SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : Kent Gıda çok iyi karlara rağmen neredeyse hep aynı hareket ediyor. Sebebi nedir? Spekülatör baskısı mı? Yoksa bilmediğimiz bir olumsuzluk mu var şirket üzerinde? Gönderen : Mert Altun23.05.2019, 18:30

Kent Gıda’nın Aralık 2015’ten bu yana fiyat seyri takip edildiğinde düşen eğilim öne çıkmakta. Hisse düşük bir performans ile hareket ediyor. 23 Aralık 2015 günü düzeltilmiş verilerle en yüksek 264,75 TL’ye kadar çıksa da sonrasında düşüş eğiliminin daha baskın olduğunu görebilmekteyiz. Ekim 2018’de en düşük 113 TL’ye kadar gerileyen hisse, şimdilerde 124,50 TL’den işlem görüyor. Şirketin Genel Müdürü İhsan Karagöz’ün basına yansıyan açıklamalarına göre 300 milyon TL tutarındaki pazarda yüzde 49 pay ile sektördeki liderliklerini korumaktalar. Ancak son beş yıllık mali yapısı incelendiğinde kârlı bir yapıya sahip olmakla birlikte güçlü ve istikrarlı bir büyümeden bahsetmenin zor olduğu görülecektir. Bu süre zarfında düşen kârlılık kadar zarar da söz konusu. Bununla birlikte son iki yılda firmanın kârının artmasını olumlu değerlendirmeli. Öte yandan son açıklanan 2019 üç aylık bilançosunda yine kârda düşüş var. Gelirdeki yükselişe rağmen maliyet ve gider kalemindeki artışın daha fazla olması dönem sonunda kârın azalmasında etkili oldu. Aynı ivmenin devam etmesi halinde şirketin yıl sonunda da düşük bir kârlılık gerçekleştirmesi gündeme gelecek. Kârdaki düşüş ise hisse üzerinde ilave bir baskıya neden olacaktır. Tüm bunlardan ayrı olarak hissenin borsada işlem gören kısmının hayli düşük olduğunu görmekteyiz. Oran yüzde 0,5 ile sınırlı. Halka açık kısmın ise yüzde 93,62’si HSB Bank’ın saklamasında bulunuyor. Bu itibarla aktif bir pazarın olmaması hissedeki fiyatın da tam olarak piyasa koşullarında oluşmasına mani olabileceğini göz önünde bulundurmalı.

KENT GIDA KENT

Alış0,00

Satış120,50

Gün İçi En Düşük120,00

Gün İçi En Yüksek123,50

PD/DD7,86

FK84,81

Fiyat120,50

Değişim-2,43%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI