E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBİST'te 7 şirket yılbaşından bu yana yüzde 500 kazandırdı---

BİST'te 7 şirket yılbaşından bu yana yüzde 500 kazandırdı

BİST'te 7 şirket yılbaşından bu yana yüzde 500 kazandırdı
25 Ekim 2020 - 08:28 www.borsagundem.com

Milliyet'ten Zeynep Aktaş, yılbaşından bu yana spor başta olmak üzere hisse performanslarını ve MB'nin faizi sabit tutma kararıyla borsaya yönelen yatırımcıların tercihlerini analiz etti. İşe Aktaş'ın o yazısı:

Borsa İstanbul’da bireysel yatırımcı sayısı artmaya devam ederken güncel sayı 1 milyon 761 bin oldu. Yeni gelenler hareketli hisselere yöneliyor. Sığ ve düşük sermayeli bu firmalar içerisinde özvarlığı negatifte olan ve borca batıklar da var.

Merkez Bankası ekim ayı toplantısında faizi yüzde 10.25 seviyesinde sabit tuttu. Yatırımcılar faiz yerine alternatif getiri sağlayan enstrümanlara yönelmeye devam ediyor. Borsa da bu alternatifler arasında yer alıyor. Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler içerisinden özsermayesi negatif olan şirket sayısı sekiz. Yatırımcıların ilgisi bu hisselerin yüksek bir çıkış sergilediğini gösteriyor. Gözlenen çıkış yıl başından bu yana yüzde 34 ile yüzde 1.676 aralığında değişiyor. Aynı dönemde borsanın likit banka hisseleri ise yüzde 29 değer kaybetti. Banka Dışı Likit 10 Hisselerinin getirisi ise yüzde 10’da kaldı. BIST 100 Endeksi’ndeki artış aynı dönemde sadece yüzde 4.5 oranında kaldı.

Sermaye kayıp getiri rekor

Rayiç değer kurtarıyor


Spor şirketlerinin bilançoda yer alan özsermayeleri ekside. Ancak sahip oldukları varlıklarının rayiç değerleri üzerinde yaptıkları değerleme raporlarında ise sermayelerini korudukları açıklamaları periyodik olarak gelmekte. Bu da yatırımcıların cesurca hareket etmelerinde belirleyici bir etken olurken spor şirketleri hareketli grup içinde yer alıyor. Pandemiden en fazla etkilenen sektör olmasına rağmen yıl içinde oldukça hızlı bir performans sergilediler. Beşiktaş Futbol yıl başından bu yana yüzde 34.69 değer kazanırken Fenerbahçe Futbol yüzde 162.75 ve Galatasaray Sportif yüzde 89.66 getiri sağladı. Sektörde yer alan Trabzon Sportif’in getirisi ise yüzde 93.95 oldu.

Farklı sektörler

Perakende ticaret sektöründen Carrefoursa, metal İşleme sektöründen Eminiş Ambalaj, orman ürünleri ve mobilya sektöründen Doğtaş Kelebek Mobilya ve tekstil ürünlerinden Birlik Mensucat özvarlıkları negatif olan şirketler arasında yer alıyor. Bu şirketlerden Eminiş Ambalaj yılbaşından bu yana yüzde 1.676 oranında değer kazandı.

Yüzde 500 kazandırdı

Özvarlığı 50 milyonun altında olan yedi şirket yılbaşından bu yana yüzde 500 kazandırdı. Bu şirketler: Artı Yatırım Holding, Dagi Yatırım Holding, Bomonti Elektrik, Atlantis Yatırım Holding, Dardanel, Egeli&Co Yatırım Holding, Balatacılar Balatacılık. Hisselerin sığ olması düşük sermaye girişi ile sert fiyat hareketlenmelerinin oluşmasına yol açıyor.

Sermaye kayıp getiri rekor

Beşiktaş Futbol’un yüzde 49’u borsada

Şubat 2002’de borsaya gelen Beşiktaş Futbol Yatırımları’nın hisselerinin yüzde 49’u borsada işlem görüyor. Hisse uzun vadede yatayda hareket ederken zaman zaman yukarı yönlü sert hareketlerde bulunuyor. Sonrasında ise tekrar yönünü aşağıya çevirerek yataya dönmekte ve aynı rutin ile hareketini sürdürmekte. Son olarak geçtiğimiz mart ayında en düşük 1.32 TL’ye kadar inen hisse, haftayı 3.29 TL’den kapattı. Farklı bilanço dönemine sahip olması sebebi ile son açıkladığı 2020 ilk çeyrek bilançosunda azaltmakla birlikte zarar devam ediyor. Son iki yılda zarar eden şirketin önemli bir değişim olmaması halinde bu yıl sonunda da zarar açıklaması gündemde. Son açıklanan bilançosuna göre geçmiş yıl zarar toplamı 1.5 milyar TL’nin üzerinde olan firmanın özsermayesi ekside.

