İntıra Bey [email protected] İntıra Bey

Özkaynak kârlılığı ve temettü verimi yüksek 34 şirket

07 Ekim 2021, 08:33 - -

Kurda yaşanan yükseliş, enflasyondaki çıkış hisse senetlerindeki yükselişi baskılıyor. Ancak güçlü hisseler performanslarını sürdürecektir.

Borsa İstanbul’da özvarlık kârlılığı ve temettü verimi yüksek olan 34 borsa şirketi bulunuyor. Bu şirketlere baktığımız zaman otomotiv ve beyaz eşya şirketlerinin ilk sıralarda geldiğini görüyoruz.

3 şirketin özkaynak karlılığı %100’ün üzerinde
Borsada işlem gören sanayi şirketleri içerisinde 3 şirketin özsermaye kârlılığı yüzde 100’ün üzerinde bulunuyor. Bu üç şirket: Türk Traktör, Ford Otosan ve Otokar. Bu üç güçlü şirketin fiyat kazanç oranları da 10 seviyesinin altında bulunuyor.

Demir çelikte özsermaye kârlılığı %20
Demir çelik sektörünün öncü şirketlerinde özsermaye kârlılığı yüzde 20 seviyesinde. Bu şirketler: Ereğli Demir Çelik ve İskenderun Demir Çelik. Her iki şirketin de temettü verimi yüzde 9 seviyesinde.

Vestel ve Vestel Beyaz Eşya
Listede Özkaynak karlılığı ve temettü veriminde dikkat çeken önemli şirketler arasında Vestel ve Vestel Beyaz Eşya da bulunuyor. Her iki şirketin de temettü verimleri yüksek. Özkaynak karlılıkları da yüzde 30 seviyesinin üzerinde.

Hisse senetlerinde karamsarlığı yenebilmek
Hisse senetlerinde aşağı yönlü dalgalanmaların yaşandığı zamanlarda karamsarlıkları yönetebilmek önemli. Çünkü hatalı kararların artmasına neden olur. Karamsarlıkları yönetebilmek ise bilgilenmekten geçiyor.
Böylesi dönemler soğukkanlı düşünülmesi gereken dönemlerdir. Zira duygulardan arınmayı başaran yatırımcı gelişmelerin etkisini en aza indirerek kazanca odaklanır.
Olumsuz piyasa koşullarında ayakta kalmayı başaran, olumlu piyasalarda fırsatları güçlü yakalar.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Borsa iddaa bayii değildir08 Ekim 2021 09:24

  16 tanesi benim sepetimde var bu firmalar yatırımcı olanlar için olmazsa olmaz yatırım nedir bilmeyen için ise bu listenin bir anlamı olamaz

 • Uzun vadeli08 Ekim 2021 00:01

  Enjsa yi da eklemenizi tavsiye ederim!

 • Mucise Reis ;)07 Ekim 2021 17:42

  Not: birde, global tedariklerden etkılenmeyecek madde, hammadde işleyen firmalar önemli.. Ördek x firma euro kazanıyor, avrupaya mal mal mal satıyor.. deli gibi sipariş geldi.. ama bir bakıyor, çinden aldığı x mamul yok.. maden yok... o bakımdan istesede duraksar, yada istenen başarı oluşmayabilir. Bunuda göz önune alın. haberde bahsetmemiş :)) 

 • AYHAN SAYGILI 07 Ekim 2021 14:54

  Taş gibi şirketler eline sağlık abi

 • MELİS MARMARİSLİ07 Ekim 2021 22:57

  Doğru taş gibi hisseler şişmiş artık kıpırdayamıyorlar.mal yiteleyecek yatırımcı aranmaktadır.

 • kurt borsacı07 Ekim 2021 13:20

  İntıra beyi kutluyorum.eline emeğine sağlık.burada emek var,bilgi var,fedakarlık var.umarım liste küçük yatırımcı yurttaşlara karanlık borsa tünelinde ışık olur,yol olur ,pusula olur.tebrikler 

 • Dr. Who07 Ekim 2021 11:42

  Marketing :)))))

 • TAMİZ KARTALGÖZ07 Ekim 2021 10:20

  IHTIRA bey bu söylediğin tüm hisse senetlerinin hepsi şişmiş durumda kimin kuçağında patlar onu bilemem.

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU07 Ekim 2021 09:58

  Itıra bey ben sizlere hiç inanmıyorum.gecen sene ülker gıda aldım bilanço rakamları güzel diye temmuz 2020 de  26.75 TL den bırakın kara geçmeye külliyen zarardayım.