkiye de insanlar ev sahibi olmak isterler. Hernekadar bazıları  bunu bir zenginlik göstergesi olarak gösterseler de,  durum öyle değil, bu ülkemiz vatandaşlarının Almanlardan daha zengin olduğu anlamı taşımaz. sosyal devlet anlayışının göstergesidir. Türkiye de her kiracının gönlünde başını sokabileceği bir ev yatar. Sebebini ise yukarıda kısaca açıkladım.

  • Açıkça18 Ocak 2022 13:32

    Şükürsüz itlerin  acaba işlerine gelmedi mi? Dolar yükselmesini bekliyorlar demek ki pis kara ağılarını açmak için.

  • ZUL18 Ocak 2022 15:43

    asılında böyle bir yoruma cevap yazmak istemezdim,  ulan bir aynanın karşısına geç, geç de kendine şu soruyu sor, ama sorarken de gözlerinin içine bak, doları 6 liralardan 18 liralara kim çıkardı?