Fenerbahçe martta dip, eylülde tavan

Özsermayesi ekside olan bir diğer firma Fenerbahçe Futbol. Hisseleri Şubat 2004 yılında halka arz edildi. Temettü verdiği dönemlerde ciddi çıkışlar yaşansa da oluşan zararların ardından hisseye ilgi de düştü. Geçtiğimiz mart ayında en düşük seviyelerinden birisi olan 6.40 TL’ye kadar indi. Sonrasında yaşanan çıkış ise oldukça abartılı olurken eylül ayında 54.15 TL’ye kadar yükseldi. Ardından gelen satışlarla gerilese de şimdilerde 37.96 TL’den işlem görüyor. Şirketin son açıkladığı 2020 üç aylık mali tablolarına göre birikmiş geçmiş yıl zarar toplamı 1.1 milyar TL’nin üzerinde. Son bilançosunda da devam eden zarar mali yapının toparlanması için henüz yeterli bir zeminin olmadığını işaret ediyor.

Galatasaray kredi faizlerini erteledi

Özsermayesi ekside bulunan bir diğer firma olan Galatasaray Sportif’in birikmiş geçmiş yıl zarar toplamı ise 1.3 milyar TL’nin üzerinde. Şirket kredi aldığı bankalarla yaptığı görüşme neticesinde kredi faiz ödemelerini altı ay erteledi. Faiz ödemelerinin ertelenmesi firmanın şimdilerde yaşadığı dar boğazı aşması noktasında zorlayacağı anlaşılıyor. Bu nedenle kredi borçlarının yapılandırılması konusunda bankalarla görüşmelere devam ettiğini açıkladı. Pandemiden sektör olarak olumsuz etkilenen spor firmaları kamu borçlarını ödemede de zorlanıyor. Galatasaray Sportif vergi borçlarını yapılandırılması konusunda görüşmelerde bulunuyor. Şirketin gelir artırıcı alternatifler yaratabilmesi önemli.

Trabzonspor dalgalı

Trabzonspor Sportif yıl başından bu yana oldukça dalgalı bir seyir izledi. Hisse, yıl içinde üç defa yukarı hareketlense de her defasında tavan seviyesi aşağıda oluşurken devamı gelmeyerek düştü. Son olarak eylül ayının ilk yarısında 7.82 TL’yi test eden hisse, gelen satışlarla birlikte geriledi ve şimdilerde 4.17 TL’den işlem görüyor. Son gün satışlarındaki ağırlığın sürmesi halinde düşüşün de devam etmesi gündeme gelecektir. Son beş yılda sürekli zarar açıklayan firmanın birikmiş geçmiş yıl zarar toplamı 850 milyon TL. Sektördeki diğer firmalar gibi bu şirketin de özsermayesi ekside. Son açıklanan 2020 üç aylık bilançosunda zararın devam etmesi birikmiş zararı artırırken mali yapının da zayıflamasına yol açacaktır.

Sermaye kayıp getiri rekor

Borsada sektörel hareket

BIST 100 Endeksi haftayı 1.190 seviyesinden tamamladı. Haftalık bazda değer kaybı yüzde 0.18 oldu. Borsada sektörel hareketlilik yaşanıyor. Orman ve kâğıt sektörü hisseleri son bir haftayı yüzde 8.89 oranındaki getiri ile tamamladı. Turizm sektörü hisseleri yüzde 6.95, yatırım ortaklıkları yüzde 6.36 değer kazandı.

Sermaye kayıp getiri rekor

Borsa İstanbul 5 hisseyi daha tedbir kapsamına aldı

BİST 100'de o hisse bir haftada yüzde 61 yükseldi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (19)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • 06326 Ekim 2020 18:56

  Denizli cam magduruyum paramı kim yemişse boğazlarına dursun resmen paramız yattılar şişe birleşiminde

 • 06326 Ekim 2020 18:51

  Hayır tam aksine Denizli cam şişe cama dönüşümü oldu lota Lot vermesi yerine resmen paramızı yedi büyük zarara uğrattı beni hakım haram olsun cama karşı alerji etkisi yarattı aman uzak durun ben yandım siz yanmayın

 • Ertuğrul26 Ekim 2020 02:23

  Manipülasyon yapmıyorum, dardanel de sabırla bekleyen çok kazanacak. Samimiyetle söylüyorum. Sektörde dünyada ilk 3 e girecekler. Yunanistan’dan şirket alıyorlar! Muhtemelen sermaye artırımıda gelecek.

 • sinan 25 Ekim 2020 21:55

  bir araştırmaya gore avrupada bir hissede bekleme suresi ortalama 1.5 yil. bizde 1 ay bile degil. borsa yatırım yeri alıp beklersin. ihtiyacın olmayan para ile yatırım yaparsın. alayim bir haftada zengin olurum diye girersen çarpılırsın.

 • trader25 Ekim 2020 19:45

  borsaya yatırımcı falan gelmedi kısa yoldan parayı bulma pesinde olan sark kurnazları geldi bunlar farkında degiller intiharlar baslar yakında medyada gororsunuz bu her zaman boyle olmustur kredi alıp borsaya gelen kamiller don paca bırakacaklar adam seans bitmis seans sonra x bir hisse ye tavan fiyatlı alıs gonderiyor ulan ne samsoklar var ya umarım batarsınız bır daha  da ugramazsınız

 • Erkan25 Ekim 2020 19:39

  Borsayı oyun salonu gibi görenler kazansalar dahi sonunda patacaklardır

 • Asi delikanlı25 Ekim 2020 17:48

  Tavan giden hisseyi istediğin zaman alamıyosun aldın diyelim tavan gittiği kadar bide taban yiyorsa bu sefer satamıyorsun sistem zarar ettirmeye odaklamış zaten.Birde internet yasağı var zaten habersiz verilen bir karar ondan sonra paranın nasıl eridiğini izlersin.

 • Seçkin kir25 Ekim 2020 14:46

  Ogün gelecek göre girwn şemsiye açılmaz ve yeni gelenler bütün kazançlarını yıllarca bekleyecek ozaman anlayacak spkleri ytd

 • Murat sari25 Ekim 2020 13:32

  Saglam sirket diye giriyon seni dudukluyo

 • Ankarali25 Ekim 2020 12:45

  Sosyal medyada uyaniklar milleti bi saga bi sola yonlendiriyor hisselerin batik veya sismis olmasinin onemi yok saglam para kaldiriyorlar MPARK aldim ama gitmiyor batiklar 20 ye katladi

 • Murat korkmaz25 Ekim 2020 12:07

  4 yıldır aynı senaryo uzun yatırımcı algısını kırmakicin herşey yapıldı 30 hisseleri karına bakılmaksızın düşürüldü hisesayısı az zarar eden sipek hisseler çıkarıldı Mart ayında yabancı diye yerli yatırımcı kaçırıldı örnek 6 yıldır çıkan abd borsaları taki martayında dip yaptı ve şimdi zirve vatan diyen yatırımcının akıyla oynadılar yatırımcıyı karamsarlıga içten dıştan ekonomist yorumlari endeks alınıp satıldığı içn çıktı

 • Sah 25 Ekim 2020 11:12

  Kervan mal varlığı milyarlar deyerindeyken anlaşamayan ortaklar kardeşler yüzünden kuruşlarda kayyum atandı yatırımcıya ümit oldu bu kez spk darbeyi vurdu internet yasağı. Halbuki mal varlığı raiç bedeli bile milyarlar ediyor ama yeni yatırımcı görüp hesaplayamıyor. Yatırım yapıyorsun hisse internetle deyilde tlfon ile al sattan dolsyı 9 taban gördü.

 • Kartal25 Ekim 2020 23:23

  Hangi mal varlığı maşallah çok iyi okumussun böyle okumaya devam et

 • zafer al25 Ekim 2020 22:36

  sah sende kan emicisin  öz kaynanak eksi -150.664.114  neyi pazarlıyorsun adamlara intihar mı ettirceksin vebali büyük olur

 • Şamil dayı 25 Ekim 2020 10:18

  Bende bu yeni yatirimcilari anlamiyorum. Çoğu kâr edemeyen, alt yapisi saglam olmayan, dayanıklılığı zayif olan sanayi ve spor hisselerine giriyorlar. Ama taş gibi ağır olan kâr seviyesi iyi olan yada şimdilik zayıflamış ta olsa birkaç ay sonra normale dönecek olan Bist30 kağıtlarına fazla giriş yok. Aksine aşağı iniyor bu hisseler. Bist30 hisseleri Yılbaşına göre aşağıdalar. Bakalim ne zaman işler tersine dönecek. Asıl yatirimcilar ne zaman Bist30 hisselerine girecekler.

 • Alp25 Ekim 2020 14:21

  Kimse bir kac ay beklemiyor bu zamanda. En fazla 1 hafta. Anlık yaşıyoruz yani. 10 a 20 ye katlayan hisseleri görünce arkadaslar tabi ki de bende, onlar gibi kagitlardan medet umuyoruz maalesef. Keske her ay belli bir miktar alıp, 5, 10 yıl sonra baksak kagida.

 • enes25 Ekim 2020 10:13

  Pagyo hise temetü veriyor her yıl ankarada alısveris merkezi bedava ama bataklar gidiyo kar eden şirket borsada cezalandrıyorlar.

 • dedikodu25 Ekim 2020 09:50

  borsanın yeni  caylakları sitelerde apartmanlarda ev kadınları watsap hattı kurmuslar mutlaka bunları yonlendıren bır abla vardır  edi ederi olmayan hısselerde al sat yapmakdalar isin neticesinde ihale bu sadet zincirinde birilerine kalacak borsada sanki her gun para dagııtuyorlar ciddi anlamda magdur olusacak

 • Aksi Halde Batarlar25 Ekim 2020 09:04

  Borsadaki yenilerde işte bu tarz hisseleri tercih ediyor ve bana göre son derece normal bist 30 un kağnı hisselerini niye tercih etsinler elbette kazanma odaklı herkes,tek eksikleri şu rüzgarın ne zaman terse döneceğini bilmemeleri o gün geldiğinde bist 30 giderken antin kuntinler dibe batacak ve umarım oralardan çıkmış olurlar.